BRATISLAVA. Príbeh charizmatického Afroameričana, ktorý sa napriek najkratšiemu životopisu v histórii prezidentských kandidátov USA stal najsilnejším mužom sveta, má svoje paralely aj na Slovensku. Teda aspoň podľa našich politikov.
Podobné črty v charaktere, charizme a úspešnej kariéry nachádzajú predstavitelia koalície ľahko aj vo svojich radoch, najmä u premiéra Roberta Fica, ale aj u predsedu národniarov Jána Slotu.
Koaličný Obama
„Predseda vlády Fico má aspoň také vlastnosti a predpoklady na úspech, ako nový americký prezident,“ myslí si minister hospodárstva Jahnátek.
Rafael Rafaj zo SNS za najcharizmatickejšieho slovenského politika považuje Jána Slotu. Tieto dve mená sa v odpovediach koaličných poslancov objavovali najčastejšie.
Anna Belousovová (SNS) je presvedčená, že v koalícii je politikov porovnateľných s Obamom viac.
O tom, že slovenským Obamom je premiér, nepochybuje ani Zdenka Kramplová z HZDS. „Keby prijal ponuku HZDS, aby kandidoval za slovenského prezidenta, mohol sa ním stať,“ myslí si.
Opozícia takého nemá
Opozícia sa tak jednoznačne na lídrovi zo svojich radov, podobnom novému demokratickému prezidentovi USA, nezhodla. Naopak, nemyslia si, že slovenských politikov možno porovnávať s Obamom vzhľadom na rozdielne politické systémy a demokratické tradície. V Amerike má totiž prezident neporovnateľne väčšie právomoci ako u nás, kde je jeho úloha skôr reprezentatívna.
József Berényi (SMK) vidí aj rozdiely medzi krajinami. „Na Slovensku takí politici sú, ale to, čo považujú za charizmatické a príťažlivé v Amerike, nemusí platiť na Slovensku,“ myslí si.
Gyula Bárdos z SMK upresnil, koho on za takého slovenského politika považuje – je ním opozičná kandidátka na prezidenta Iveta Radičová. Paralelu vidí medzi ňou ako ženou a Barackom Obamom ako Afroameričanom. Podobní sú si vraj aj v charizme.
Šéf strany, ktorá Radičovú nominovala, Mikuláš Dzurinda, nepokladá zvolenie Baracka Obamu za dramatickú zmenu. Podľa neho je normálne, že sa presadzujú mladí ľudia, ktorým pomôže marketing. „Na Slovensku sme takú zmenu mali v roku 1998. Aj vtedy to bolo o výbere medzi mladším a starším, skúsenejším a menej skúseným,“ hovorí.
Bude aj slovenský sen
„Obama je unikátny politik, ktorý sa objavuje raz za čas,“ myslí si bývalý veľvyslanec v USA Martin Bútora. Keby sa u nás objavil charizmatický politik alebo politička, ktorý by vedel podobne združovať ľudí, mal by podľa neho šancu presadiť sa. Medzi slovenskými politikmi nevidí žiadneho porovnateľného lídra, ale to podľa neho neznamená, že taký nie je.
Bútora verí, že Obamov príbeh sa môže stať motiváciou a inšpiráciou pre mladých ľudí z minorít na Slovensku. „Viem si predstaviť, že sa v izbe mladého rómskeho lídra zo Slovenska objaví plagát Baracka Obamu ako jeho vzoru,“ hovorí.
Nový americký prezident je predstaviteľom afroamerickej menšiny, ale hľadať na Slovensku menšinového politika s podobným príbehom je zatiaľ podľa poslancov priskoro.
Milan Urbáni z HZDS si myslí, že potrvá ešte dlho, kým u nás vyrastie menšinový politik, ktorý bude schopný nasledovať Obamov príklad a stať sa slovenským prezidentom. „Je to v rozdielnej dĺžke demokracie,“ hovorí.
Naopak, podľa Daniela Lipšica (KDH) je takýmto politikom Béla Bugár, aj keď paralely s Obamom sú v jeho prípade minimálne. „Keby mal slovenskú národnosť a rozhodol by sa kandidovať v najbližších prezidentských voľbách, určite by ich vyhral,“ hovorí Lipšic. Ani podľa neho zatiaľ nedozrel čas, aby sa stal na Slovensku prezidentom predstaviteľ menšiny.
Predseda vlády Fico má aspoň také vlastnosti a predpoklady na úspech, ako nový americký prezident.
Ľubomír Jahnátek, minister hospodárstva