POPRAD. Štyri roky po veternej kalamite v Tatranskom národnom parku je zrevitalizovaná približne tretina zasiahnutých plôch v pôsobnosti Štátnych lesov TANAPu. Obnovených a rekonštruovaných je takmer 3-tisíc hektárov z 8737 hektárov kalamitnej plochy.
„Územie obnovujeme všetkými pôvodnými drevinami, ktoré vyhovujú lokálnym ekologickým podmienkam,“ povedal Ján Marhefka z odboru starostlivosti o lesy ŠL TANAPu. Lesníci na kalamitných plochách vysádzajú jedľu bielu, borovicu lesnú, smrekovec opadavý, borovicu limbovú a v malom množstve aj smrek obyčajný. V menšom množstve vysádzajú aj listnaté dreviny, ako javor, jaseň, brest, jelšu, buk či jarabinu.
Súčasťou revitalizácie kalamitného územia v TANAP–e sa postupne stávajú aj plochy po spracovaní lykožrútovej kalamity. Porasty v najvyššom 5. stupni ochrany prírody na ploche takmer 4-tisíc hektárov ponechávajú bez zásahu.
Vetrová kalamita z novembra 2004 zasiahla 12 600 hektárov lesa. Na území TANAPu v správe Štátnych lesov poškodil vietor 2,036 milióna kubických metrov dreva.