BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra chce svoju nemocnicu zmeniť na akciovú spoločnosť so stopercentnou účasťou štátu. Paradoxné na tom je, že koncom minulého roka parlament odsúhlasil zmenu zákona, ktorá povoľovala transformáciu štátnych nemocníc na akciovky. V súčasnosti to už možné nie je. „Transformácia tak musí prebiehať podstatne komplikovanejším spôsobom a v rozpore s predchádzajúcim rozhodnutím vlády o zastavení transformácie,“ tvrdí Peter Pažitný z Health Policy Institute.
Každá akciovka je akciovka
Minister vnútra Robert Kaliňák však tvrdí, že nejde proti vládnej politike, zmena nemocnice na akciovku je vraj len nevyhnutnosťou. „Ide len o technickú záležitosť,“ tvrdí jeho hovorca Erik Tomáš. Podľa neho zmena právnej formy súvisí s vládou schváleným projektom zlúčenia nemocníc rezortu vnútra a ministerstva obrany. „Nemocnica ministerstva vnútra je príspevkovou organizáciou a nemocnica ministerstva obrany je akciovou spoločnosťou. Podľa zákona príspevková organizácia nemôže mať dvoch zriaďovateľov a ani ju nie je možné zlúčiť s akciovou spoločnosťou,“ vysvetľuje Tomáš. Zmenou na akciovú spoločnosť sa celý zlučovací proces zjednoduší. „Nejde teda o transformáciu v zmysle takzvaných Zajacových zákonov, ktorá umožňovala vstup súkromného kapitálu,“ povedal Tomáš.
Prečo však ministerstvo v dôvodovej správe argumentuje, že zmenou nemocnice na akciovku sa „vytvorí tlak na jej efektívne fungovanie a transparentné hospodárenie“, už Tomáš nevysvetlil. V dôvodovej správe sa tiež píše, že zmena má priniesť zvýšenú kvalitu v poskytovaní služieb pre ministerstvo, ostatné štátne organizácie a súkromný sektor.
Pažitný si myslí, že ak by nemocnica menila právnu formu iba pre zlučovanie, neodôvodnili by to zvýšenou efektivitou. Malo by to teda byť nepriame priznanie, že nemocnice ako akciové spoločnosti sú lepšie. Musia totiž fungovať v sprísnenom režime, majú tvrdé rozpočtové obmedzenia a nemôžu sa tak ľahko zadlžovať. „A v prípade správne definovaného podnikateľského plánu môžu samofinancovať svoj ďalší rozvoj, čo vylučuje požiadavky na štátny rozpočet,“ myslí si Pažitný. Toto si však stále nechce nikto zo súčasnej vládnej garnitúry priznať.
Podľa hovorkyne rezortu zdravotníctva Silvie Horváthovej zvýšenie efektivity spočíva v niečom úplne inom ako v transformácii na akciovú spoločnosť. „Zlúčením nemocnice ministerstva vnútra s nemocnicou ministerstva obrany majú oba rezorty dosiahnuť efektívnejšie využitie zdrojov vynakladaných na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ tvrdí Horváthová. Čo si o tom myslí premiér Robert Fico, nie je jasné. Na položené otázky jeho tlačové oddelenie nereagovalo. Pre agentúru SITA iba zopakovali stanovisko ministerstva vnútra.
Za málo peňazí veľa muziky?
Zlúčenie však nemusí byť zámienkou iba na transformáciu. Šéf zdravotníckeho parlamentného výboru Viliam Novotný z SDKÚ je presvedčený, že tu ide o realitný biznis. Nová nemocnica, ktorá vznikne zlúčením dvoch rezortných nemocníc, sa má totiž presťahovať do nových spoločných priestorov na Cintorínskej ulici v Bratislave. Malo by sa tak stať na prelome rokov 2010 a 2011.
Budovy a pozemky, na ktorých sa v súčasnosti obe nemocnice nachádzajú, sa majú odpredať. Nemocnica ministerstva obrany sa pritom nachádza na rozľahlej ploche neďaleko lukratívnej štvrte hlavného mesta - Kramáre. Nemocnica ministerstva vnútra je síce menšia, ale tiež na lukratívnom mieste - v bratislavskom Starom Meste.
Aj vzhľadom na finančnú krízu, ktorá začína postihovať aj developerov, možno tieto atraktívne pozemky budú lacnejšie, ako to bolo pred pár mesiacmi.
Kedy a akým spôsobom by mal byť vyhlásený tender na tieto budovy, zatiaľ ministerstvo vnútra neprezradilo.