Horlivého Sarkozyho brzdil Bush

Pokus predstaviteľov 20 najvyspelejších štátov sveta nájsť nové pravidlá pre súčasný globálny finančný systém sa skončil len všeobecnými závermi.

O tom, aké budú nové pravidlá pre finančný trh, sa na summite 20 najvyspelejších krajín sveta nerozhodlo.O tom, aké budú nové pravidlá pre finančný trh, sa na summite 20 najvyspelejších krajín sveta nerozhodlo. (Zdroj: REUTERS)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Lídri krajín, ktoré tvoria 85 percent svetovej ekonomiky, prijali spoločné vyhlásenie o tom, ako von z krízy. Zhodli sa na tom, že treba reformovať, i na tom, že ozdravenie finančného systému potrvá dlho.

Rokovaniam predchádzala večera, ktorú hostiteľ, americký prezident George Bush, otvoril triezvym prípitkom: „Kríza nevznikla za jednu noc. A počas jedinej noci sa ani nevyrieši.“ Lídri z celého sveta si hlavy nad rekordným pádom svetových trhov lámali pri konzumácii údených prepelíc, pečenej jahňaciny a troma druhmi vína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jedenásť strán stanoviska

V sobotu zablokovali wa­shingtonské ulice kolóny s významnými politikmi. Skupina ešte nikdy nezasadala v takomto obsadení. Klub mocných G7 sa po prepade ekonomiky rozšíril na G20. K „starým členom“, ako sú Spojené štáty, Kanada, Nemecko, sa pridala napríklad Čína, Saudská Arábia, Brazília či Južná Afrika. Stretnutie malo ukázať, či sa taká rôznorodá skupina vôbec dokáže na niečom zhodnúť. Po niekoľkohodinovom rokovaní prišlo spoločné stanovisko – 11 strán všeobecných záverov.

Prísnejšie pravidlá presadzovala najmä delegácia z Európskej únie vedená francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym. Ten je známy tým, že vo svete čísel chce presadiť jasnejšie hranice. Ako napísal The Washington Post, Európa získala všetko, čo chcela dosiahnuť. „Som orientovaný na trh, ale len dovtedy, kým neprijímam rozhodnutia s vedomím, že krajina by mohla upadnúť do hlbšej krízy, ako bola hlboká kríza,“ zdôvodnil ústupok od vlastného presvedčenia po summite George Bush.

SkryťVypnúť reklamu

O konkrétnych opatreniach sa však má rozhodnúť až na budúci rok. Do marca by štáty mali prísť s konkrétnymi návrhmi. Tie by sa mali týkať posilnenia medzinárodných účtovných štandardov, dozoru nad ratingovými agentúrami, ktorý by mal vykonávať Medzinárodný menový fond.

Hovorilo sa aj o regulácii derivátových trhov a hedžových fondov. Ide o rizikové fondy. Prípadné straty v nich znášajú akcionári.

Bush brzdil zápal

Hedžové fondy investovali do dlhopisov, akcií, komodít a veľmi často používali špeciálne a zložité stratégie a finančné nástroje. Mnohé z nich boli dosť rizikové.

Vysoký výnos, ktorý dosahovali, sprevádzalo aj vysoké riziko. Na rozdiel od podielových fondov, aké poznáme napríklad u nás, neboli regulované. Teraz sa hovorí o ich regulácii. „Ide len o presun z neregulovaného a nekontrolovaného trhu na burzy. Vďaka tomu by investori mali byť viac chránení,“ vysvetľuje analytik Volksbank Vladimír Vaňo.

SkryťVypnúť reklamu

Dohodu o presnejšej formulácii pravidiel brzdil Bush, pretože o dva mesiace jeho miesto obsadí Barack Obama, ktorý pre politiku súčasnej hlavy štátu nemá veľké pochopenie. Budúceho prezidenta cez víkend zastupoval len vyslaný tím, zložený z bývalej ministerky zahraničných vecí Madeleine Albrightovej a republikána Jima Leacha. Samotný Obama na margo summitu v rozhlase ocenil Busha za to, že stretnutie zvolal. Na ďalšom summite G20 sa nový prezident osobne zúčastní koncom apríla. A ako jeden najmocnejší z mocných bude jeho hlas zásadným v ďalšom postupe.

Autor: Anetta Petrovičová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 694
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 485
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 485
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 473
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 525
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 005
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu