Pusťte si televíziu v Colorade, Pensylvánii alebo v inom „nerozhodnom štáte“ a uvidíte reklamu s mladým vojnovým veteránom, ktorý vás vyzve, aby ste hlasovali za jeho kandidáta.
Mnoho veteránov dobrovoľníči v kampani, rozpráva na zhromaždeniach alebo klope ľuďom na dvere, zatiaľ čo zhruba 150tisíc sa ich pridalo k novým skupinám, ktoré nemajú oficiálne stranícke združenie, ale minuli milióny na reklamy podporujúce názory na vojny v Iraku a Afganistane.
Mladí vojnoví veteráni sa stávajú rastúcou, dôležitou časťou národnej politickej dynamiky, pričom mnohí sa takto angažujú po prvý raz.
Pre mnohých z 869 000 Američanov, ktorí slúžili v Iraku alebo v Afganistane a odišli od armády, sa politika stala uplatnením rovnakého pocitu povinnosti, aký ich viedol k naverbovaniu.
McCain to nemá isté
„Myslím, že to, čo tu vidíte, je akási evolúcia myslenia,“ povedal generál George W. Casey junior, armádny náčelník štábu.
Dosiaľ neprebehli žiadne prieskumy armádnych hlasov alebo hlasov veteránov. A zatiaľ čo senátor John McCain z Arizony, republikánsky kandidát, by podľa očakávaní mal mať demografickú výhodu, mladí irackí veteráni neúnavne pracujú pre obe strany.
Podľa odborníkov sa im dostalo podpory od verejnosti prahnúcej po autentickosti a po prvých internetových vojnách USA, v ktorých vojaci blogovali z frontových línií a sledovali v jedálňach CNN. „Globalizácia znamená, že sú organicky zapojení do verejnej diskusie,“ povedal Peter D. Feaver, býval člen Národnej bezpečnostnej rady v Bushovej administratíve.
Sklamanie z Iračanov
Chris Finan, ako mnohí irackí vojnoví veteráni, sa vrátil domov z Iraku s kopou prachu a názorov. Pracoval ako denný informačný dôstojník pre generála Davida H. Petraeusa počas prílevu vojakov minulý rok, a povedal, že ho šokovali aj úspechy, aj obmedzenia americkej prítomnosti v Iraku.
Finan, absolvent Leteckej akadémie, ktorý hovorí po arabsky, sedel na zhromaždeniach, kde arabskí vodcovia sľubovali deľbu moci v Kirkuku, ropný zákon a zmierenie.
Domov sa vrátil vlani v lete s pocitom sklamania. „Robili sme pokroky,“ povedal. „No napriek tomu Iračania nemali pocit naliehavosti.“
Snaha demokratického kandidáta senátora Baracka Obamu čiastočne stiahnuť vojakov, aby prinútili Iračanov k akcii, sa Finanovi páčila, takže sa rozhodol angažovať.
Toto leto dostal pozvánku na Národný zjazd demokratov od Phillipa Cartera, kolegu-irackého veterána, ktorý pracuje pre kampaň. Zjazd v Denveri bol Finanovým uvedením do politiky a kým sa spamätal, zistil, že robí živé rozhovory po prvý raz v živote.
Zážitok z kampane
Medzi jednotlivými akciami vytvoril i s ďalšími asi 25 veteránmi malú čatu. Spali na zemi u prívržencov. Poflakovali sa. A vymieňali si historky o suchých, krvavých miestach, ktoré často vyzerali oveľa horšie, než keď ich opisovala Bushova administrácia v televízii. „Po prvý raz od návratu domov som cítil rovnako jasný cieľ a prepojenosť s podobne zmýšľajúcimi jedincami,“ povedal.
V istú sobotu sa objavil spolu s Carterom v Obamovej kancelárii v okrese Princa Williama vo Virgínii, aby agitoval v oblasti bohatej na armádne rodiny.
K najvýrečnejšej výmene názorov došlo, keď naďabili na Dana Nickloya, 56-ročného vietnamského veterána sediaceho na trávniku so psom. Povedal, že je nerozhodnutý volič a že má obavy z Obamovho plánu stiahnuť jednotky z Iraku, práve keď sa víťazstvo zdá na dosah ruky.
Carter, 33-ročný veterán povedal, že to je jedna z vecí, s ktorými tiež spočiatku bojoval.
„No on nehovorí, že sa treba hneď celkom stiahnuť,“ vysvetľoval. Predložil Obamov plán, zdôrazňujúc, že sa veľmi nelíši od „časového horizontu“, ktorý navrhol Biely dom. „Dostali sme sa tam z nesprávnej príčiny,“ povedal Carter, „ale musíme to ukončiť správne.“ Nickloy súhlasil. Finan urobil ďalší krok. „Myslím, že Iračania si na našu prítomnosť zvykli,“ povedal. „A nemôžeme ich donekonečna vodiť za ručičky.“
Rozhovor pokračoval – stočil sa z vojny na šport. Carter a Finan odišli bez istoty, či Nickloya získali. No povedali, že podľa nich sa posolstvo pomaly usadí a zvíťazí. „Ide o srdcia a mysle.“ povedal Carter.
33-ročný David Bellavia založil Vets for Freedom/Veteráni za slobodu, skupinu „podporujúcu víťazstvo“, ktorá dala 6 miliónov dolárov na televízne reklamy. Slúžil v Iraku a ako mnohí veteráni, vernosť voči padlým spolubojovníkom je hlavnou motiváciou rozhodnutia angažovať sa v politike. „Stratili sme 37 ľudí v mojej jednotke,“ povedal Bellavia, pričom mu hlas vibroval emóciami.
Obama, Irak nebola chyba!
Lang Sias, 49-ročný národný riaditeľ veteránov pre McCainovu kampaň, povedal, že jeden z najúžasnejších príkladov angažovania veteránov možno vidieť na amatérskom videu YouTube s mladým irackým veteránom menom Joe Cook. Stojí pri americkej vlajke neďaleko svojho domu na vidieku štátu Illinois a hovorí priamo na kameru. „Milý pán Obama,“ začína, „po tom, čo som strávil 12 mesiacov v Iraku, vám môžem zodpovedne povedať, že to nebola chyba.“
Dodáva: „Keď nazvete irackú vojnu chybou, znevažujete službu a obeť každého, kto zomrel presadzujúc slobodu.“ Video sa končí Cookovým odchodom, pričom vidno jeho protézu nahrádzajúcu nohu.
Takmer 11 miliónov ľudí si stiahlo toto video - „Dear Mr. Obama“. Bellavia povedal, že s hrdosťou zistili, že Cook je jedným z ich 40-tisíc členov.
Autor: Damien Cave New York Times