BRATISLAVA. Nadváha už nie je len výsledkom dlhoročného nesprávneho stravovania. Problémy s ňou majú aj mladí ľudia a dokonca aj deti. Národný program prevencie obezity ministerstva zdravotníctva hovorí o akútnej zdravotnej kríze. „Obezita v detstve môže mať vážne zdravotné, ale i psychické následky na celý život,“ povedala detská lekárka z Bratislavy Katarína Šimovičová.
Odborníci hľadajú príťažlivé spôsoby, ako deti priviesť k správnej životospráve. Jedným z nich je mlieko z automatov, na ktoré sú deti v školách zvyknuté. Doteraz najmä ako na zdroje sladkostí či sladených, prípadne kávovinových nápojov. Školský mliečny program podporujú ministerstvá zdravotníctva, pôdohospodárstva a školstva.
Z automatu padá aj zdravie
„Vytvorili sme nový výrobok so špeciálnou receptúrou, ktorá akceptuje správne limity cukru. Deti si môžu vybrať medzi vanilkovým a kakaovým mliekom s obsahom 200 ml, časom sortiment rozšírime,“ hovorí Peter Havrilák zo spoločnosti Rajo, ktorá sa v tomto školskom roku zapojila do štátom dotovaného projektu. „Automaty majú aj ďalšiu výhodu - zaručujú optimálne skladovacie podmienky.“
Aj keď ide o výrobky s predĺženou trvanlivosťou, ak dôjde k výpadku elektriny a teplota v automate sa zvýši nad osem stupňov Celzia, predaj sa zablokuje. „Výrobky, samozrejme, vymeníme za čerstvé. Firma to robí na svoje trovy, túto aktivitu považujeme za nekomerčnú,“ hovorí Havrilák. Bežne dokladajú tovar podľa potreby dva- až trikrát týždenne. Naplnený má obsah asi 400 výrobkov.
Namiesto mincí karty
Mlieko je zatiaľ v automatoch asi v osemdesiatich základných, ale aj stredných školách v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. Od septembra si naň zvykajú deti nielen v okresných sídlach, ale aj v Malackách, Šamoríne, Dunajskej Strede, Modre či Sládkovičove. Spolupráca sa otvára aj pre ostatné regióny.
Deti do automatu nepotrebujú mince, ale mliečnu kartu, ktorú si vyzdvihnú v škole. Platí sa poštovou poukážkou. Karta stojí 150 korún (4,98 eura) platí do 30. júna, a vybrať si na ňu môžu dvadsať balení mlieka, ktoré tak vyjde na 7,50 Sk. Predaj kariet nie je limitovaný. Od apetítu dieťaťa závisí, či budú rodičia kupovať ďalšiu o štvrť roka, alebo už o dva týždne.
Štát dal 30 miliónov
Projekt školského mlieka je dotovaný z jednej časti z eurofondov a dve tvorí slovenský príspevok. „Na tento školský rok mám sľúbených asi 30 miliónov korún zo štátneho rozpočtu,“ hovorí Gabriela Gembešová z Poľnohospodárskej platobnej agentúry ministerstva pôdohospodárstva.
Zatiaľ sa zapojilo päť výrobcov. Tatranská a Humenská mliekareň, Milsy z Bánoviec nad Bebravou a mliekareň Kopanice Selse predávajú ochutené i obyčajné mlieka a jogurty cez školské jedálne. „Bratislavské Rajo ponúka svoje produkty cez automat, čím ušetrí prácu škole,“ hovorí Gembešová.
Upozornili aj na nedostatky
komplikáciou je zatiaľ kvalita kariet do automatov, ktoré sa ľahko ošúchajú a tak znehodnocujú.
problémom je aj to, že učiteľky si dotované mlieko kúpiť nemôžu, čo sa najmenším žiakom nepáči. Potrebujú ešte príklad a nechápu, prečo má učiteľka inú desiatu ako oni.
Školy mliečnu desiatu vítajú
Pedagógovia považujú projekt za vydarený. Potešil by ich aj podobne dotovaný ovocný program.
Vedenia škôl vnímajú mliečne výrobky v školských automatoch ako dobrý pokus o zmenu nesprávnych stravovacích zvykov najmladšej populácie.
„Už roky vidíme posuny v štýle stravovania žiakov. Aj keď na našej škole chodí do školskej jedálne asi 85 percent detí, vidíme aj nárast ich záujmu o produkty, ktoré ich zdravému vývoju neprospievajú,“ hovorí riaditeľ Základnej školy Za kasárňou 2 v Bratislave Milan Ščasný.
„Veľa detí nie je naučených na pravidelnú domácu stravu. Mnohé jedlá odmietajú jesť, lebo ich ani nepoznajú, polievky vôbec nekonzumujú, preferujú skôr múčne a sladké jedlá. A potom sa dokrmujú výrobkami rýchleho občerstvenia,“ povedal.
Mlieko pijú denne
Mlieko v automatoch je podľa Ščasného ideálnou príležitosťou, ako deti učiť správnym stravovacím návykom netradičnou formou. „Dieťa si navyše samo určuje čas, kedy si mlieko vyberie a kedy ho skonzumuje. A pretože im naozaj chutí, pijú ho denne, čo je veľmi podstatný moment,“ hovorí pedagóg.
Akcia akoby u niektorých detí prebudila záujem o zabudnutú zložku potravy. Niektorí rodičia s radosťou hovoria, že ich dieťa začalo zase jesť mliečne výrobky.
Kariet predajú stovky
Za pár týždňov sa v tejto škole predalo 830 mliečnych kariet. „Je to určite úspech aj preto, že sme mali už od jari skúsenosť s rakúskym výrobcom mliečnych produktov, ale ten nainštaloval automat na eurá,“ povedal Ščasný. „Projekt školské mlieko z automatu vnímame vysoko pozitívne, ale v budúcnosti by sme ocenili aj podobne dotovaný ovocný program.“
Automaty s mliekom si pochvaľujú aj v Základnej škole na Komenského ulici v Seredi. „Za dva týždne sme predali tristo kariet a nemáme žiadne problémy,“ povedala Brigita Klenovičová, ktorá má organizáciu projektu v škole na starosti.
(bes)
Deťom chýba aj vápnik
Mladá populácia bude mať pre svoj spôsob stravovania väčšie zdravotné problémy ako súčasníci. Keďže je málo mliečnych výrobkov, ohrozovať ju budeaj osteoporóza.
V Európe je podľa prieskumov Svetovej zdravotníckej organizácie nadváha či obezita problémom pre každé desiate dieťa alebo adolescenta.
„Hlavnú príčinu vidím v samotnej rodine. Stravovacie návyky u nás často nezodpovedajú zásadám zdravej výživy. Ešte stále sa konzumuje priveľa tučných jedál a presladených múčnikov a podceňuje sa dôležitosť vitamínovej bázy pre zdravý vývin detského organizmu,“ hovorí bratislavská pediatrička Katarína Šimovičová.
Často podľa nej chýbajú aj správne ranné rituály v rodine, v ponuke neraz chýbajú práve mliečne výrobky. Mnohé deti potom mlieko odmietajú, čím prichádzajú o hlavný zdroj vápnika dôležitého pre vývoj kostí. Na pokrytie jeho dennej potreby by mali prijať aspoň pol litra kvalitnej mliečnej stravy.
„Výnimkou sú deti alergické na mliečnu bielkovinu alebo cukor čiže laktózu, ktorým ale rodičia po konzultácii s odborníkom na výživu dodávajú základné stavebné prvky z iných potravinových zdrojov,“ povedala lekárka.
Mlieko obsahuje
bielkoviny (dôležité pre vývin svalovej hmoty a rast),
mliečny cukor (vývoj mozgu a nervových tkanív),
mliečne tuky (vitamíny),
minerálne látky, najmä vápnik a fosfor (stavba kostí a zubov),
vitamíny (zrak, vlasy, nechty, rast, odolnosť voči infekciám).
Mliečne výrobky sú podstatné pre rast a stav kostí u detí a tiež prevenciu osteoporózy v dospelosti. SITA |