Pondelok, 17. jún, 2019 | Meniny má Adolf

Prípad pivo1: Fico zavádza, aj keď cituje

Keď premiér útočí na na druhý pilier, tak sú mu ako argument dobré aj nepravdivé výroky internetového diskutéra, ktorý si hovorí „pivo1“.

Pri argumentácii, že dôchodkové fondy prerábajú a filozofia druhého piliera stojí na podvodoch, premiér Robert Fico siahol aj po príspevku anonymného diskutéra na internete „pivo1“ a pravicového ekonóma, ktorý istý čas pracoval na príprave koncepcie penzPri argumentácii, že dôchodkové fondy prerábajú a filozofia druhého piliera stojí na podvodoch, premiér Robert Fico siahol aj po príspevku anonymného diskutéra na internete „pivo1“ a pravicového ekonóma, ktorý istý čas pracoval na príprave koncepcie penz(Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico sa pri vyrátavaní dôvodov, prečo je druhý pilier nevýhodný, zvykne odvolávať na názory a výroky iných ľudí.

Pri argumentácii, že dôchodkové fondy nezarábajú a peniaze sa z dôchodkových účtov strácajú, sa viackrát odvolal na príspevok internetového diskutéra pod menom „pivo1“. Naposledy tak premiér urobil vo svojom včerajšom príspevku v denníku SME. Premiér si tiež pomohol aj vyjadrením pravicového ekonóma Martina Thomaya, ktorý istý čas pracoval na príprave koncepcie dôchodkovej reformy.

Na otázku, či premiér sám číta príspevky diskutérov, alebo mu tento konkrétny našiel niekto z jeho ľudí, sme včera z Úradu vlády nedostali odpoveď. Fico pritom človeka s prezývkou „pivo1“ citoval aj v týždenníku Slovo a pred stovkami tisícok ľudí v Slovenskom rozhlase a Slovenskej televízii.

Argumenty od „pivo1“

Diskutér pod menom „pivo1“ vo svojom príspevku na webovej stránke týždenníka TREND opísal, ako sa mu znehodnocujú peniaze v dôchodkovej spoločnosti: „Ku koncu minulého roka som bol oproti mojim vkladom v pluse 400 korún, v marci v roku 2008 som mal na účte oproti môjmu vkladu mínus 4000 korún.“ „Pivo1“, ktorý sa stal premiérovým vierohodným zdrojom informácií, tiež povedal, že takéto výsledky dosiahlo v rastovom fonde ING DSS.

Na to, že si „pivo1“ vymýšľa, upozornil na blogu analytik inštitútu INEKO Gabriel Šípoš. Dôchodkovú spoločnosť ING požiadal o prepočet, ako sa v skutočnosti mohli vyvíjať úspory od decembra 2007 do marca 2008, ak sa ako vstupné údaje použili údaje, ktoré diskutér uviedol. Prepočet si overil aj denník SME.

Produktový manažér ING Tomáš Hecht pri výpočte použil extrémne hodnoty, aby ukázal, koľko najviac mohol sporiteľ v danom období stratiť. Vychádzal z toho, že sporiteľ si pozrel hodnotu dôchodkovej jednotky 10. decembra, keď bola jej hodnota v danom mesiaci najvyššia (1,1021 koruny) a 17. marca, keď bola jej hodnota v marci najnižšia (1,0641 koruny). Sporiteľ mal už v decembri na účte 50-tisíc korún a ďalšie príspevky sa mu pripisovali na účet vždy na začiatku mesiaca.

Z prepočtu ING vyšlo, že sporiteľ mohol spadnúť z plus 400 korún najviac na mínus 1574 korún a stratiť tak 2000 korún. Je to o polovicu menej, ako opakovane vyhlasoval premiér.

Oslovili sme aj diskutéra „pivo1“ na jeho e–mailovej adrese, ktorou sa prihlasoval, keď si vytváral svoju prezývku pre internet. Navrhli sme mu, aby nezrovnalosti vysvetlil, no nezareagoval. „Pivo1“ zvykol diskutovať okrem etrendu aj na stránkach sme.sk a pravda.sk.

Thomay to vidí inak

Premiér na potvrdenie svojho názoru, že filozofia druhého piliera stojí na podvodoch, vytiahol aj časť z príspevku ekonóma Thomaya, ktorý bol zverejnený v Hospodárskych novinách v marci 2003.

Fico citoval Thomaya, že „zavedenie povinného kapitalizačného systému nie je riešením demografického problému. V skutočnosti nijaký dôchodkový systém nie je imúnny proti starnutiu“.

Thomay včera pre SME povedal: „Zavedenie kapitalizačného piliera môže byť čiastočným riešením demografického problému, a to vtedy, ak sú úspory investované na zahraničných kapitálových trhoch, čo je aj prípad nášho systému. Vplyv starnutia populácie u nás doma sa tým znižuje.“

Premiérom citovaný ekonóm včera povedal, že druhý pilier bol vytvorený z dvoch hlavných dôvodov: rozložiť riziko v poskytovaní dôchodkov medzi trh práce a kapitálový trh a znížiť ovplyvňovanie dôchodkov zo strany politikov. „Politizácia dôchodkového systému, či už ide o zásahy do prvého, alebo druhého piliera, je potenciálne najväčšie riziko pre budúce dôchodky. Jednoznačným záujmom by naopak mala byť čo najväčšia stabilita systému.“

Kríza sa navyše aj podľa Thomaya dotýka aj prvého piliera, o čom premiér nehovorí. „Nesmieme zabúdať, že ani prvý pilier nie je imúnny proti hospodárskej recesii, keďže vyššia nezamestnanosť a pokles platov zmenšuje balík odvodov, z ktorých sú vyplácané dôchodky. Súčasná kríza nepochybne môže mať dočasne negatívny vplyv na výšku výnosov DSS, no pri vhodnom rozložení rizika a dostatočnom investičnom horizonte má druhý pilier svoj zmysel,“ povedal Thomay.

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy
 2. Keď ide o kožu
 3. Potešte vášho otca kvalitným čítaním
 4. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu
 5. Vyberáte dovolenku podľa dĺžky letu?
 6. ​​​​​​​Bratislavský kraj reformuje stredné školstvo
 7. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť
 8. Mobil ako peňaženku využíva čoraz viac ľudí
 9. Ak miestnosť vonia novotou, buďte opatrní
 10. Výlet do minulosti: Černobyľ a tajomné mesto Pripiať
 1. Noerr has done it again!
 2. Is golf merely a game for the cream of society?
 3. OMV v lete poskytuje perfektnú starostlivosť o vaše auto
 4. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy
 5. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu
 6. Ako správne pripraviť džem či marmeládu?
 7. Keď ide o kožu
 8. Potešte vášho otca kvalitným čítaním
 9. Najlepšie mliečne produkty vlastnej značky má COOP Jednota
 10. BILLA partnerom jedinečného filmu o M. R. Štefánikovi
 1. Ak miestnosť vonia novotou, buďte opatrní 29 419
 2. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť 11 359
 3. Vyberáte dovolenku podľa dĺžky letu? 11 196
 4. Výlet do minulosti: Černobyľ a tajomné mesto Pripiať 10 623
 5. Potešte vášho otca kvalitným čítaním 8 384
 6. Mobil ako peňaženku využíva čoraz viac ľudí 5 182
 7. Z Popolušky kráľovná. Poštová známka je vzácna vďaka chybe 4 661
 8. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu 4 200
 9. Vôňa alebo zápach? Profesionáli otestovali rôzne typy domov 3 976
 10. Skoro 40% detí nešportuje: Ako ich dostať od tabletov k pohybu 2 248

Neprehliadnite tiež

Kiska čaká, že ho obvinia. Polícia mlčí

V daňovej kauze firmy KTAG je zatiaľ obvinený len konateľ firmy.

Andrej Kiska.
Podcast Dobré Ráno
AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Čo zabilo akademika Legasova, ktorý vedel všetko o Černobyle

Vedec sa vraj zabil deň predtým, ako mal oznámiť výsledok skúmania.

Zničená kontrolná veža štvrtého reaktora.
Stĺpček Petra Schutza

Čaputová sa môže stať najreferenčnejšou političkou

Prezidentka bude nastoľovať agendy ako nikto doteraz.

Komentátor SME Peter Schutz.