PRIEVIDZA. Na miestnom Gymnáziu V. B. Nedožerského nepatria prírodovedné predmety k žiadnym strašiakom. Študenti dosahujú na chemických, biologických či matematických olympiádach vynikajúce výsledky, pričom napríklad v chémii sa v minulosti viacerí dočkali ocenení aj na medzinárodných olympiádach. Učiteľ Miroslav Kozák je presvedčený, že za väčšinou úspechov stojí vzťah učiteľa a žiaka, schopnosť objaviť talent, no predovšetkým dlhodobá a systematická práca. Dnes je hľadanie talentovaných žiakov ťažšie, podľa novej koncepcie počty hodín v prírodovedných predmetoch poklesli.
Príklady tiahnu
Prvé testy po príchode na gymnázium o skutočnom talente ešte veľa nepovedia, lebo vedomosti zo základnej školy nemusia byť určujúce. Ak však žiak úspešne robil už na základnej škole chemickú olympiádu v najnižších kategóriách, šanca objaviť talent narastá. Miroslav Kozák s tým má dostatok skúseností, keďže je aj predsedom krajskej komisie chemickej olympiády v Trenčíne. Zapáliť študentov pre chémiu nebýva vždy ľahké. „Učím študenta, ktorého brat patril k najtalentovanejším a uspel aj na medzinárodnej úrovni. Zrejme to bol podnet, lebo na krúžok chemickej olympiády sa prihlásil nielen jeho brat, ale aj veľká časť triedy. Po čase zistili, čo to obnáša a záujem u mnohých opadol.“
Olympionici zotrvali
Dôležité je na kvalitnej úrovni zvládnuť nielen teoretickú časť chémie, ale aj praktickú. Keďže gymnáziá nemajú také kvalitne vybavené laboratóriá ako chemické priemyslovky, na doťahovaní praktickej časti pomáha gymnáziu aj Združená stredná škola v Novákoch.
Miroslav Kozák je hrdý, že všetci jeho doterajší úspešní olympionici pri chémii ostali. Pokračovali v jej štúdiu, prípadne už v tomto odbore pracujú. „Hoci sú zo školy dávno preč, pravidelne sa stretávame a organizujeme spoločné turistické stretnutia,“ hovorí pedagóg.
Debaty v kabinete
Nové talenty sa črtajú aj dnes, takže v snahe sa nedá poľaviť. „Ani cez prestávku sa nezatvorím. Do kabinetu môžu prísť študenti kedykoľvek a debatovať. Nikomu to neprekáža,“ hovorí.
Na výsledky svojich študentov a pedagógov je hrdá aj riaditeľka gymnázia Eleonóra Porubcová.
„Ak sa robí takáto práca so srdcom a pedagóg jej venuje všetku svoju energiu, výsledok musí prísť. Talentovaní študenti sa vždy nájdu, len potrebujú to správne vedenie,“ povedala riaditeľka.