Mala to byť podľa pozvánky „oslava pár krokov od Obamovej reči“. Členovia a fanúšikovia Republikánskej strany v Chicagu si rozložili svoj stan na druhom poschodí hotela Hilton, len pár metrov od stotisícového davu fanúšikov súpera. Priamo v jame levovej. Väčšinu z ostatných 1544 izieb tohto hotela vykúpili Obamovi priaznivci z iných častí štátu.
Na vine je Bush
Na dvoch veľkoplošných obrazovkách bežala počas utorkových volieb konzervatívna televízia FOX News s vypnutým zvukom. V skupine asi dvesto ľudí vyvolalo náznaky nadšenia len to, keď John McCain získal štáty na juhu. Keď pripadla Obamovi Pennsylvánia, málokto už sledoval správy.
„Viním za to Busha,“ povedala miestnym novinárom Elissa Panceová, členka mladých republikánov v Chicagu. „Ja sa považujem za fiškálne konzervatívnu a republikánska strana sa tomuto vzdialila,“ dodala.
Miestni republikáni sú však na podobné prehry zvyknutí. Od roku 1933 má Chicago iba demokratického starostu. Obyvatelia sú voči konzervatívnym myšlienkam opatrní.
„Všeobecne majú vo veľkých mestách prevahu demokrati. V Chicagu navyše žije veľa menšín,“ vysvetľuje Pat Rehkamp z miestnej mimovládnej organizácie Better government association. O čosi lepšie sa darí republikánom mimo Chicaga, no vyše dvanásťmiliónový Illinois aj tak patrí modrým.
Napriek tomu, že z tohto štátu pochádzal prvý republikánsky prezident Abraham Lincoln.
Bolo to vidieť aj počas volebnej noci. Na ceduľku pred Grantovým parkom s nápisom „zákaz vstupu psov“ niekto nalepil fotku republikánskeho kandidáta Johna McCaina. Ľudia, ktorí smerovali na stretnutie, sa pri nej zastavovali a vo veľkom si ju so smiechom fotili. Nikoho žart nepohoršil.
Nový vodca Palinová?
Aké to asi je byť republikánom v Chicagu, momentálne zrejme zistí strana aj na federálnej úrovni. Nielen, že novým prezidentom bude po ôsmich rokoch demokrat, republikáni budú ťahať za kratší koniec aj v Senáte a Kongrese.
Po rokoch, keď mali všetku moc, ich čakajú tvrdé časy v opozícii. „Republikánska strana bude musieť prejsť krvavým kúpeľom, čaká ju skutočný boj,“ povedal pre Chicago Tribune Stephen Hess, profesor verejných vzťahov na Univerzite Georgea Washingtona. Prominentný republikán a bývalý šéf diplomacie Colin Powell, ktorý pred voľbami prekvapivo podporil Obamu, hovorí o nutnej rekonštrukcii v strane. A v prvom rade si musí nájsť lídra.
Mnohí konzervatívni voliči ho už majú. Keď John McCain vo volebnej reči vyzdvihol Sarah Palinovú ako jedného z najlepších bojovníkov, ktorého kedy videl, prítomní vo Phoenixe začali búrlivo tlieskať. Hokejová mama pri nich zostala aj hodinu po konci a rozdávala autogramy. Výber Palinovej za McCianovu kandidátku na viceprezidentku urobilo z neznámej guvernérky z Aljašky hviezdu konzervatívnych voličov.
To, kde vidí svoju budúcnosť, však 44-ročná Palinová zatiaľ nehovorí. „Je veľa vecí do roku 2012. Politicky neviem, kde budem,“ povedala. Isté sú len dve veci. Ostáva guvernérkou Aljašky a keď porodí jej násťročná dcéra, stane sa babičkou.
![]() |