BRATISLAVA. Prvá zahraničná bankárka, ktorá sa dokázala dokonale zžiť so slovenským prostredím a prispela k premene tradičnej sporiteľne na konkurencieschopnú banku, ukončí o niekoľko mesiacov svoju misiu na Slovensku.
Predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka Slovenskej sporiteľne Regina Ovesny– Straka včera oznámila, že sa po štrnásťročnom pôsobení na Slovensku vráti späť do Rakúska. V marci odovzdá riaditeľský post v sporiteľni Janovi Rollovi, ktorý nastúpi z českej dcérskej spoločnosti GE Money Bank.
Zároveň sa Regina Ovesny– Straka ujme pozície generálnej riaditeľky Salzburger Sparkasse. Svoje budúce pôsobenie označila za ďalšiu výzvu.
„Rozhodli predovšetkým moje osobné a rodinné dôvody, pre ktoré sa vrátim do Rakúska. Rozhodnutie sme v Erste Group zvažovali dhší čas a nebolo to pre mňa ľahké,“ povedala v reakcii na dôvody svojho odchodu.
Žena s jasnými víziami
Väčšina ľudí z ekonomickej sféry, ktorí s ňou prišli počas uplynulých rokov do kontaktu, oceňuje nielen odborné, ale aj ľudské kvality prezidentky Slovenskej bankovej asociácie.
Podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša sa Regina Ovesny–Straka stala najviditeľnejšou tvárou zahraničných investorov v tunajšom bankovom sektore. Prispela k pozdvihnutiu a ozdraveniu slovenského bankovníctva, ale aj k poľudšteniu zahraničných investorov v očiach bežných ľudí.
Odchodom súčasnej šéfky Slovenskej sporiteľne do Rakúska sa zo sféry slovenskej ekonomiky vytratí odborne vzdelaná a dostatočne cieľavedomá žena, ktorá verí v to, že sa jej vízie dajú realizovať. O tom je presvedčený predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš. Spoznali sa ešte v čase, keď pred rokmi rozbiehala činnosť pobočky banky Creditanstalt. Neskôr sa spolupodieľali na fúzii tejto banky s Bank Austria.
Súper finančného kolosu
Aktivity Reginy Ovesny– Straka sa však spájajú hlavne so Slovenskou sporiteľňou, kde pôsobí od roku 2001.
Hlavný prínos jej práce na slovenskom trhu väčšina ekonómov vidí v tom, že zo zdanlivo nereformovateľného kolosu, ktorý v minulosti Slovenská sporiteľňa predstavovala, dokázala urobiť jednu z najkvalitnejších a konkurencieschopných bánk.
„Po svojom nástupe do Slovenskej sporiteľne vniesla štandardné, na Západe odskúšané pracovné metódy, a to nebola ľahká úloha,“ pripomenul Marián Jusko, niekdajší guvernér Národnej banky Slovenska a dnešný prezident Republikovej únie zamestnávateľov Slovenska.
Podľa Vladimíra Dohnala, riaditeľa spoločnosti Symsite Research, sporiteľňa pod jej vedením skvalitnila retailovú časť svojej práce na trhu a zefektívnila fungovanie siete pobočiek. „Aj vďaka jej osobnému vkladu sa rozpumpoval bankový sektor na Slovensku,“ myslí si Dohnal.
Časťou duše Slovenka
Bankárka, ktorá o niekoľko mesiacov zamieri za hranice tejto krajiny, sa schopnosťou komunikovať v slovenskom jazyku, ale aj srdečnosťou a otvorenosťou dokázala priblížiť mentalite nášho obyvateľstva.
„Je to prvá zahraničná bankárka, ktorá sa dokázala úplne zžiť s tunajším prostredím,“ vraví Béreš. Pripomína jej vyjadrenia, v ktorých priznávala, že sa považuje za „Slovenku“.
Niekdajší guvernér Národnej banky Slovenska oceňuje okrem jej plnenia profesionálnych povinností a prínosu pre podnikateľský sektor aj jej schopnosť zapájať sa do tunajšieho spoločenského života.
Z toho, ako sa pohybovala a cítila v profesionálnych i spoločenských kruhoch, Jusko usudzuje, že sa tu cíti ako doma.
Regina Ovesny – Straka prispela k poľudšteniu zahraničných investorov v očiach bežných ľudí.
Ivan Mikloš, bývalý minister financií