BRATISLAVA. Nováčik nemeckej futbalovej ligy z malej dedinky s 3300 obyvateľmi blízko Mannheimu mal bojovať o záchranu. Omyl. Po deviatich zápasoch je nenápadné mužstvo na prvom mieste. Ešte v lete išlo o pomerne neznámy klub, ktorý v roku 1991 hral len regionálnu súťaž. Klub musel prejsť ďalšími šiestimi nižšími ligami, kým sa dostal do najvyššej súťaže.
Hoffenheim nehrá zápasy na vlastnom štadióne, ale v Mannheime. Nová aréna s kapacitou 30 000 sa ešte len buduje. Dokončená by mala byť začiatkom budúceho roka.
Úspechy tímu sú dielom podnikateľa Dietmara Hoppa, zakladateľa najväčšej európskej softvérovej firmy SAP. Hoppa futbal bavil. Za mladi za Hoffenheim dokonca hrával.
Podľa informácií Mladej fronty minul na svoj klub spolu 100 miliónov eur. Nič v porovnaní s výdavkami boháčov vlastniacich kluby Premier League.
Hoffenheim hrá v bundeslige výborne. V deviatich zápasoch nastrieľal 24 gólov. Najviac spomedzi všetkých tímov. Prekvapený je aj tréner Ralf Ragnick. Najdrahšou posilou v tíme je brazílsky útočník Wellington. Stál osem miliónov eur.
Najviac pozornosti v tíme púta mladý útočník Vedad Ibiševič. V ôsmich zápasoch nastrieľal už 10 gólov. S náskokom je Bosniak najlepším strelcom súťaže.
Pre vojnový konflikt musel malý Ibiševič aj s rodinou z Bosny utiecť. Cez Švajčiarsko sa dostal až do Ameriky, kde sa naplno začal venovať futbalu. Späť do Európy zamieril pred štyrmi rokmi.
Denník Frankfurter Allgemeine tvrdí, že za úspechom Hoffenheimu je systém. „Nepotrebujú mať na ihrisku hviezdne typy, ktoré sú potom skôr sklamaním. Nemecko musí pochopiť, že Hoffenheim nie je nebezpečenstvo, ale ukazuje cestu do budúcnosti. Malý klub dokázal, ako dosiahnuť úspech s trochou peňazí a množstvom dobrých nápadov,“ píše Frankfurter.
Autor: sb