BRATISLAVA - Deficit zahraničného obchodu dosiahol v marci 8,86 miliardy korún, viac ako päťnásobok deficitu z marca minulého roku. Od začiatku tohto roka sa vyšplhal až na 19 mld Sk. „Minulý rok trvalo slovenskej ekonomike deväť mesiacov, kým vykázala takýto deficit. Teraz sa jej to podarilo za tri,“ poznamenal analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian.
Kumulatívny deficit zahraničného obchodu za predchádzajúcich 12 mesiacov dosiahol takmer 55 miliárd korún, najviac od septembra 1999. „Zatiaľ nie je dôvod na vážne obavy, vo výsledku sa odráža rastúca výkonnosť ekonomiky, no zvýšiť pozornosť na tento indikátor je potrebné,“ pripomína Pavol Ondriska, analytik Slávie Capital. Podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla marcová hodnota dovozov na Slovensko 60,939 mld Sk, o 7,4 mld Sk viac ako v predchádzajúcom mesiaci. „Nárast dovozu bol do veľkej miery spôsobený technologickými dovozmi, no viditeľný je aj zvýšený domáci dopyt. S príchodom sezóny rapídne vzrástol dovoz automobilov a textilných výrobkov. Dovozy ropy a plynu už nemali taký významný negatívny vplyv na zahraničný obchod ako v predchádzajúcich mesiacoch,“ povedal Kotian.
Podľa hlavného ekonóma ING Barings Jána Tótha súvisí prepad obchodného deficitu s vývozom automobilov, ktorý sa na celkovom exporte Slovenska podieľa viac ako jednou pätinou. „V porovnaní s minuloročným marcom nedošlo takmer k žiadnej zmene objemu, výsledkom čoho je približne štvormiliardový rozdiel medzi oznámeným údajom a našimi očakávaniami. Vyhliadky nemeckého producenta na Slovensku zostávajú veľmi dobré - v najbližších rokoch by jeho produkcia mala rásť o zhruba 30 percent,“ vysvetlil Tóth.
Kým export v porovnaní s marcom 2000 vzrástol o takmer 12 percent (najnižšia medziročná zmena od septembra 1999), rast dovozov je oproti exportu viac ako dvojnásobný. „Otázkou je smerovanie importu, teda či dovoz posilní aj exportnú výkonnosť Slovenska, alebo ide skôr o spotrebu,“ podčiarkol Ondriska. Silný vplyv si podľa neho naďalej udržiava vysoká cena ropy a zemného plynu a na ne nadväzujúcich výrobkov. „Deficit len v tejto tovarovej skupine, teda nerastné výrobky, je takmer zhodný s objemom celkového deficitu zahraničného obchodu Slovenska za prvé tri mesiace tohto roku,“ dodal.
MICHAL NALEVANKO