BRATISLAVA. Ak by si chcel subdodávateľ niektorej z našich automobiliek zobrať z banky investičný úver na nákup nových technológií, nemusí uspieť. Alebo banka bude od neho žiadať vyššiu mieru zabezpečenia úveru či vyššiu spoluúčasť ako doteraz. Aj toto je scenár, ako môže dnes podnikateľ v banke neuspieť.
Vláda teraz hľadá cestu, ako sa s tým vyrovnať. V protikrízovom balíčku navrhuje, aby sa zvýšila úloha Slovenskej záručnej a rozvojovej banky a Eximbanky pri podpore malých a stredných podnikov. Podľa ekonóma Pavla Kárásza je to jedno z riešení „Ide o to, aby sa nepodporovala každá firma, ale iba tie perspektívne,“ hovorí Kárász.
Vláda však vyzýva aj komerčné banky, aby úvery naďalej poskytovali. „V žiadnom prípade nemôže ovplyvniť procedúru v bankách pri posudzovaní rizikovosti klientov,“ povedal Kárász.
Banky začali sprísňovať úverové podmienky pre čoraz viac signálov o znižovaní objemu zákaziek, prepúšťaní a všeobecnom poklese hospodárskeho rastu. No zdraželi aj peniaze pre banky na medzibankovom trhu. „Najviac ohrozenou skupinou sú firmy s nižším objemom tržieb, koncentráciou odbytu závislom od jedného či dvoch odberateľov, slabou finančnou silou, alebo ratingom. Tieto podniky môžu mať zhoršený prístup k úverom,“ povedal riaditeľ odboru malých a stredných podnikov VÚB Miloš Bikár.
Kým za posledných päť rokov ponuka úverov prevyšovala dopyt po nich, situácia sa otáča. „Podľa môjho názoru ceny úverov ešte porastú,“ povedala riaditeľka divízie riadenia rizika Citibank Zuzana Žemlová.
Autor: of