BRATISLAVA. Ak zarábate v hrubom okolo dvadsaťtisíc korún a chcete ísť do penzie, bude výhodnejšie, ak žiadosť odložíte na budúci rok. V prospech odkladu, hoci len na druhého januára, hovoria niektoré očakávané ekonomické parametre aj nové znenie zákona. „V minulých rokoch to bolo tak, že sa oplatilo požiadať o dôchodok koncom roka,“ hovorí expert na odvody a dane Jozef Mihál. Dôvodom boli sprísnenia, najmä čo sa týka predčasných penzií.
Tento rok to má byť inak. Novela zákona o sociálnom poistení od januára v oblasti prideľovania dôchodkov žiadne reštrikcie neprináša. Žičlivejšia by mala byť aj matematika pre výpočet dôchodku. Odložením žiadosti môže budúci penzista získať aj niekoľko sto korún (desiatok eur) na dôchodku navyše.
Penzijná matematika
Dôvodom, prečo majú byť dôchodky vypočítané v januári u žiadateľov o niečo vyššie, ako keby ich vyrátali v decembri, je predpokladané zvýšenie aktuálnej dôchodkovej hodnoty. Ide o veličinu, ktorá je súčasťou vzorca na výpočet dôchodku.
Každý rok ju zvyšujú takým percentom, akým medziročne rastie priemerná mzda. Podľa prognóz Štatistického úradu by na ďalší rok mala vzrásť o deväť a pol percenta.
Prepočty zatiaľ nie sú celkom presné. Oficiálne štatistiky budú až na konci tohto roka. No podľa Mihála by to nemalo nič meniť na tom, že dôchodok vypočítaný ešte tento rok a valorizovaný tohtoročnými piatimi percentami a januárovými 6,95 percenta bude nižší ako dôchodok vyrátaný so zmenenou aktuálnou dôchodkovou hodnotou v januári a valorizovaný podľa budúcoročných pravidiel.
Myslite na dane
Pri rozhodovaní, či odložiť žiadosť o penziu na ďalší rok, zaváži aj to, či žiadateľ pracuje, alebo sa chystá pracovať.
Ak potenciálny dôchodca ráta s tým, že bude pracovať a požiadal by o penziu ešte v tomto roku, ukráti sa pri najbližšom daňovom priznaní o uplatnenie takzvanej nezdaniteľnej položky. „To môže spôsobiť, že na daniach zaplatí až o 650 eur (19 640 korún) viac, ako keby so žiadosťou počkal,“ vypočítava Mihál.
Stačí pritom žiadosť o dôchodok odložiť len do druhého januára. Zo zákona sa totiž za bernú mincu považuje dátum 1. januára – ak daňovník k 1. januáru poberal penziu, nezdaniteľnú časť základu dane 3 435,27 eura (103 491 korún) si nebude môcť nijakým spôsobom uplatniť. Nižšia bude nielen daň, ale aj preddavky, ktoré každému, kto pracuje, odvádza do štátnej kasy zamestnávateľ každý mesiac z výplaty.
Nepotvrdené roky
Ďalším faktorom, ktorý hovorí v prospech výpočtu dôchodku až v budúcom roku, sú legislatívne zmeny. Podľa rezortu sociálnych vecí novela zákona o sociálnom poistení je žičlivejšia voči žiadateľom, ktorých zamestnávatelia si v minulosti nesplnili povinnosť a neodoslali do Sociálnej poisťovne evidenčné listy. Takíto budúci penzisti potom mali problémy preukázať výšku príjmu, čo sa im premietlo do výpočtu dôchodku cez osobný mzdový bod. Takzvané „prázdne roky“ potom umelo znižovali dôchodok.
Od prvého januára sa vo výpočte cez osobný mzdový bod zohľadnia len roky, počas ktorých preukázaný zárobok žiadateľ skutočne dosiahol. Obdobie zamestnania, za ktoré chýbajú údaje o zárobkoch, sa zohľadnia len v celkovom období dôchodkového poistenia. „Občan o ne pri určení výšky dôchodku nepríde,“ vysvetľuje Gabriela Mikleová z ministerstva práce.
Vianočný príspevok
Jedinou vecou, ktorá môže z hľadiska príjmu žiadateľov motivovať požiadať o dôchodok teraz, je vianočný príspevok. Ten zaváži u ľudí, ktorých zárobok je významne nižší, ako bola priemerná mzda. Vianočný príspevok, ktorý dostane aj takýto novodôchodca z konca tohto roka, môže byť napokon vyšší ako suma, ktorú by získal k dôchodku odložením žiadosti na budúci rok. V tomto prípade platí úmera – o čo viac boli zárobky žiadateľa pod priemernými, o to vyšší vianočný príspevok dostane a o to viac sa mu pre získanie príspevku oplatí žiadať o penziu ešte tento rok.
Samozrejme, ak predpokladáme, že vianočný príspevok sa bude vyplácať aj v ďalších rokoch.
„Požiadať o dôchodok v tomto roku možno odporučiť len tým, ktorých dôchodok bude len do šesť- či sedemtisíc korún a potrebujú ho mať čo najskôr,“ povedal Mihál.
Kto má počkať
Žiadatelia s príjmami vyššími ako 12-tisíc korún, ktorí nedostanú vianočný príspevok. Ten by mohol vyvážiť zisk zo zvýšenia aktuálnej dôchodkovej hodnoty na budúci rok.
Ľudia, ktorí napriek penzijnému veku pracujú alebo chcú na budúci rok pracovať, aby sa nepripravili o uplatnenie nezdaniteľnej položky pri výpočte dane.
Tí, ktorým chýbajú niektoré evidenčné listy a ich zamestnávateľ už neexistuje.
Zdroj: www.drak.porada.sk, ministerstvo práce
Čo je dobré vedieť o dôchodkoch
Keď ste veľa zarobili
Budúci penzisti sa často tešia, že keď na konci zárobkovo silného roka požiadajú o dôchodok, budú ho mať aj vyšší. No nie je to pravda. Vo výpočte dôchodku sa totiž zohľadňujú len dosiahnuté celé roky. Pritom je to práve posledný rok pred dôchodkom, keď človek na záver kariéry najlepšie zarobí.
Ak teda niekto požiada o dôchodok hoci v posledných dňoch tohto kalendárneho roka, zarátajú sa mu zárobky naposledy z roka 2007. Aj preto je v takomto prípade vhodnejšie požiadať o dôchodok až na začiatku budúceho roka.
(ht)
Pozor na lehoty
Pravidelný príjem v podobe dôchodku by si ľudia niekedy radi načasovali pod vianočný stromček. Najmä vtedy, keď bude už po tretí raz spojený s výplatou vianočného príspevku, prípadne sa penzia stane vykúpením zo situácie, ktorú prináša nezamestnanosť alebo zlé zaradenie v práci.
Ak ste z tých, ktorí sa na takýto darček spoliehajú, nezabudnite na lehoty, ktoré má Sociálna poisťovňa. Tá, ak je žiadosť a všetky doklady k nej potrebné v poriadku, rozhoduje do šesťdesiatich dní, v osobitných prípadoch sa lehota predlžuje na dvojnásobok.
Od januára Sociálna poisťovňa v prípade, že nevie zistiť „presne a úplne“ skutkový stav, podľa novely zákona o sociálnom poistení môže prerušiť konanie. A to aj vtedy, ak uplynie zákonom stanovených dvakrát šesťdesiat dní oj začiatku konania.
Podľa hovorkyne Sociálnej poisťovne Lýdie Výbornej sa tak v praxi nezriedka stáva najmä vtedy, ak ide o zahraničné dôchodky.
(ht)
Ako sa ráta dôchodok
Na určenie sumy dôchodku je stanovený vzorec. Podľa neho sa ku dňu vzniku nároku na starobný dôchodok vynásobí priemerný osobný mzdový bod, počet rokov dôchodkového poistenia a aktuálna dôchodková hodnota.
Priemerný osobný mzdový bod je údaj o výške odvodov žiadateľa v porovnaní s celoslovenským priemerom za celú jeho pracovnú kariéru. Ak má človek takýto príjem vo výške celoslovenského priemeru, osobný mzdový bod bude mať 1. Ak je vyšší alebo nižší, upravuje sa podľa zákona a princípu solidarity smerom nahor alebo nadol.
(ht)