
Takto zvierali traja najvyšší slovenskí predstavitelia tri Svätoplukove prúty, keď Rudolfa Schustera 16. júna 1999 inaugurovali za prezidenta. Dnes Schuster tvrdí, že s jedným má problém. FOTO TASR - IVAN MAJERSKÝ
BRATISLAVA - Prezident Schuster svojím výrokom vo štvrtok naznačil, že medzi ním a premiérom Dzurindom je veľký spor.
Prvý zreteľný signál, že vzájomné vzťahy nie sú v poriadku, dal prezident Schuster na jeseň minulého roka. Sťažoval sa, že Migaš s Dzurindom v čase jeho choroby unáhlene prevzali jeho kompetencie. Onedlho nato sa všetci traja stretli a snažili sa vzájomné vzťahy urovnať. „Naša trojka bude ako predtým,“ komentoval Migaš schôdzku mužov, ktorí ešte v júni v roku 1999 spoločne držali Svätoplukove prúty ako symbol jednoty.
Poradca prezidenta Ján Bílek včera SME povedal, že medziľudské vzťahy Schustera a Dzurindu nehodnotí ako problémové.
Schyľovalo sa k tomu
Dôvodom ostrého prezidentovho výroku na adresu premiéra bolo to, že neprišiel na schôdzku s predstaviteľmi Národného divadla. Prezident vyhlásil, že podobne reagujú aj niektorí ďalší ministri. Podľa Bílka prezident vie, prečo sa tak vyjadril o komunikácii s vládou, lebo sa k tomu schyľovalo už dlhšie.
Bílek spomenul nedávne stretnutie hlavy štátu s odborármi a zamestnávateľmi, na ktorom sa predseda vlády nezúčastnil. „Stretnutie sa pripravovalo mesiac. Jeden pokus už bol, ale premiér neprišiel. Potom sa dohodol ďalší termín, povedalo sa áno a na poslednú chvíľu premiér povedal to, čo povedal,“ dodal Bílek.
Mali by si vážne pohovoriť
Exminister Mečiarovej vlády Miroslav Maxon o prirovnaní podobnosti vzťahov Kováč - Mečiar a Schuster - Dzurinda povedal: „Je to celkom nová situácia, ale rovnako nie je dobrá. Dnešné vzťahy sú natoľko skomplikované, že si väčšiu komplikáciu ich vzťahu ani predstaviť nemôžem. To vyúsťuje k tomu, že v tejto spoločnosti pomaly nič, čo je pod gesciou vlády, nefunguje.“
Poslanec Ladislav Orosz bol svojho času pracovníkom kancelárie prezidenta Kováča a prirovnanie k súčasným vzťahom považuje za „príkre“. Orosz: „Občas medzi pánom Schusterom a členmi vlády vznikne spor, ale to považujem za normálnu súčasť politického života. Niekedy je lepšie veci nemedializovať, ale stretnúť sa a vážne si o nich pohovoriť.“
Poslanec KDH František Mikloško si myslí, že ak sú problémy, ľudia si ich majú povedať. Nevie však, prečo sa prezident teraz takto vyjadruje. Na zmienku, že Schusterovi sa nepáčila ani nedávna neprítomnosť ministra zdravotníctva Romana Kováča na schôdzke predákov lekárskych odborov v Prezidentskom paláci, Mikloško podotkol: „O tom čosi viem. Minister zdravotníctva nie je povinný prísť na stretnutie s každým, koho pán prezident pozve. Minister má právo povedať, s kým sa u prezidenta stretne, ale ten to nechce rešpektovať.“
Podľa Mikloška premiér sa vždy stretne s prezidentom, „ale o tom, kto ďalší tam má byť, má čo povedať aj Dzurinda“.
IGOR STUPŇAN