BRATISLAVA. Proces zabezpečenia potrebnej hotovosti euromincí a eurobankoviek a zároveň stiahnutie korunových mincí a bankoviek z obehu sa už potichu začal v septembri. Jeho priebeh zabezpečuje NBS v koordinácii s jednotlivými bankami.
Banky chcú skladovať eurohotovosť čo najkratšie. Napriek tomu musia pre skladovanie eur na prelome rokov prijať špeciálne opatrenia. „Na základe analýz sme vytypovali úschovné miesta našich obchodných miest,“ povedala hovorkyňa ČSOB Tereza Molnár Copláková.
Prepočítali statiku budov
Väčší podiel mincí v eurohotovosti (oproti korunovej hotovosti) má vplyv na objem uskladnených peňazí a na statiku trezorových miestností. Mnohé banky museli popri bezpečnosti uskladnenia riešiť aj statiku svojich trezorov.
VÚB banka udáva, že má k dispozícii vo svojich úschovných miestach eurohotovosť s hmotnosťou asi 220 ton, v najkritickejšom čase by hmotnosť eurohotovosti vo VÚB banke mala dosiahnuť asi 475 ton.
„V rámci prípravy na predzásobenie sa eurovou hotovosťou sme museli posúdiť statiku skladovacích priestorov a nosnosť políc, na ktorých je eurová hotovosť uložená,“ povedal hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer.
Koruny do obehu nepustia
Banky tvrdia, že urobili všetko preto, aby sa sťahované slovenské koruny a mince nedostali po prvom januári znova do obehu. Okrem toho, že slovenské koruny a mince budú pravidelne odvádzané do NBS, banky preškolili svojich zamestnancov a upravili softvér na pobočkách tak, aby sa nedali koruny po prvom januári vydávať v pokladniciach.
Podľa informácií NBS sa slovenské mince fyzicky znehodnotia a budú odpredané ako druhotná surovina.
Ničenie mincí bude zabezpečovať Mincovňa Kremnica na zariadeniach, ktoré umožňujú ich dokonalú deformáciu.
Slovenské bankovky sa zničia na zariadeniach NBS a spália. Pri ich ničení bude NBS spolupracovať so spoločnosťou US Steel Košice a s cementárňou v Ladcoch, ktoré vo výrobnom procese používajú vysoké teploty – až do 1500 stupňov Celzia, ktoré sú potrebné na to, aby bankovky dokonale zhoreli.
Prvé zásoby slovenských mincí sa začali likvidovať už koncom septembra. Priebežne sa už likvidujú aj slovenské bankovky, ktoré sa nevracajú do obehu.
Podľa hovorkyne Národnej banky Slovenska Jany Kováčovej na základe uzatvorených dohôd banky z NBS pravidelne prijímajú a odvádzajú peniaze v uzatvorených obaloch. Týmto spôsobom budú aj na prelome rokov odvádzať slovenské peniaze podľa potreby do úschovných miest NBS.
Posledný termín odvodu slovenských mincí pre banky bol stanovený do 31. júla 2009 a posledný termín odvodu slovenských bankoviek je do 31. januára 2010.
Boxy plné peňazí
Bankovky a mince sa prepravujú v hliníkových boxoch. Kapacita boxu je asi 30 zväzkov bankoviek (jeden zväzok bankoviek obsahuje desať balíčkov bankoviek a váži asi kilogram) alebo päť až desaťmincových vreciek v závislosti od nominálnej hodnoty mincí.
Obaly boxy na sťahovanie hotovosti si banky zabezpečujú samy. Mince na predzásobenie balí Mincovňa Kremnica. Prepravu mincí v rámci predzásobenia zabezpečuje viacero prepravných spoločností.
Rozhovor
Eurobankovky prichádzajú z Rakúska, mince z Kremnice
Od septembra sa Národnej banke Slovenska (NBS), bankám a ich klientom dovážajú eurové bankovky a mince. Informácie o tejto operácii nám poskytla JANA KOVÁČOVÁ z NBS.
Koľko eurových bankoviek a mincí sa do konca roka dovezie do slovenských bánk?
„Eurové bankovky si NBS požičia z Rakúskej centrálnej banky, spolu 188 miliónov kusov eurových bankoviek v hodnote viac ako sedem miliárd eur. Mince zabezpečí Mincovňa Kremnica, odkiaľ bude do NBS a vybraných bánk prevezených 500 miliónov kusov eurových mincí s hodnotou viac ako 167 miliónov eur a s hmotnosťou viac ako 2500 ton.“
Ako je zabezpečený dovoz eurobankoviek na Slovensko?
„Privezú ich na Slovensko špeciálne vozidlá s nosnosťou 12 ton a špeciálny kamión s nosnosťou 22 ton. Prepravu bankoviek z Rakúska do úschovných miest NBS budú zabezpečovať špeciálne jednotky Cobra a na území Slovenskej republiky príslušníci špeciálnych jednotiek ministerstva vnútra.“
Ako sa dostanú euromince a eurobankovky do komerčných bánk?
„NBS zabezpečí prepravu eurových bankoviek v špeciálnych pancierových vozidlách aj pre vybrané štyri najväčšie banky v rámci predzásobenia. Takto bude zabezpečená preprava viac ako 43 miliónov kusov eurových bankoviek v hodnote viac ako 770 miliónov eur, ktorých hmotnosť presiahne 43 ton.“
Rozviezť 2500 ton euromincí z Kremnice nebude jednoduché.
„Spolu sa uskutoční približne 220 prepráv. Všetky prepravy eurovej mincovej hotovosti budú sprevádzať príslušníci policajného zboru. Prepravu zabezpečujú 12 a 24tonové kamióny.“
Dokedy bude trvať rozvoz eurohotovosti do bánk a ako je zabezpečený odvoz sťahovaných bankoviek a mincí slovenských korún?
„Vzhľadom na veľký objem prepravovanej eurovej hotovosti a krátke obdobie určené na predzásobenie bude potrebné v priebehu jedného prepravného dňa realizovať aj viac ako jednu prepravu, a to aj počas víkendov. V období od septembra do konca roka je naplánovaných jedenásť dní so štyrmi prepravami v rámci jedného dňa. Zvýšená preprava peňazí bude pokračovať aj v prvých mesiacoch roka 2009, najmä v januári z dôvodu sťahovania slovenskej meny z obehu a zvýšeného počtu odvodov a výdajov eurovej hotovosti pre banky.“
(vj)
Euromince
Španielsko
Na jedno- aj dvojeurovej španielskej minci je na národnej strane portrét kráľa Juana Carlosa I. Na trón sa dostal v roku 1975 po smrti generála Franca. Okolo portrétu je dvanásť hviezd, symbolizujúcich Európsku úniu. Vľavo od portrétu je nápis ESPAŇA, teda názov krajiny v španielčine. Španielske mince majú tri motívy. Okrem portrétu je na nich aj známy španielsky spisovateľ Miguel de Cervantes. Na najmenších centových minciach je katedrála z mesta Santiago de Compostela. Španielske mince sú v obehu od januára 2002.
Časté otázky o eure
Aký je vzhľad eurových bankoviek?
Séria eurových bankoviek sa skladá zo siedmich nominálnych hodnôt bankoviek, ktoré sú zákonným platidlom v celej eurozóne. Každá bankovka predstavuje jeden architektonický štýl. Sú na nich stavebné slohy siedmich období európskych kultúrnych dejín. Slohy sú znázornené pomocou prvkov okien, brán a mostov. Na lícnej strane bankoviek sú okná a brány, ktoré sú symbolom európskeho ducha otvorenosti a spolupráce. Okrem architektonických prvkov je na prednej strane bankoviek aj vlajka Európskej únie. Mosty, ktoré sú hlavným motívom na rubovej strane bankoviek, symbolizujú komunikáciu medzi európskymi národmi a medzi Európou a zvyškom sveta.
Aké sú ochranné znaky eurových bankoviek?
Eurové bankovky sú chránené proti falšovaniu modernými ochrannými prvkami a špecifickým papierom, ktorý sa na prvý dotyk odlišuje od bežného papiera. Bankovky obsahujú reliéfnu tlač, vodoznak, ochranný prúžok, sútlačovú značku, hologram a buď zlatistý pruh (nižšie hodnoty), alebo opticky premenlivú farbu (vyššie hodnoty).
Zdroj: MF SR