MOSKVA, PRAHA. Fakt, že traja námorníci a sedemnásť technikov sa otrávilo, bolo jasné hneď po nehode. Prečo sa však na ponorke náhle spustila signalizácia požiaru, aj keď v skutočnosti nič nehorelo, zostávalo tajomstvom (na snímke Reuters).
Okrem alarmu celý systém fungoval bezchybne. Signalizácia automaticky spustila sériu bezpečnostných opatrení, ktoré tentoraz nezachraňovali, ale zabíjali. Hermeticky uzavreté dvere uväznili v nose ponorky zúfalých námorníkov a technikov. Do priestoru bol potom vpustený smrteľne nebezpečný plyn freón. Likviduje požiar, ale spolu s kyslíkom.
Výrobná chyba
Podľa predbežných výsledkov vyšetrovania došlo k poruche centrálneho počítača. Ten vydal povel protipožiarnemu systému, aj keď nehorelo. Samotný systém na hasenie ohňa je v najlepšom poriadku. Agentúra Newsru včera uviedla, že chybu mohli urobiť v závode, kde ponorka vznikla – v Komsomolsku na Amure.
V nemocnici zostávajú ešte zranení, ktorí začínajú vypovedať. Podľa technika Viktora Rifka došlo k nehode presne o 18. hodine a 5. minúte miestneho času. Ihneď po signále oznamujúcom oheň na palube začal do prednej časti ponorky z rozprašovačov striekať freón.
Chaos s maskami
„Pri vyššej koncentrácii plynu sme začali omdlievať,“ povedal Rifk. „Až potom sme dostali povel nasadiť si masky. Ja som to ešte stihol a stratil som vedomie, až keď som ju mal na tvári.“ Podľa ďalších svedkov by mohlo byť obetí ešte viac, keby k nehode došlo v noci. V kajutách je totiž rozprašovač umiestnený priamo nad posteľami. „Dýchacie prístroje a masky mali všetci, ale nie všetky boli funkčné,“ tvrdí technik Denis Koševarov. Niektorí odborníci z lodenice na rozdiel od námorníkov tiež zrejme nevedeli, kde sú ich dýchacie prístroje. Preto zomrel Alexandr Nežura, ktorý dal svoju masku otcovi – technikovi, a sám sa udusil.
Autor: Agentúra Epicentrum