Spoločnosť Levi Strauss včera predstúpila pred európsky súdny dvor, aby vysvetlila, prečo britská sieť obchodných domov Tesco nemôže predávať jej výrobky. Podľa amerického výrobcu oblečenia Tesco nemôže predávať jeho džínsy, pretože predavači nemajú špeciálne školenie, aby vysvetlili rozdiely medzi rôznymi druhmi nohavíc, uvádza Financial Times.
„Zákazníci potrebujú poradiť, aká je ponuka a aké sú rozdiely medzi rôznymi druhmi,“ povedal Mark Elliott z Levi. „Netvrdíme, že potrebujete univerzitný diplom, aby ste mohli predávať džínsy, ale ak niekto krája slaninu a plní regály, nemôže zároveň predávať džínsy,“ vysvetľuje Elliott. Spor Tesca a výrobcu oblečenia sa začal pred troma rokmi, keď obchodné domy začali predávať džínsy značky Levis, ktoré dovážali z krajín mimo Európskej únie. Tento tovar, samozrejme, bol výrazne lacnejší ako v predajniach oficiálnych predajcovov značky Levis.
Tesco sa rozhodlo pre nákup výrobkov spoločnosti Levi vo východnej Európe a Spojených štátoch, keďže americký výrobca nebol ochotný dodávať obchodnej sieti svoj tovar. Levi to odôvodnil tým, že Tesco nikdy nezodpovedalo štandardom, ktoré má spoločnosť pre svojich oficiálnych predajcov. Jedným z hlavných nedostatkov je školenie zamestnancov. „Personál musí vedieť vysvetliť, ako sa jedna modrá odlišuje od druhej modrej,“ dodal Elliott.
„Predávať džínsy nie je raketový výskum … nemyslíme si, že päť minút zaškolenia navyše oprávňuje predávať džínsy o 20 libier drahšie a ani naši zákazníci si to nemyslia,“ tvrdí hovorca Tesca Simon Soffe. Podľa Tesca spoločnosti ako Levi používajú zastarané vysvetlenie zákonov na oklamanie klientov. „Chcú nám zabrániť nákupovať tovar na lacnejších trhoch a jeho predaj v Británii za diskontné ceny,“ tvrdí riaditeľ Tesca John Gildersleeve. „Toto udržiava ceny vysoko, keďže konkurencia je malá a zákazníci nemajú na výber,“ dodal Gildersleeve.
Európsky súdny dvor si vypočuje argumenty oboch strán, ale neočakáva sa, že rozhodne ešte tento rok. Jeho úloha však nebude ľahká, keďže zákony Európskej únie umožňujú každému voľne obchodovať v rámci únie. Ale zároveň dávajú výrobcom právo zakázať predaj svojich výrobkov z krajín mimo únie. GABRIEL KÁDASI