BRATISLAVA. Penzista, ktorý je popri poberaní starobného dôchodku stále zamestnaný v pracovnom pomere, platí ako každý iný zamestnanec starobné poistenie. Preto aj má nárok na to, aby mu takto odpracovanú dobu zohľadnili v jeho starobnom dôchodku.
O zvýšenie dôchodku z titulu zamestnania po dosiahnutí penzijného veku poberateľ dôchodku Sociálnu poisťovňu musí požiadať. Základnou podmienkou je, že pracovný pomer musí mať žiadateľ ukončený.
Aby vyhoveli tejto podmienke, penzisti to často riešia tak, že vždy po roku pracovný pomer na čas podania žiadosti v Sociálnej poisťovni ukončia (prípadne sa zamestnajú len na dobu určitú) a potom v ňom pokračujú už so zvýšeným dôchodkom. Tento postup je podľa riaditeľa sekcie dôchodkového poistenia Sociálnej poisťovne Rudolfa Križana zákonný. No o zvýšenie možno požiadať iba raz do roka.
Pracujúci dôchodcovia sú však pri zaratúvaní odpracovaných rokov oproti nedôchodcom znevýhodnení. Podľa experta na odvody a dane Jozefa Mihála im totiž zohľadnia iba polovicu odvodov. To znamená, že ak by si nedôchodca napríklad s priemerným príjmom zarobil za rok na 250 korún mesačného dôchodku, zamestnanec-penzista za ten istý čas a pri rovnakom príjme zarobí len na 125 korún.
Autor: ht