BRATISLAVA. Jej výškarská kariéra bola dlhá. Do svetovej špičky patrila vo svojich devätnástich aj v tridsiatich dvoch rokoch. Funkcionárska kariéra Márie Mračnovej (na snímke SITA) sa vyvíja podobne. Po vyše desiatich rokoch na čele slovenskej atletiky dostala dôveru viesť ju aj ďalšie štyri.
Voľby na sobotňajšom mimoriadnom snemovaní Slovenského atletického zväzu vyhrala napriek tomu, že stála zoči-voči trom mužom a na rozdiel od nich rezignovala z kampane.
Chodeckému mágovi Jurajovi Benčíkovi sa nepodarilo to, čo pred desaťročím.
Vtedy inicioval vzburu proti zdanlivo „nepriestrelnému“ Antonovi Ihringovi, ktorý šestnásť rokov šéfoval slovenskej atletike. Spolu s inými oslovil Mračnovú, ktorá v pikantnom súboji dvoch podpredsedov Slovenského olympijského výboru zosadila Ihringa z najvyššej atletickej stoličky, keď ho deklasovala 69:33.
Tentoraz Benčík so sloganom „nebojme sa zmien“ vyzval voliť Ľubomíra Roška, riaditeľa Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, ktorý v roku 1998 ako šéftréner najúspešnejšieho klubu pomohol Mračnovej na čelo SAZ. S Roškom však Benčík nepochodil.
Okrem neho kandidoval za predsedu aj najlepší slovenský bežec povojnovej éry Jozef Plachý a Mračnovej „večný súper“, generálny riaditeľ spoločnosti Športka Rostislav Matoušek. Plachý, ktorý žije v Prahe, ale často sa zdržuje aj v rodných Košiciach, získal v prvom kole iba päť hlasov, Matoušek pri svojom treťom, podľa vlastných slov poslednom pokuse sedemnásť, kým Roško 27 a Mračnová 35. V druhom kole vyhrala Mračnová nad Roškom pomerom 44:37.
Podpredsedom zväzu na Mračnovej návrh zostal Jozef Malík, najstarší zo šurianskeho chodeckého klanu, otec a tréner našej chodeckej jednotky Zuzany Malíkovej, a generálnou sekretárkou bude ďalej bývalá bežkyňa Anna Kirnová.
Staronová predsedníčka však naznačila, že mieni vymeniť šéftrénera. Slovenská atletika na tohtoročnej pekinskej olympiáde nedopadla horšie ako na predošlej v Aténach, no po lanských majstrovstvách sveta v Ósake sa od nej čakalo viac. Šéftréner Vladimír Bezdíček vôbec nezareagoval na kritiku, ktorá zaznela z pléna. Mračnová sa k nej pridala: „Ústredný tréner nemá sedieť na sekretariáte a vybavovať letenky, ale v teréne komunikovať s trénermi i atlétmi a ponúkať vízie. Zoznam reprezentantov a súťaží na ďalší rok nie je koncepcia šéftrénera, ale úradníka.“
Bezdíček sa ujal funkcie v roku 2001 po tom, čo sa skončila zmluva Ivanovi Čechovi. Tréneri za nástupcu zvolili Michala Pogánya (vyhral nad Bezdíčkom o dva hlasy), ale ten sa funkcie vzdal skôr, než sa jej ujal.
Tréneri medzičasom stratili právo voľby svojho šéfa a minulosťou sú už aj každoročné trénerské konferencie. Šéftréner mládeže Milan Sulety dokonca v sobotu šokoval plénum priznaním, že prestal zvolávať svoju komisiu – s odôvodnením, že „nikdy nič nevyriešila“.
Suletyho, na rozdiel od Bezdíčka, však Mračnová chce podržať - s podmienkou, že „začne počúvať hlas ľudu“. O Bezdíčkovom osude má nový výkonný výbor rokovať už v stredu. V súvislosti s možným nástupcom padlo z úst šéfky zväzu meno Marián Prezbruchý. Košický atletický kouč, bývalý popredný skokan do výšky, je od leta kondičným trénerom basketbalistiek majstrovského tímu Maxima Broker Košice.
Atletický zväz pritvrdil v boji proti dopingu: uzniesol sa, že budúci dopingoví hriešnici ani po odpykaní trestu nedostanú peniaze na prípravu.
„Keď niekto padne do škandálu, nech sa vyhrabáva za vlastné peniaze, a nie za zväzové či štátne,“ odôvodnil návrh Zdeněk Hrbáček, tajomník najúspešnejšieho klubu Spartak Dubnica nad Váhom.
Ďalšie voľby
v Slovenskom olympijskom výbore
BRATISLAVA. Máriu Mračnovú (62 r.), bronzovú medailistku skoku do výšky na ME 1969, na olympiáde v Montreale 1976 štvrtú a v Mexiku 1968 šiestu, čakajú o jedenásť dní ďalšie voľby – na olympijskej pôde.
Ešte dlhšie ako šéfkou atletického zväzu je podpredsedníčkou Slovenského olympijského výboru: od jeho založenia v decembri 1992.
Do exekutívy aj na ďalšie štvorročné obdobie ju navrhlo Združenie olympijských klubov SR, Slovenská spoločnosť olympijskej a športovej filatelie a v sobotu aj výkonný výbor SAZ.
(mo)