a spreneveru, a vyslovila podozrenie, že Roland Tóth nemohol konať sám, bez aktívnych komplicov tak v slovenskej vláde, ako aj v Bruseli.
„Pán Tóth bol formálnou hlavou tohto procesu, dostával upozornenia, že na tých najnižších a najvyšších úrovniach nie je všetko v poriadku, že sa tam dejú prešľapy. Ak v niektorých evidentných prípadoch nekonal promptne, boli tam indície. Preto sme poukazovali, aby to prešetrili,“ povedal Zamkovský.
Podnetov na netransparentnosť výberových procesov šlo na úrad viacero. „Tie podnety Hamžík ako nadriadený musel vidieť. Ak ich nevidel, tak ich buď nechcel vidieť, alebo viedol aparát, ktorý ho evidentne podrážal,“ dodal Zamkovský.
O indíciách hovoril v rozhovore pre SME aj Juraj Mesík, zástupca Grémia tretieho sektora v Banskej Bystrici.
Môžete vysvetliť, o aké indície išlo?
„Jednou z indícií MVO bolo neodôvodnené plytvanie peniazmi pri niektorých projektoch, ako napríklad v prípade čistiarne vôd na Záhorí. Pri príprave dokumentov, ktoré sú dôležité pre budúce čerpanie z pomoci EÚ, často nebol uplatnený princíp partnerstva. Občianske organizácie a orgány samosprávy nemali možnosť vstupovať do ich prípravy v takom rozsahu a čase, ako to EÚ vyžaduje.“
Ako ste prišli k tomu, že nitky indícií vedú k Tóthovi?
„O tomto mene sa v kuloároch intenzívne hovorilo, aj medzi mimovládkami, aj medzi tými ľuďmi, ktorí projekty podávali. Bolo to verejné tajomstvo, že na Úrade vlády sedí mladý muž tohto mena, ktorý je kľúčovým hráčom, ktorý drží celý proces pod svojou osobnou kontrolou.“
Informoval tretí sektor o svojich podozreniach Úrad vlády?
„Neviem o nejakých formálnych upozorneniach. Už v lete minulého roka som upozorňoval poradcu premiéra Viktora Marošiho. Nakoniec všetci priznávajú, že tieto indície mali od minulého roka.“
MIRKA HOROBOVÁ