KINSHASA, BRATISLAVA. Konžská vláda síce uzavrela prímerie s povstaleckými jednotkami Laurenta Nkundu, situácia v regióne však stále smeruje k humanitárnej katastrofe. Do konfliktnej zóny vo východnom Kongu podľa BBC prúdi potravinová pomoc veľmi pomaly, tisícky ľudí hľadujú a deti začínajú mať zdravotné problémy.
Masaker pred očami Západu
Organizácia pre utečencov UNHCR označila situáciu za zúfalú a vyhlásila, že rebeli rabujú dokonca aj utečenecké tábory a vládni vojaci zabíjajú a znásilňujú v meste Goma.
„Ide o masaker, aký Afrika pravdepobne nikdy nazažila. Odohráva sa rovno pred našimi očami,“ vyhlásil emotívne francúzsky šéf diplomacie Bernard Koucher podľa televízie France 24. Minister cez víkend pricestoval do regiónu spolu s britským kolegom Davidom Milibandom a obaja sľúbili, že Európska únia pošle do oblasti humanitárnu pomoc.
Jednotky OSN nestačia
Organizácia Spojených národov má v Demokratickej republike Kongo 17tisíc vojakov, čo je jej najväčší kontingent. Napriek tomu majú jednotky vážne problémy udržať v krajine poriadok, do úvahy preto pripadá aj nová misia Európskej únie, ktorú by tvorilo 1500 vojakov. Táto alternatíva je však podľa zdrojov z Bruselu až posledným riešením.
Rebel Nkunda tvrdí, že ochraňuje kmeň Tutsi pred rwandským kmeňom Hutu, ktorý údajne okupuje pralesy na východe Konga. Konžská vláda obviňuje Rwandu, že rebelov podporuje. Rwanda to odmieta, ale do oblasti v minulosti dvakrát vtrhla.
Autor: hud