Baracka Obamu čaká prvá ťažká úloha. Ako dať dokopy čo najlepší vládny tím.
Po dlhom čase Barack Obama raňajkoval doma, s manželkou Michelle a dcérami. Budúca prvá rodina Spojených štátov mala na to za posledné dva roky málo príležitostí. Novozvolený prezident po dlhých mesiacoch intenzívnej kampane strávil deň bez médií a verejnosti.
Nasledujúce dni čakajú Obamu dve povinnosti. Na Havaji sa rozlúči so starou mamou, ktorá zomrela deň predtým, ako si jej vnuka Američania zvolili za prvého prezidenta afroamerického pôvodu. Potom si musí vybrať ľudí, ktorí budú mať jeho dôveru v najdôležitejších úradoch jeho vlády. Časť z nich by mala byť známa už do konca mesiaca.
Hillary a Colin v jednej vláde?
Jedno meno je známe už teraz. Vedúcim kancelárie sa stane Rahm Emanuel. Výberom prominentného a nekompromisného demokrata židovského pôvodu dal Obama signál Izraelu, že aj budúci americký prezident bude ich spojenec.
Medzi najbližšími spolupracovníkmi nového prezidenta by sa podľa amerických médií mali ocitnúť aj známe tváre. Hillary Clintonová by vraj mohla viesť špeciálny úrad pre zdravotnícku reformu. Ministerstvo zahraničia by mohlo padnúť do rúk Colina Powella či Johna Kerryho, ktorý sa pred štyrmi rokmi neúspešne pokúšal o najvyšší úrad v krajine.
Na jeho nominačnom konvente si Obama oslňujúcim prejavom otvoril cestu do Bieleho domu. Dôležité bude meno budúceho ministra finacií.
Špekulovalo sa aj o najbohatšom mužovi sveta Warrenovi Buffetovi. Na zozname, ktorý sa dostal do rúk americkým médiám, ale figuruje riaditeľ Centrálnej banky v New Yorku Timothy Geithner a minister financií Clintonovej vlády Lawrence Summers.
Ministra financií čaká neľahká úloha vytiahnuť Ameriku z krízy, ktorú krajina od 30. rokov nezažila. Tejto otázke sa bude venovať aj summit 20 svetových lídrov budúci týždeň. Bushov tím zatiaľ nevedel povedať, či sa ho Obama zúčastní.
Obama s CIA nelení
Ministerstvo obrany demokrati možno priklepnú republikánovi. Mohol by ním ostať jeho súčasný šéf Robert Gates.
Obama sa už včera stretol s riaditeľom americkej tajnej služby CIA Mikeom McConnellom. Teraz Obamu bude už každý deň informovať niekto z tajnej služby o aktuálnej situácii.
Práve bezpečnostná otázka je jednou z najdôležitejších. Obama chce predísť tomu, čo sa stalo 11. septembra 2001. Jeho predchodca George Bush mal v bezpečnostných zložkách po ôsmich mesiacoch v úrade obsadenú iba tretinu ľudí, keď Spojené štáty napadli teroristi.
K čo najhladšiemu odovzdávaniu moci novej vláde chce pomôcť aj odchádzajúci prezident. Bush si dokonca na jej účet aj zavtipkoval: „Viem, že mnohí z vás majú starosti s tým, kde budú pracovať, či bývať. Verte mi, viem, ako sa cítite.“ So svojím nástupcom sa stretne budúci týždeň. Telefonicky sa počuli už aj obe prvé dámy. Laura Bushová oboznámila Michelle Obamovú so životom v Bielom dome a pozvala ju s deťmi na návštevu.
Tvár týždňa - Rahm Emanuel
Rahmbo
Ani mama ho údajne nevolá inak ako Rahmbo. S veľkou pravdepodobnosťou budúci personálny šéf Bieleho domu Rahm Emanuel (48) má imidž tvrdého chlapíka a nekompromisného kritika tých, čo si dovolia mať iný názor ako on. Radia sa k nim hlavne jeho republikánski oponenti.
Emanuel tak bude stelesňovať presný opak toho, čo hlása Barack Obama. Žiadne zjednotenie, žiadne budovanie mostov. Konfrontácia.
To je to, čo charakterizuje syna izraelského pediatra, ktorý sa v 50. rokoch minulého storočia presťahoval do Chicaga. Hodia sa k nemu aj slová ako talent na politiku, odhodlanosť a schopnosť zhromažďovať peniaze.
Los Angeles Times napísali, že keď pracoval v kampani pre chicagského starostu, vyhrážal sa sponzorom, že roztrhá ich šeky, ak tam nenapísali dostatočne vysokú sumu. Súčasný kongresman už pracoval ako poradca prezidenta Billa Clintona. Malo by to znamenať, že bude Obamu držať ďaleko od ľavého krídla Demokratickej strany a ak to dokáže, aj mu vyhovoriť rôzne „komunistické experimenty“.
Na rozdiel od v podstate neskúseného Obamu sa vie pohybovať vo washingtonskej politike a pozná všetky zákulisné ťahy.
Miluje knihy a plávanie. Je praktikujúcim Židom, počas vojny v Perzskom zálive bol dobrovoľníkom v Izraeli, čo tiež môže mnohých dráždiť.
Nikto by o ňom nepovedal, že bol talentovaným baletným tanečníkom a keby chcel, mohol podľa svojich učiteľov vykrúcať piruety na popredných scénach. Dal sa však na politické tančeky a zdá sa, že bude hviezdiť aj tu.
Jana Shemesh
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Autor: dopisovateľka z Washingtonu