Kto získa Ohio, môže vyhrať celé voľby

Koho tento kľúčový štát vyberie, ten väčšinou vyhrá. Obaja kandidáti sa do poslednej chvíle snažia nakloniť si ho na svoju stranu.

Republikán John McCain vytiahol na voličov v Ohiu kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera. O víťazstvo v tomto štáte sa usilujú aj demokrati.Republikán John McCain vytiahol na voličov v Ohiu kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera. O víťazstvo v tomto štáte sa usilujú aj demokrati. (Zdroj: REUTERS)

Do stredu hokejovej arény v centre Columbusu vchádza modrý volebný autobus, na ktorom John McCain brázdi Spojené štáty. Okrem republikánskeho kandidáta na prezidenta z neho za jasotu asi desaťtisíc stúpencov z hlavného mesta Ohia vystupuje aj bývalá hviezda Hollywoodu a súčasný guvernér Kalifornie Arnold Schwar­zenegger.

Posledný víkend pred voľbami prišiel pomôcť republikánom do štátu, ktorý stále nie je rozhodnutý, či svoje voliteľské hlasy pošle veteránovi McCainovi, či demokratovi Barackovi Obamovi. Jeho voľba môže byť počas utorkového hlasovania kľúčová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Terminátor McCain

„Pýtal som sa ženy, čo dá koledníkom,“ začína počas halloweenskeho večera príhovor republikánsky guvernér Schwarzenegger. „Odvetila, že cukríky, koláče, M&M's a jablká. Typické liberálne rozdávanie,“ žartuje Schwarzenegger na účet svojej manželky.

Tá je na rozdiel od neho demokratka. Pred Ohijčanmi, ktorí sa obliekli do republikánskych červených farieb, vyzdvihol slávny predstaviteľ Terminátora McCainovu odvahu, vďaka ktorej prežil päť a pol roka vo vietnamskom väzení. „Vo svojich filmoch som vždy hral akčného hrdinu. Skutočným akčným hrdinom je však John McCain,“ zaburácal kalifornský guvernér na hokejovom štadióne tímu Blue Jackets.

Ohio môže zamiešať karty

Podobné predvolebné šou, plné hudobníkov, tanečníkov a prejavov politikov, nie sú pre obyvateľov Ohia ničím výnimočným. Obaja kandidáti od júla navštívili tento štát 45­krát. Iné časti krajiny ako napríklad republikánska Alabama či demokratický Oregon naživo McCaina či Obamu ani nevideli. Keďže v americkom volebnom systéme víťaz v jednotlivom štáte získava všetkých voliteľov, rozhodnuté kúty krajiny kandidáti ignorujú. Potrebujú zabodovať tam, kde je to tesné.

SkryťVypnúť reklamu

A Ohio je typické bojové pole amerických volieb. O ľudnatú križovatku medzi americkým stredozápadom a východným pobrežím sa do posledných dní naťahujú kandidáti každé štyri roky. Dvadsať voliteľov, ktorých získa víťaz, môže rozhodnúť. Stalo sa tak aj v roku 2004.

Ak by len 60­tisíc z vyše 11­miliónového Ohia vtedy volilo inak, prezidentom by sa nestal George Bush, ale John Kerry.

Význam tomuto štátu pridáva aj volebná história. Za posledných sto rokov sa iba dvakrát stalo (naposledy v roku 1960), že by sa prezidentom stal kandidát, ktorý nezískal Ohio. Republikáni dokonca bez tohto štátu nevyhrali nikdy.

Americký mikrokozmos

„Je to preto, že tento štát predstavuje Ameriku v malom. Je to mikrokozmos sociálneho zloženia celej krajiny,“ hľadá vysvetlenie výnimočnosti jedenásťmiliónového Ohia profesor politických vied na miestnej univerzite Herbert Asher.

SkryťVypnúť reklamu

A skutočne: v krajine nájdete silné mestské aj vidiecke komunity, bielych pracujúcich Američanov na predmestiach, ale aj menšinu Afroameričanov. Jediné, čo krajine k americkému priemeru chýba, sú Hispánci. Ich počet však rovnako v posledných rokoch stúpol.

Aký je teda kľúč k hlasom bežných Ohijčanov? Ľudia v uliciach Columbusu, bez rozdielu sympatií jednej či druhej strany, hovoria jasne: najviac ich trápi ekonomika. Krajina s početnými automobilkami či oceliarňami vždy na ňu prihliadala viac ako zvyšok krajiny.

Počas Bushových rokov štát stratil podľa britského týždenníka Economist 236­tisíc miest v priemysle. A obyvatelia Ohia sa boja, že súčasná kríza toto číslo ešte zvýši. To by podľa profesora Ashe­ra malo tento rok nahrávať skôr demokratom. „Či už je to jeho skutočnou politikou, alebo len dojmom, že rozumie viac problémom ľudí, je to výhoda pre Obamu.“

SkryťVypnúť reklamu

Jeho slová potvrdzujú aj posledné prieskumy, ktoré v tomto štáte o šesť percent favorizujú skôr demokrata.

Typickým príkladom voliča, ktorý po rokoch výberu republikána zvažuje, či dať svoj hlas demokratovi, je Mary, ktorá pracuje v banke v centre mesta. I keď nie je ešte rozhodnutá, hovorí, že „aj pod ťarchou finančnej krízy možno nastal čas na zmenu. Republikánov som volila aj preto, že som proti potratom. Barack Obama však tiež vraví, že sú zlé,“ vraví biela päťdesiatnička, žijúca na pokojnom predmestí Columbusu.

Práve o voličov ako Mary sa oba volebné tábory bijú do poslednej chvíle. Halloweensky víkend bol jednou z posledných šancí.

Možno dôležitejšie ako pom­pézny míting je práca miestnych dobrovoľníkov, ktorí obvolávajú spoluobčanov, navštevujú susedov a presviedčajú ľudí, aby išli voliť ich kandidáta.

SkryťVypnúť reklamu

Obamova armáda

Jedna z 89 kancelárií, ktoré má tím Baracka Obamu v Ohiu, je priamo oproti štátnej centrále republikánskej strany. Mladý dobrovoľník pred ňou vysvetľuje staršiemu občanovi, kde môže predčasne odvoliť. Pri vstupe do malej kancelárie zaujme Múr nádeje s odkazmi pre Obamu, ale aj čulý ruch v kancelárii. Nadšenie mladých dobrovoľníkov, či ako im hovoria médiá, Obamovej armády, je obrovské.

Len v Ohiu pracuje pre demokrata skoro 10­tisíc dobrovoľníkov. „Počas predposledného októbrového týždňa zavolali 700­tisíc ľuďom a zaklopali na 460­tisíc dverí,“ ohurujú číslami miestni demokrati.

V centrále McCainovho štábu je atmosféra pokojnejšia. Entuziazmus ako u demokratov nevidieť. Pracuje pre nich trikrát menej dobrovoľníkov. S podobným pomerom prevalcoval Obama McCaina aj reklamou v televízii.

SkryťVypnúť reklamu

V jednom sa však tábory oboch rivalov zhodujú: o Ohio budú bojovať do posledných hodín.

Hodinové rady nezmizli

Prišli voliť skôr, aby sa zajtra vyhli čakaniu. Pred dlhými radmi však neušli.

V konferenčnom stredisku Veteran Memorial v centre metropoly Ohia stoja zástupy ľudí už o deviatej ráno. Americké voľby sa síce začínajú až v utorok, v tridsiatich štátoch však mnohí už hlasovali.

„Prišla som, aby som v utorok nemusela stáť v dlhom rade. Aj tak som však čakala vyše hodinu a pol,“ hovorí jedna z voličiek. Z rovnakých pohnútok prišli do centra Columbusu viacerí. Budova Veteran Memorial je jediným miestom v miliónovom Franklinskom okrese, kde môžu voliči hlasovať, podobne ako v ďalších 29 štátoch, predčasne.

Nebývalý záujem spôsobil, že hodenie lístka do veľkej plechovej urny vyžaduje trpezlivosť. Miestna televízia dokonca v rannom spravodajstve hlási čakacie časy okrskov: okres Delaware, zdržanie 30 minút, Franklinský okres, hodinu a pol.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď hlasy sa budú môcť sčítavať až na konci zajtrajšieho volebného dňa, podľa CNN odhady hovoria, že skôr volia zaregistrovaní demokrati. Republikánski voliči však žijú v pokojnejších vidieckych a prímestských oblastiach. Tam sa zajtra taký nával neočakáva.


(vas)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 301
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 607
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 881
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 672
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 816
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 411
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 518
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 508
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu