nemalej výhry v Športke si spolu kúpili väčší dom. Ten nechala napísať na mojich dvoch bratov. Mne a sestre povedala, že nás bratia neskôr vyplatia. Mama však zomrela a nič nám nepovedala, že by o tom existoval nejaký dokument. Zomrel aj otec. Keď som sa vydala, brat mi povedal, že v dome nemám čo hľadať. Jeden brat druhého z domu vyplatili, mladší z nich už tiež zomrel, dom s veľkou záhradou má teraz vnuk – bratov syn. Tento rok zomrel aj druhý brat a nám nikto nič nedal. Ozaj mi nič nepatrí?
Zuzana
Podľa § 484 Občianskeho zákonníka sa pri dedení zo zákona dedičovi do jeho podielu započíta aj to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie.
Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 Občianskeho zákonníka (maloletý potomok) neodôvodnene zvýhodnený.
Z uvedeného vyplýva, že dedičské podiely, ktoré potvrdzuje súd podľa dedičských podielov jednotlivých dedičov, môžu byť zmenené takzvaným zápočtom.
Pri ňom sa berú do úvahy aj dary, ktoré priamo predmetom dedičstva nie sú, ale ktoré niektorý z dedičov dostal od poručiteľa ešte za jeho života nad rámec príležitostných darov.
Požiadavkou započítania daru, ku ktorému došlo medzi poručiteľom za jeho života a dedičom, sa sleduje to, aby sa odstraňovali, prípadne zmierňovali majetkové disproporcie medzi dedičmi. A to pokiaľ pramenia z rozdielnosti majetkových zdrojov, ktoré im poručiteľ bezplatne poskytol za svojho života.
V dedičskom konaní po vašej mame ste sa mohli domáhať, aby nehnuteľnosť, ktorú vaši bratia dostali ako dar od mamy počas jej života, bola započítaná do dedičských podielov vašich bratov.
V prípade, ak darovaná nehnuteľnosť nebola započítaná do dedičských podielov vašich bratov, mohli ste sa potom opravnými prostriedkami domáhať nápravy na súde.
Požadovať v súčasnej dobe nejaké protiplnenie (finančné zadosťučinenie) od syna vášho brata však už nie je možné.