BRATISLAVA. Národná banka Slovenska (NBS), ktorá nakladá s verejnými zdrojmi, odmieta zverejniť, či investovala do cenných papierov napríklad amerických hypotekárnych inštitúcií Fannie Mae a Freddie Mac. Tie spolu s ďalšími finančnými inštitúciami v USA rozpútali hypotekárnu krízu, ktorá prešla do celosvetovej finančnej krízy.
Denník SME požiadal centrálnu banku o vyjadrenie oficiálnou cestou – čiže na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám. V odpovedi sa Národná banka odvoláva až na trojnásobné utajenie. Ide vraj o bankové tajomstvo, ktorého sprístupnenie by bolo v rozpore s medzinárodnoprávnymi záväzkami Slovenska a toto utajenie je vraj potrebné na výkon kontroly a dohľadu.
Názory pre aj proti
Podľa právnika Petra Wilflinga z občianskeho združenia Občan a demokracia si centrálna banka vyložila zákon o slobodnom prístupe k informáciám a svoj vlastný zákon (o NBS) správne. „Sprístupnenie vami požadovaných informácií je naozaj problém z dôvodu bankového tajomstva,“ povedal Wilfling. Na všetky bankové operácie Národnej banky Slovenska vrátane stavov na účtoch, ktoré vedie, sa totiž vzťahuje bankové tajomstvo.
Právnik Vladimír Pirošík však čiastočne naštrbil dokonalosť stanoviska banky: „Podľa mojej znalosti zákona o Národnej banke Slovenska či zákona o bankách sa tam totiž žiadna definícia „bankovej operácie“ nenachádza. A teda neexistuje ani zákonný základ na presvedčenie úradníkov centrálnej banky, že pod ňu spadá aj informácia o vlastníctve cenných papierov.“ Banka tiež nespresnila, aké medzinárodné záväzky by zverejnením informácií porušila. Proti rozhodnutiu NBS sa SME odvolalo.
Merané dvomi metrami
Premiér Robert Fico nedávno pohrozil dôchodkovým správcovským spoločnostiam tvrdými krokmi, ak nebudú informovať pravdivo.
Podľa premiéra Fica „nikto nechce uverejňovať údaje, ktoré opakujeme a ktoré sú z verejných zdrojov napríklad o tom, že investovali do veľmi špekulatívnych finančných operácií a že o tie peniaze prišli“. Vyjadril sa tak v diskusnej relácii STV, kde s ním sedel aj guvernér centrálnej banky Ivan Šramko.
Dôchodkové správcovské spoločnosti pritom investovali v súlade so zákonom o dôchodkovom sporení, čo opakovane potvrdzuje aj centrálna banka ako dozorný orgán.
Aj preto by bolo zaujímavé vedieť, do čoho investovala Národná banka, podľa ktorej v dôsledku finančnej krízy nezaznamenala žiadne straty z investícií. Totiž aj cenné papiere, ktoré v minulosti mali tie najlepšie ratingy, sa pod „tlakom finančnej“ krízy ukázali ako „toxické“.
Napríklad Fannie Mae a Freddie Mac musela vláda USA zoštátniť, aby udržala ich platobnú schopnosť. Pritom cenné papiere týchto agentúr bežne kupovali centrálne banky na svete, vrátane Národnej banky Slovenska, ktorá to však nechce priznať.