Vzácnou vlastnosťou zriedkavých ovocných druhov je menšia náročnosť na pôdnoklimatické podmienky a čo je dôležité, väčšina z nich sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti škodlivým činiteľom.
Z menej rozšírených ovocných druhov môžeme v jeseni alebo na jar vysádzať napríklad:
n Arónia čiernoplodá sa dá sa pestovať v tvare kríka alebo stromčeka. Plody sú nutrične vzácne. Dajú sa porovnať s obsahom látok v plodoch drieňa. Na pestovateľské stanovište je nenáročné. U nás sa rozširuje odroda Nero.
n Jarabina sladkoplodá moravská sa pestuje v tvare kríka i stromčeka. Je okrasno-úžitková. Pre pestovanie sú najvhodnejšie podhorské a horské oblasti až do nadmorskej výšky 900 metrov. Dospelý strom dáva okolo 25 až 30 kilogramov plodov, ktoré predčasne neopadávajú, takže ich môžeme zberať až do príchodu silnejších mrazov.
n Rakytník rešetliakový je vzácna okrasno-úžitková drevina. Keďže ide o dvojdomú rastlinu, do záhradky sadíme samičie i samčie rastliny v pomere 1 : 6. Opeľuje sa vetrom. Z odrôd odporúčame Hergo a Pollmix.
n Drieň obyčajný, ktorý je vhodný v tvare kríka či stromčeka, plody sú bohaté na vitamíny. Obsahujú 100 až 200 miligrampercent vitamínu C v 100 gramoch dužiny. Treba pripomenúť, že driene trpia pri výsadbe presadzovacím šokom, avšak v konečnom dôsledku sa ujímajú dobre. Vhodné sú odrody Devín a Titus.
n Baza čierna, najmä jej kvety a plody majú už niekoľko storočí veľký význam vo výžive a liečení. Vďaka organickým kyselinám, antokyánovým farbivám i vitamínom A a C sú výbornou surovinou na výrobu štiav, džemov i sirupov. Kvety sa zberajú v júni až júli.
Okrem uvedených druhov môžeme s úspechom vysádzať aj aktinídie, brusnicu chocholíkatú (čučoriedku veľkoplodú), zemolez jedlý a ďalšie menej rozšírené ovocné druhy.
Autor: Ivan Hričovský