BRATISLAVA. Majstrovstvá sveta vo futbale by finančná kríza ovplyvniť nemala. Tvrdí to prezident Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA Sepp Blatter. „Doposiaľ sme nestratili žiadne financie. Sme dostatočne zabezpečení na to, aby nás neovplyvnila.“
„Deväťdesiatpäť percent rozpočtu šampionátu v Juhoafrickej republike zabezpečili držitelia vysielacích práv a sponzori. Futbal je stále atraktívny produkt,“ snažil sa upokojiť atmosféru šéf svetového futbalu.
Klubom sa nevyhla
Veľkým svetovým klubom narobila kríza problémy. Väčšinou postihla ich sponzorov a tí teraz od futbalu dávajú ruky preč.
Problémy má West Ham, ktorého väčšinovým majiteľom je islandské konzorcium pod vedením milionára Eggerta Magnussona. Po ekonomickej kríze v ostrovnom štáte musí West Ham rátať so šetrením a vylúčiť nákup nových posíl. Navyše hlavný sponzor, cestovná kancelária XL v septembri zbankrotovala. Klub odvtedy márne hľadá nového.
Aj jednému z najúspešnejších anglických futbalových klubov Manchester United hrozilo, že príde o hlavného sponzora, poisťovňu AIG Life. Firma bola na pokraji krachu. Za 85 miliárd dolárov (1,88 bilióna korún) ju zachránila americká vláda a získala v nej rozhodujúci podiel. Logo AIG tak bude aj naďalej na dresoch aktuálneho víťaza Premier League. Vďaka peniazom amerických daňových poplatníkov.
„Prečo by Premier League mala byť nedotknuteľná? V dôsledku krízy budú mať fanúšikovia menej peňazí, televíznym spoločnostiam klesnú príjmy z reklám a to bude mať vplyv i na zisky samotných klubov. Predpokladám, že ďalšia zmluva na vysielacie práva bude mať nižšiu hodnotu,“ premýšľal tréner anglického Arsenalu Londýn Arséne Wenger.
Podľa štúdie spoločnosti StageUp, ktorá skúmala príjmy európskych futbalových líg, je najvyššia anglická súťaž vôbec najbohatšia na starom kontinente. Na druhej priečke sa umiestnila talianska Serie A.
Svetová finančná kríza sa dotýka aj hokeja, podľa ekonomických expertov zasiahne predovšetkým kanadské kluby NHL. Doplatia na skutočnosť, že kurz ich meny oproti americkému doláru klesol na 80 centov. Šiestim tímom tak hneď rastú náklady na platy, lebo tie sa v NHL vyplácajú v amerických dolároch.
Šetriť musí aj olympiáda
Z hľadiska NHL miznú aj diváci. Najväčšie problémy má podľa denníka Sovetskij sport obhajca Stanleyho pohára Detroit Red Wings.
Môže za to pokles automobilovej výroby v meste, kde 95 percent obyvateľov žije práve z toho druhu priemyslu.
Finančné problémy trápia aj prípravu londýnskych olympijských hier v roku 2012. Otázkou je hlavne získanie financií na výstavbu športovísk. Organizátori vyhlasujú, že uvažujú o „znížení nákladov z dôvodu svetovej finančnej krízy a urobia všetko, čo bude v ich silách, aby zabránili prekročeniu rozpočtu 12 miliárd eur (361,51 miliardy Sk)“. Isté je, že nedostatok zdrojov zo súkromného sektora bude musieť nahradiť rezerva vlády.
Silné prepojenie športu a finančného sektora je v tenise. Veľké turnaje sponzorujú banky. US Open banka JP Morgan Chase, Wimbledon HSBC, finálový turnaj ATP Masters banka Barclays. Tenis zatiaľ nedostatok peňazí obchádza. O rok či dva to platiť nemusí. Sponzorské kontrakty sa uzatvárajú na dlhšie obdobie, preto, ak dôjde zmenám, udejú sa postupne.
Autor: kt