BRATISLAVA. Britskej kráľovnej deň po návrate zo Slovenska zvestovali, že jej najstaršia vnučka si po ťažkom páde na koni zlomila kľúčnu kosť. Svetová šampiónka v military Zara Phillipsová má v pretekoch Hviezdy Pau smolu. Vlani sa na štvorhviezdičkovej súťaži v osemdesiattisícovom meste pod francúzskymi Pyrenejami vyváľala vo vodnej priekope s Červeným barónom. Tohto roku v sedle Tsunami II. dopadla ešte horšie.
Tragédia na Brezách
Sobotňajší kros v druhý deň trojdňovej súťaže jazdeckej všestrannosti skončila na pätnástej prekážke zvanej Brezy. Jej desaťročná kobyla o ňu zakopla a Zara preletela strmhlav cez ňu tak nešťastne, že si zlomila kľúčnu kosť. Tsunami na veterinárnej klinike diagnostikovali zlomeninu šije a museli ju utratiť. „Zara nemá v Pau šťastie: keď príde, vždy spadne. Pritom je to skvelá jazdkyňa,“ cituje Daily Mail hovorcu pretekov Pascala Sayousa. Prekážku číslo 15 označil za „najľahšiu na trati“. V najťažšej jazdeckej disciplíne však môže koňovi pri malom kikse narobiť problémy i najľahšia prekážka.
Dcéra princeznej Anny z jej prvého manželstva s kapitánom Markom Phillipsom patrila medzi aténskou a pekinskou olympiádou medzi absolútnu svetovú elitu jazdcov a jazdkýň open kategórie military. V britskom Blenheime sa v roku 2005 stala majsterkou Európy (navyše prispela k primátu britského tímu) a o rok v nemeckom Aachene k európskemu titulu pridala aj svetový. Pred ňou len dvaja jazdci military sedeli naraz na dvoch trónoch.
Britská BBC vyhlásila pôvabnú Zaru Phillipsovú za Športovú osobnosť roku 2006. Tri a pol desaťročia po tom, ako rovnakú trofej získala jej matka, dcéra kráľovnej Alžbety II., ktorej na to stačil titul majsterky Európy 1971.
Zara sa pomamila, aj potatila. Otec je olympijský šampión: v Mníchove 1972 bol členom víťazného britského kvarteta v military. V rovnakej disciplíne, o štyri roky neskôr v Montreale a bez výraznejšieho úspechu, štartovala aj jej mama.
Zare olympiáda uniká
Ich dcéra nemá na päť kruhov šťastie. Dostala sa do výberu na aténske Hry 2004 a na tohtoročné pekinské bola dokonca nominovaná. Ani nie dva mesiace pred odletom do Hongkongu, dejiska jazdeckých súťaží OH 2008, sa však na tréningu zranil kôň Toytown, s ktorým vyhrala na MS i ME. Zara mala v stajni v Gloucestershire ďalších sedem koní, ale ani jedného takých kvalít, preto sa, hoci s ťažkým srdcom, štartu na olympiáde zriekla.
Kobylu Tsunami II. pokladala za nástupcu Toytowna. Jazdila na nej štyri roky. Prvý ťažký pád z jej sedla zažila vlani v júni na pretekoch v North Yorkshire, ktoré sledoval aj jej otec. „Nebolo to také zlé, ako to vyzeralo,“ zľahčovala. Iný kôň, Ardfield Magic Star, ju zhodil tohto roku 6. septembra v Lincolnshire, a zasa v krosovej časti trojdňovej súťaže.
Najťažšie znášala smrť koňa
Military okrem terénneho cvalu tvorí drezúra a prekážkové skákanie. Experti ju pokladajú za najnáročnejšiu, ba aj najbezpečnejšiu z jazdeckých disciplín. Bez pár dní pred rokom sa jej obeťou stala Eleanor Brennanová, Zarina 21-ročná priateľka z Gloucestershire: na pretekoch na Floride ju po páde priľahol kôň.
Hoci military patrí do kmeňového programu olympijských hier (figuruje v ňom od roku 1912), keď príde reč na jeho redukciu, vždy je témou vášnivých debát. Ak v ňom napriek tomu stále figuruje, je to aj zásluha Zarinej mamy, princeznej Anny.
V rokoch 1987-1993 stála na čele svetovej jazdeckej federácie a dodnes sedí v Medzinárodnom olympijskom výbore.
Jej 27-ročnú dcéru od pokračovania v kariére pravdepodobne neodradí ani čerstvá nehoda. „Vytrpela si svoje, ale najviac bola rozrušená smrťou kobylky, ktorá patrila k jej obľúbencom,“ tlmočil v britských médiách Zarine prvé pocity jej životný druh, ragbista Mike Tindall.