BRATISLAVA. Tenisti Slovenska hrali v roku 2005 vo finále Davisovho pohára, v bratislavskej Sibamac aréne podľahli Chorvátsku 2:3.
Po vrchole prišiel pád. Z úspešnej zostavy zostali v tíme len Dominik Hrbatý s Michalom Mertiňákom, mladí hráči do dvojhry nedorástli.
Ťažký žreb poslal v sezóne 2009 Slovensko do Talianska a nášmu tímu hrozí, že môže vypadnúť z I. skupiny euro-africkej zóny.
Systém za 15 miliónov
„Chce to trpezlivosť,“ apeluje generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška. Národné tenisové centrum je jeho dieťa a tohto roku z neho vykročila so svetovej stovky Magdaléna Rybáriková, ale chlapcom sa v ňom viditeľne nedarí.
V závere sezóny to bolo vidieť na najväčšom domácom turnaji Tatrabanka Open. Po prvý raz v deväťročnej histórii sa ani jeden slovenský tenista nedostal v dvojhre do štvrťfinále.
Hráči Národného tenisového centra Lukáš Lacko, Martin Kližan aj Marek Semjan vypadli už v 1. kole a len tridsiatnik Dominik Hrbatý sa dostal do druhého.
Systém, ktorý pre 11 tenistov - štyroch chlapcov a sedem dievčat - ročne zhltne 15 miliónov korún, neprodukuje zatiaľ očakávané výsledky.
Pravidlá budú tvrdšie
Okrem trojice Lacko (21-ročný), Kližan (19), Semjan (21) je v NTC aj Andrej Martin (19). „Chlapci majú potenciál, aby sa raz dostali do top 100 na svete, ale nebude to o mesiac ani o dva,“ povedal Moška a priradil k nim aj Pavla Červenáka, ktorý vlani v centre skončil a teraz pokračuje v kariére na vlastnú päsť. „Lacka s Kližanom pribrzdili zdravotné problémy, inak už mohli byť výkonnostne ďalej.“
Pravdou však je, že talentovaný Lukáš Lacko sa aj po vyzdravení trápil na kurte a v rebríčku sa pohyboval opačným smerom, než by sa žiadalo. Tohto roku sa zo 150. miesta prepadol na 324. miesto.
Víťaz juniorky na Roland Garros 2006 Kližan klesol z 393. na 652. miesto. Len Semjan a A. Martin zaznamenali zlepšenie.
Generálny sekretár pripúšťa, že systém, ktorý u chlapcov neprináša očakávané výsledky treba korigovať.
„Cieľom NTC je zobrať mladého hráča s nulovým renkingom a dostať ho do top 100,“ vysvetľoval Moška. „Žiaľ, u niektorých pozorujeme, že sa uspokoja s postavením v tretej či štvrtej stovke. Nevážia si výborné podmienky. Musíme preto pravidlá pritvrdiť.“
Do pozornosti sa núkajú 16-ročné talenty Filip Horanský, Adrián Partl, Alexander Gašparetz, Jozef Kovalík.
Príjemné prekvapenie v debli
Zatiaľ čo v závere sezóny sa na Tenistku roka núka niekoľko typov - Daniela Hantuchová sa drží v širšej svetovej špičke, Dominika Cibulková aj Magdaléna Rybáriková urobili výrazný pokrok - v hodnotení mužov je nezvyčajne prázdno.
Rebríčkovou jednotkou je Karol Beck, po dvojročnom treste za doping sa dostal už na 171. miesto ATP. Vytrvalo však odmieta reprezentovať v Davisovom pohári. Dominik Hrbatý sa pozviechal po operácii lakťa a ramena, no roky sa už nedajú zastaviť. Príjemným prekvapením roka je Filip Polášek - vypracoval sa na slovenskú jednotku vo štvorhre a s Michalom Mertiňákom vytvorili v Davis Cupe deblovú dvojicu, akú sme dávno nemali.
Hrbatý: Dobré podmienky si treba zaslúžiť
„Chlapci v Národnom tenisovom centre si musia dobré podmienky zaslúžiť,“ kriticky hovoril na adresu mladých hráčov dlhoročný daviscupový reprezentant Dominik Hrbatý. „Majú všetko a zaobchádza sa s nimi ako vo vatičke. Nevážia si to, nemajú pevnú vôľu.“
Bývalá svetová dvanástka si spomenula na svoje začiatky vo veľkom tenise.
„Moju kariéru financovali rodičia a aby som dostal sponzora, musel som si ho zaslúžiť dobrými výsledkami,“ vravel 30-ročný Bratislavčan. „Na tréningu sme zvádzali tuhé súboje s Kajom Kučerom, či Janom Krošlákom a po ňom sme rozoberali, čo treba urobiť lepšie.“
Hrbatý tvrdí, že aj keď sa mladším hráčom snaží poradiť, málokedy ho počúvajú. „Väčšina z nich sa po tréningu ponáhľa k počítačom,“ povedal. „Chcú všetko - aj sa zabávať, aj hrať tenis. Nežijú tenisom, nevedia sa preň obetovať. V príprave nemajú medzi sebou súťaživosť, preto doma radšej trénujem s Ukrajincami Sergejom Stachovským či Sergejom Bubkom - tí idú stále na doraz.“
(on)
Polášek je rád, že ho vyhodili
Posledným zástupcom slovenského tenisu na challengerovom turnaji Tatrabanka Open bol vo štvorhre FILIP POLÁŠEK (23). S Čechom Levinským sa dostali do semifinále.
Vyradili vás neskorší víťazi, poľsko-česká dvojica Kubot - Čermák. Ktorý moment v zápase bol kľúčový?
„Tajbrejk prvého setu. Prehrali sme ho 3:7 a súperi získali psychickú výhodu.“
Väčšinu turnajov ste v tejto sezóne hrali s Američanom Parrottom, ale v Bratislave ste nastúpili proti nemu. Prečo?
„Pôvodne som mal v tomto termíne už dovolenkovať, a tak sa Travis Parrott dohodol na bratislavský challenger s krajanom Davidom Martinom. Mne sa na poslednú chvíľu zmenil plán, zavolal som Levinskému. Žreb sa s nami pohral, postavil nás s Parrottom proti sebe už v 1. kole. Trochu sme sa predtým doberali. Zápas vyšiel lepšie nám a Travis prišiel poďakovať, že môže ísť rýchlo domov.“
S Parrottom ste v októbri vyhrali turnaj v Petrohrade, s Levinským v júli v Gstaade. Najlepšia sezóna v kariére?
„Jednoznačne áno. Začal som ju na 110. mieste rebríčka vo štvorhre, teraz som na 35. mieste. S Parrottom som bol aj vo finále vo Valencii, vo Wimbledone sme zdolali šiestu nasadenú dvojicu Damm - Vízner, zahral som si v Davisovom pohári. Cením si stabilnú formu po celý rok.“
S kým ste sa dohodli na budúcu sezónu?
„Opäť s Parrottom. Aj Travis si pochvaľuje spoluprácu, zlepšil si renking. Uvažujeme, či by sme nemali angažovať trénera - aspoň na najdôležitejšie turnaje.“
A ciele?
„Keď som bol na začiatku roka v druhej stovke, vravel som si, aké by to bolo super dostať sa do top 50. Potom som túžil po štyridsiatke, teraz som 35 a láka ma Masters - čo by znamenalo dostať sa do tridsiatky. Potom budem chcieť byť medzi nasadenými, a tak ďalej. Kým tenista nie je jednotkou, stále má kam stúpať.“
V dvojhre ste až na 769. mieste ATP. Čím to je, že sa vám viac darí vo štvorhre?
„Už som nad tým uvažoval. Som skôr tímový hráč. Vo štvorhre mám pri sebe spoluhráča, rozprávam sa s ním, uvoľním sa. V dvojhre som na kurte akýsi kŕčovitý.“
Tohto roku ste zarobili na prémiách vyše 120-tisíc dolárov. Aký väčší darček ste si za to dopriali?
„Žiadny. Stále mám čo splácať rodičom, čo do mňa od deviatich rokov investovali. A peniaze potrebujem na cestovanie po turnajoch, platím si letenky, hotely. Nie som boháč.“
Ako sa vám darí zladiť profesionálny tenis s vysokoškolským štúdiom?
„Bez problémov. Pri skriptách si viem oddýchnuť od tenisu. Som v poslednom ročníku podnikového manažmentu na Drevárskej fakulte TU vo Zvolene, po skončení kariéry sa mi škola môže zísť.“
Pred piatimi rokmi ste pôsobili v Bratislave v Národnom tenisovom centre. Ako si naň spomínate?
„S rozpakmi. Po roku ma vyhodili za nesplnenie výkonnostných cieľov, nedostal som sa do prvej sedemstovky. Dnes som im za to vďačný. Pomohlo mi, že som sa musel postaviť na vlastné nohy a začal som sa viac zameriavať na štvorhru. Ktovie, kde by som bol dnes, keby som v NTC zostal. Asi by som sa trápil v dvojhre na turnajoch Futures.“
Ondrej Gajdoš
Štvorlístok z NTC
Zo štvorice hráčov v Národnom tenisovom centre reprezentoval v tomto roku v Davisovom pohári len Lukáš Lacko.
Piešťanský rodák nastúpil v apríli proti Gruzínsku ako tímová jednotka, skúsenému Labadzemu však podľahol vo vyše štvorhodinovom maratóne 6:4, 6:7, 6:3, 3:6, 17:19. V septembri potom v súboji so Srbskom podľahol zverenec šéfrénera Milana Martinca s Tipsarevičom aj s Troickým.
Ťažko sa vyrovnáva s psychickým tlakom.
Martin Kližan triumfoval pred dvoma rokmi ako prvý Slovák v dvojhre na juniorskom Roland Garros, ale svoj veľký talent zatiaľ nerozvinul. V lete ho trápilo zranené zápästie. Ľavoruký tenista s agresívnym štýlom hry mal v daviscupovom tíme premiéru už vlani proti mužstvu Južnej Kórei a vo veku 18 rokov, 72 dní je najmladším slovenským debutantom.
Marek Semjan sa pomaly zlepšuje, tohto roku vyhral turnaj kategórie Futures v Portugalsku a na challengeri v Samarkande sa dostal do semifinále. V rebríčku ATP poskočil o vyše 120. miest, no stále je len vo štvrtej stovke.
Andrej Martin sa vlani v októbri prvý raz dostal do renkingu ATP a v tejto sezóne mu v NTC vytýčili cieľ byť do 500. miesta. Má k nemu veľmi blízko. V auguste upozornil na seba na turnaji Electrolux Cup v Piešťanoch, kde sa ako kvalifikant prebojoval do finále – v ňom podľahol Čechovi Lojdovi. Urobil pokrok, stabilizoval svoju hru.
(on)
Slováci v rebríčku
Postavenie našich tenistov v rebríčku ATP k 3. novembru 2008
Dvojhra
171. Karol Beck (vek 26)
270. Kamil Čapkovič (22)
275. Dominik Hrbatý (30)
309. Pavol Červenák (21)
324. Lukáš Lacko (21)
341. Marek Semjan (21)
362. Ivo Klec (28)
416. Ján Stančík (25)
514. Andrej Martin (19)
570. Alexander Somogyi (20)
590. Miloslav Mečíř ml. (20)
652. Martin Kližan (19)
Štvorhra
35. Filip Polášek (23)
38. Michal Mertiňák (29)
77. Igor Zelenay (26)
226. Dominik Hrbatý (30)
477. Kamil Čapkovič (22)
Najlepší Slováci v rebríčku ATP v novembri 2005
Dvojhra
19. Dominik Hrbatý
57. Karol Beck
165. Michal Mertiňák
185. Karol Kučera
Slovenské tenistky v rebríčku WTA Tour k 3. novembru 2008
19. Daniela Hantuchová (25)
20. Dominika Cibulková (19)
58. Magdaléna Rybáriková (20)
193. Zuzana Kučová (26)
198. Lenka Wienerová (20)
214. Kristína Kučová (18)
226. Lenka Tvarošková (26)
265. Dominika Nociarová (24)
279. Klaudia Boczová (18)
Filip Polášek (vľavo) so svojím českým spoluhráčom Jaroslavom Levinským na turnaji Tatrabanka Open. FOTO PRE SME – DUŠAN BARBUŠ |
Dominik Hrbatý FOTO SME – PETER ŽÁKOVIČ |
Autor: on