BRATISLAVA. Je piatok večer. Aby človek neskolaboval v polovici párty, chcelo by to nejaký životabudič. Taký, čo človeka naštartuje, aby dokázal tancovať až do rána, dokonale precítil hudbu, ale hlavne, aby si zábavu užil a bol „total happy“.
Mladých Slovákov čoraz viac oslovuje malá farebná tabletka. V užívaní extázy nám patrí medzi krajinami Európskej únie štvrté miesto. Tvrdí to tohtoročná výročná správa, ktorú včera zverejnilo Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť.
Od šťastia k depresii
„Z práce v teréne mám pocit, že toto leto bolo na hudobných festivaloch viac ľudí pod vplyvom extázy,“ potvrdzuje výsledky prieskumu aj Katarína Sokolová z občianskeho združenia Odyseus. Extázu opisuje ako privolávač eufórie a pocitu súnaležitosti s okolím. Človek sa nielen príjemne cíti pri tanci, ale aj dlhšie vydrží na parkete. Aj preto extázu volajú tanečná droga. Tabletky berú najmä mladí ľudia na diskotékach, tanečných párty a hudobných festivaloch.
Človeku však po extáze hrozí aj prehriatie organizmu a dehydratácia. Jej riziko je podľa Sokolovej o to väčšie, že subjektívne blokuje pocit smädu. Navyše, po „dojazde“ účinku vyvoláva depresiu. Čím viac sa extáza užíva, tým je podľa odborníčky riziko depresií väčšie.
Krajina extázy a pervitínu
Okrem zvýšeného užívania extázy sa podľa výročnej správy veľkej obľube na Slovensku teší aj pervitín. Spolu s Českom patríme k akýmsi exkluzívnym užívateľom tejto drogy. Česi pervitín vymysleli a k nám si našiel cestu prirodzene.
Peter Lazový z OZ Odyseus hovorí, že obľuba pervitínu u nás siaha až do 90. rokov. Rozšíril sa aj vďaka tomu, že sa dá relatívne ľahko vyrobiť aj doma. Potvrdzuje to aj množstvo odhalených domácich laboratórií na výrobu tejto drogy, o ktorých sa zmieňuje spomínaná výročná správa.
Pervitín a extáza sú u nás populárne aj vďaka cene, ktorá je oveľa nižšia ako napríklad pri kokaíne. Cenu ich jednej dávky odhadujú streetworkeri, ktorí pracujú so závislými, na dvesto až tristo korún.
Hoci pri extáze sa zatiaľ podľa Sokolovej nedokázala závislosť, silná naviazanosť na pervitín je podľa lekára Imricha Šteliara z Centra pre liečenie drogovo závislých zrejmá najmä u prvoliečených pacientov. Je ich viac ako tých, ktorí sa liečia zo závislosti od heroínu.
Heroín je podľa Šteliara najnebezpečnejšia droga z tých, ktoré sa na Slovensku užívajú. Výročná správa o Slovensku hovorí aj to, že máme vysoký podiel narkomanov, ktorí si heroín pichajú do žily. Naopak, najrozšírenejšou drogou je marihuana. Presný počet ľudí, ktorí ju užívajú, je však podľa Šteliara ťažké zistiť, pretože táto droga vyvoláva slabú závislosť.
Extáza a pervitín dominujú
Až 2,7 % ľudí vo veku 15 až 34 rokov u nás užíva extázu.
S týmto podielom sme na štvrtom mieste v rámci EÚ (po Česku, Británii a Estónsku)
Zvýšený výskyt užívania pervitínu sa v Európe obmedzuje takmer výlučne na Česko a Slovensko.
Štatistiky na Slovensku z roku 2006 uvádzajú rozpätie od šesťtisíc až po vyše päťnásťtisíc užívateľov pervitínu.
Viac ako 80 % závislých od heroínu u nás si ho pichá.
Zdroj: EMCDDZ