BRATISLAVA. Slovenskí vodiči, ktorí ešte neprezuli zimné pneumatiky, by si mali dať pri ceste do zahraničia pozor. V niektorých krajinách Európy je totiž zimná výbava v tomto období povinná a jazda na letných gumách môže vyjsť draho.
Povinné zimné pneumatiky na niektorých úsekoch ciest naposledy zaviedlo Česko. Povinnosť platí napríklad na diaľnici D 1 z Bratislavy do Prahy, ale len na 22kilometrovom úseku medzi Jihlavou a Humpolcom. Po tomto úseku môžu od novembra do konca marca jazdiť len autá so zimnými pneumatikami na všetkých štyroch kolesách, s hĺbkou dezénu najmenej štyri milimetre.
„Je to rizikový horský úsek, kde sa stáva množstvo nehôd, takže ide o prevenciu,“ vraví hovorca českého ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Spomína marcovú nehodu, pri ktorej na tomto úseku počas snehovej búrky havarovalo 160 áut a ťažko sa zranili šiesti ľudia.
Pokuta v Česku aj v Rakúsku
Modrá značka so symbolom auta a snehovej vločky upozorňuje na nutnosť zimných pneumatík aj na horských cestách Jeseníkov, Krkonôš, Krušných hôr a Šumavy.
Vodič, ktorý bude v zime týmito úsekmi prechádzať na letných gumách, môže dostať pokutu do dvetisíc českých korún a jeden trestný bod. Pokiaľ priestupok spácha slovenský občan, trestný bod mu zapíšu do českého registra vodičov. „Pri dvanástich bodoch dostane zákaz šoférovania v Českej republike na rok,“ hovorí Hanzelka.
Česká polícia zvažuje zaviesť povinnosť zimných pneumatík celoplošne.
Takýto stav od 1. novembra do 15. apríla platí v Rakúsku, týka sa však iba ciest, na ktorých je sneh, ľad alebo snehová kaša. Pokuty za nedodržanie tohto ustanovenia sa pohybujú od 35 eur až do 5-tisíc eur.
V ostatných okolitých krajinách, v Maďarsku, Poľsku i na Ukrajine, je používanie zimných pneumatík dobrovoľné.
Podobná úprava ako v Rakúsku má od februára platiť aj u nás. Ministerstvo vnútra v zákone o cestnej premávke navrhlo povinné používanie zimných gúm, ak sa na vozovke nachádza „súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza“.
Poisťovne pritvrdia
Ak parlament zákon schváli, zmení sa zrejme aj prístup poisťovní, ktoré dnes neskúmajú, či dopravná nehoda nesúvisela s typom pneumatík.
„Nepoužitie zimných pneumatík na zasneženej ceste bude porušením zákona a poisťovňa si bude môcť uplatniť postih až do výšky sto percent vyplateného poistného plnenia,“ hovorí Lucia Muthová z poisťovne Allianz. Upozorňuje však, že každá nehoda sa posudzuje individuálne a skôr podľa nej pôdje o postih okolo 20 percent.
Formulácia zákona však môže spôsobiť aj problémy. „Môžu nastať komplikácie s výkladom, kedy je a kedy ešte nie je vrstva snehu súvislá,“ upozorňuje riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák. Vodičom však odporúča zimné pneumatiky používať počas celej zimy. „Majú výrazne lepšie jazdné vlastnosti a kratšiu brzdnú dráhu už pri teplotách pod 7 stupňov Celzia,“ hovorí.