BRATISLAVA. BUDAPEŠŤ. Mimoparlamentná extrémistická strana Jobbik v stredu na demonštrácii pred slovenským veľvyslanectvom oznámila čiastočnú blokádu hraničných priechodov na Slovensko. Chcú to urobiť na protest proti zásahu polície proti maďarským futbalovým fanúšikom v Dunajskej Strede.
Blokáda sa má začať v pondelok o deviatej hodine ráno, zastaviť chcú dopravu iba v jednom smere. Podľa Hír TV sa má blokáda uskutočniť na viac ako dvadsiatich miestach pri hraniciach so Slovenskom.
Riaditeľstvo maďarskej polície včera nedokázalo povedať, ako sa na blokádu pripravuje. Ak sa však Jobbik bude držať ohláseného plánu, a jeho prívrženci napríklad nezačnú napádať okoloidúcich, veľa toho podľa právnikov polícia urobiť nemôže.
Prekážať môžu
„Úplné zastavenie dopravy maďarské zákony zakazujú. Umožňujú však obmedzenie dopravy demonštrantmi, ktorí takto chcú upozorniť na svoje požiadavky,“ povedal ústavný právnik György Kolláth. Čiastočná blokáda ciest je v Maďarsku rozšírená forma protestu. Časť poľnohospodárov sa napríklad takto v posledných rokoch opakovane snažila dosiahnuť demisiu súčasnej vlády.
„Musíme robiť ďalšie protestné zhromaždenia, také, ktoré budú mať v krajine väčší ohlas,“ odôvodnil podpredseda Jobbiku Csanád Szegedi, prečo strana prechádza k priamej akcii. Dôvod zmeny taktiky je zrejmý: počet účastníkov ich akcií rapídne ubúda a sú pod čoraz prísnejším policajným dohľadom.
Na stredajšej, dlhšie pripravovanej demonštrácii, sa nakoniec zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí, členov troch polovojenských jednotiek a ďalších nacionalistických organizácií.
Počet spolkov rastie úmerne rozhádanosti ich lídrov, poklesu počtu aktívnych prívržencov i spoločenskej podpory. Z toho pramení rastúca nespokojnosť extrémistov prejavujúca sa pritvrdzovaním ich rétoriky.
„Predstavujú veľmi úzky segment maďarskej spoločnosti, neviem si predstaviť, že by sa stali masovým hnutím. V poslednom čase sú však organizovaní profesionálnejšie, sú odvážnejší a lepšie sa presadzujú v médiách,“ hovorí o nich politológ Zoltán Lakner.
Kaliňák: Nezastavíme ich
Slovenský minister vnútra Robert Kaliňák včera povedal, že nikto nebude brániť vstupu maďarských ani našich občanov na slovenské územie. „Máme schengenský priestor, každý môže ľubovoľne prekročiť hranicu. S tými najmierumilovnejšími úmyslami každého radi privítame – všetci, čo k nám idú v mieri, sú vítaní.“
Predseda SMK Pál Csáky na záver včerajšieho rokovania parlamentu Kaliňáka vyzval na odstúpenie z funkcie. Minister iba reagoval, že krajiny rozoštváva práve Csáky.
Pribúdajú provokácie
V národnostne zmiešaných obciach nastriekali protimaďarské nápisy.
Obyvatelia Čechyniec našli včera na autobusovej zástavke protimaďarský nápis Národný odpor smrť Maďarom. Rovnakou modrou farbou boli zatreté aj maďarské názvy Čechyniec a Veľkého Cetína.
„Tým, ktorí to napísali, nič nevyčítam, iba ich ľutujem,“ hovorí Andrej Pócsik z Čechyniec.
Starosta Vendelín Száraz hovorí, že podnet na provokácie prichádza od politikov. „Naši obyvatelia žijú v zhode.“
„Som Maďarka, ale nikdy by som také nič nepovedala o Slovákoch. Znášame sa tu,“ povedala Alžbeta Reguliová.
„Dúfam, že tieto činy nenarušia národnostné spolunažívanie,“ hovoril aj starosta Veľkého Cetína František Mészáros. Polícia z nápisu a tabúľ zobrala vzorky a prípad vyšetruje.
(bej)
Nestíchnu aj pre Hitlera
Slovenská vláda bude aj ďalej reagovať na maďarských extrémistov. Hoci sú takmer bez vplyvu.
Vystúpenia maďarských extrémistov pred naším veľvyslanectvom v Budapešti vyvolali pohoršené reakcie slovenských politikov. Myslia si, že maďarská vláda nezasiahla dostatočne a preto musia reagovať oni, aj keď ide o mizivé percento maďarskej populácie.
„Inak by si všetci mysleli, že je Maďarsko demokratickou krajinou, kde je všetko v poriadku,“ hovorí podpredseda vlády pre menšiny Dušan Čaplovič.
So šéfom poslaneckého klubu SNS Rafaelom Rafajom sa zhodli, že ak by mlčali, mohlo by byť neskoro. „Aj v Nemecku v tridsiatych rokoch si všetci mysleli: nechajme Hitlera hovoriť v mníchovskej krčme,“ povedal Čaplovič.
Slovenský politológ László Őllős si myslí, že problém nespočíva v reakciách slovenskej vlády. Tie označil za opodstatnené. „Problémom je, že slovenská vláda nereaguje na extrémizmus doma.“ Politológ naráža na nedávny zápas v Dunajskej Strede, kde polícia zasiahla proti maďarským fanúšikom a stále nezverejnila video s dôkazom, že bitku začali oni.
Dlhodobo je podľa Őllősa problémom „vytĺkanie“ politického kapitálu zo stupňujúceho sa národnostného napätia medzi krajinami. „Extrémisti sú všade, nebezpečné je, keď im oficiálna politika vlády vytvára živnú pôdu.“
Martina Kováčová
|
Ľudia z dediny hovoria, že žijú v mieri a nápisy by miestni nenapísali. FOTO SME – JANA BEŇOVÁ |
Autor: pm, knm