BRATISLAVA. Skončiť školu, vydať sa, mať dieťa a začať pracovať. Žien, ktoré takto uvažujú, je dnes na Slovensku málo.
Asi za pätnásť rokov stúpol na Slovensku priemerný vek, keď majú ženy prvé dieťa, z 22 na 26 rokov.
Zvyšuje sa aj podiel žien, ktoré majú deti vo vyššom veku. Tretinu detí dnes porodia ženy staršie ako 29 rokov. Demografovia predpokladajú, že táto skupina sa bude ešte zväčšovať.
Že „odsúvanie“ materstva spôsobuje len silnejúca ekonomika, si sociológovia nemyslia. Sociologička IVO Jarmila Filadelfiová si netrúfa vybrať jeden najzávažnejší dôvod. „Stúpa vzdelanostná úroveň, a keď som investovala do vzdelania, tak z toho chcem aj niečo mať,“ povedala. Nemyslí tým len vyšší plat, ale často aj uspokojenie.
Prieskumy, ktoré sa pýtali žien na Slovensku na hodnotu dieťaťa, ukázali, že pre väčšinu ľudí mať dieťa je stále vysoko pred kariérou. „V prieskumoch u nás skupina, ktorá plánovite chce byť slobodná a nemať dieťa, sa ešte stále neobjavila,“ povedala sociologička. Aj ženy, ktoré si zakladajú na práci, chcú mať dieťa a rodinu.
Zamestnávatelia si na trend nesťažujú
Z oslovených zamestnávateľov nikto neodpovedal, že je podľa neho lepšie mať najskôr dieťa a po čase začať nepretržite pracovať, ako skôr sa rozbehnúť v práci a až potom kariéru prerušiť.
„Z môjho pohľadu je lepšie, ak si žena skúsi prax a budovanie kariéry po skončení štúdia. Na jednej strane, aby získala predstavu o práci a súčasných trendoch, na druhej strane jednoduchšie bude v takomto prípade udržiavať prípadný kontakt so zamestnávateľom aj počas materskej či rodičovskej dovolenky a bude v obraze,“ myslí si Anna Hudáková, viceprezidentka Slovak Telekomu pre ľudské zdroje.
Zamestnávatelia nemajú ambíciu vstupovať do rozhodnutia, kedy sa žena rozhodne pre materstvo, respektíve preto i opustí prácu. Minimálne z ich odpovedí vyplýva, že si uvedomujú, že plat a pracovné podmienky sú len zlomkom toho, podľa čoho sa ženy rozhodujú.
„Rozhodnutie ovplyvňuje momentálna ekonomická situácia, potreba realizácie, orientácia na kariéru oproti túžbe byť matkou,“ povedala Andrea Kopná z oddelenia ľudských zdrojov v Orangei.
„Podmieňuje to firemná kultúra,“ povedal Milan Rozbora z oddelenia ľudských zdrojov v Dexia Banke Slovensko.
„Kvalita rodinného zázemia,“ myslí si Jana Kováčová z Národnej banky Slovenska.
Dĺžku rodičovskej dovolenky vopred nemusíte vedieť
Na Slovensku je jedna z najdlhších rodičovských dovoleniek v Európe. Čísla o tom, koľko rodičov zostane doma s deťmi maximálne možné tri roky, na Slovensku nemáme. Ústredie práce, ktoré rodičovský príspevok na dieťa vypláca, dĺžku poberania nesleduje.
„Napríklad živnostníčky môžu prevádzkovať živnosť aj počas materskej dovolenky,“ vysvetľuje advokátka Lucia Baničová.
Keďže materská dovolenka je „voľnom z práce”, u samostatne zárobkovo činných osôb, keďže nie sú zamestnané, sa o materskej dovolenke ako takej nedá hovoriť.
Po splnení zákonných podmienok má však žena živnostníčka či podnikateľka zároveň nárok na materské.
Zamestnankyňa, ktorá je v pracovnom pomere u svojho zamestnávateľa, môže počas materskej dovolenky pracovať len na základe dohody.
Počas rodičovskej dovolenky môže robiť čokoľvek, avšak rodičovský príspevok jej patrí vtedy, ak nemá dieťa umiestnené v štátnom zariadení.
Nijaký zákon nehovorí, či sa zamestnávateľ môže, alebo nemôže pýtať žien odchádzajúcich na materskú dovolenku, ako dlho chcú byť doma s dieťaťom, a či chcú ony, alebo ich partner využiť celú trojročnú rodičovskú dovolenku.
Zamestnávatelia sa väčšinou pýtajú a rodičia vopred často odpovedajú, že sami nevedia.
„Vopred sa pýtame orientačne a hovoríme rodičom, že by bolo vhodné aspoň mesiac pred plánovaným návratom nám to oznámiť,“ povedala Hudáková zo Slovak Telekom.
Čo hovorí zákon
Tehotná zamestnankyňa je zamestnankyňa, ktorá zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.
Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.
V prípade, že toto nie je možné, zamestnávateľ ženu preradí dočasne na prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy.
Okamžité skončenie pracovného pomeru s tehotnou zamestnankyňou sa nepripúšťa.
Ak je tehotná zamestnankyňa v skúšobnej lehote, môže jej dať zamestnávateľ výpoveď kedykoľvek.