Tí, ktorí dodávajú prácu a materiál pre drobných stavebníkov sa s prípadnými následkami finančnej krízy budú musieť vyrovnať podľa svojich možností. Ceny ženie nahor dvojciferný nárast cien vstupov. Prípadné pozastavenie dopytu zdražovanie zasa nepustí hore natoľko, koľko by sa producentom žiadalo.
Tento rok priniesol na trh so stavebnými materiálmi cenovú stabilitu. Na budúci rok by to nemalo byť inak. Výrobcovia a dodávatelia prác predpokladajú skôr rovnaký vývoj ako doteraz a avizujú len veľmi nízke cenové nárasty. Niektorí naopak sami upozorňujú, že kombináciou či využitím materiálov sa dá ušetriť a už teraz plánujú zľavy na ďalší rok. Predpovede komplikuje neistota okolo finančnej krízy. Sprísnenie, prípadne podstatné zdraženie hypotekárnych úverov by totiž mohlo spôsobiť oslabenie časti dopytu. Nárast konkurencie a prebytok tovaru by viedol skôr k zlacneniu ako k plánovaným miernym nárastom.
"Na budúci rok sa rodinné domy určite nebudú stavať oveľa drahšie, ako tento rok. K určitému zdraženiu môže dôjsť, no bude ho regulovať dopyt a ponuka," hovorí prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Ján Majerský.
Zmeňte výrobok, ušetríte
Ako prvý spomedzi výrobcov stavebných hmôt zverejnil budúcoročné ceny najväčší výrobca cementu na Slovensku Holcim. Mali by byť v priemere zhruba o sedem percent vyššie ako súčasné a producent verí v ďalší, zhruba šesťpercentný rast dopytu. "Napriek tomu, že v tomto období nie je jednoduché robiť odhady, očakávame, že dopyt narastie na rovnakej alebo mierne nižšej úrovni, ako doteraz," povedal predseda predstavenstva Holcim Slovensko Roland van Wijnen.
Ak nechcú individuálni stavebníci zaplatiť viac, nezostáva im nič iné, ako využiť cenovú diferenciáciu výrobkov. To odporúča aj výrobca. Jednotlivé druhy cementov totiž nezdražia rovnako. Tie, ktoré sú na výrobu environmentálne menej náročné (jednou z príčin prečo zdražie cement je aj potreba dokúpiť povolenia na produkciu CO2) a majú nižší podiel slinku, zdražia v priemere o päť percent. Najdrahší, portlandský cement bude naopak drahší o desatinu.
Zmenou produktu, napríklad ak stavebník vymení štandardne používaný cement a vápno za iné lacnejšie cementové spojivo (napríklad Profimalt), môže tak pri stavbe rodinného domu ušetriť okolo dvanásťtisíc korún (398 eur).
Zľavy na fasády
Plné zakomponovanie rastu cien dodávateľov surovín však nemusí byť pravidlom. Najväčší výrobca suchých zmesí na Slovensku Baumit predpokladá na ďalší rok nárast cien len na úrovni tohto roku. V roku 2008 pritom ceny stúpli v priemere len o jeden a pol percenta. Výrobky označované ako suché zmesi zahŕňajú vrecované materiály - ručné omietky, potery, murovacie malty a podobne. V segmente fasád tak ako tohto roku Baumit plánuje akciové, teda znížené ceny.
"Nechceme preniesť celý nárast cien cementu do výrobkov. V prípade, že stavebník použije zatepľovací systém na fasádu od nás, nemusí rátať so žiadnym zvýšením nákladov na stavbu rodinného domu," hovorí obchodný riaditeľ Baumit Rastislav Plášek. Mierne zvýšenie ceny materiálov pre interiér podľa neho vykompenzujú znížené akciové ceny pri použití zatepľovacieho systému.
Múry o päť percent hore
Výrobca pórobetónu Xella zostáva z hľadiska odbytu optimistický. V tomto roku zaznamenal na trhu úspech so svojou špeciálnou tvárnicou s nadštandardnými tepelno-izolačnými vlastnosťami. Ceny v roku 2008 oproti vlaňajšku zvýšil o päť percent. Vo firme očakávajú, že "všeobecné hospodárske a ekonomické vplyvy" nedovolia v ďalšom roku až taký nárast cien ako to bolo v predchádzajúcich rokoch. Napriek tomu aj v budúcom roku predpokladajú zhruba päťpercentný nárast cien ako tohto roku. Výrobca pálených tehál, spoločnosť Wienerberger na otázky do uzávierky neodpovedal.
Minerálna vlna bezo zmien
Výrobcovia minerálnej vlny v nadchádzajúcom roku neočakávajú žiaden významný pohyb cien. Dôvodom je najmä konkurenčný tlak. V prospech odbytu totiž hovorí súčasný trend stavať domy s minimálnym únikom tepla, vrátane nízkoenergetických, prípadne pasívnych domov, ako aj legislatíva, ktorá dbá na teplo.
"Vzhľadom na vývoj cien energií a legislatívu, ktorá predpisuje energetickú certifikáciu budov, vidíme všeobecný trend zvyšovania hrúbky použitej izolácie a najmä sledovania kvalitatívnych parametrov jednotlivých produktov," hovorí Alexander Prizemin zo spoločnosti Saint Gobain, ktorá na Slovensku predáva aj tepelnú izoláciu Isover.
Výšku výdavkov za izolácie teda ovplyvní najmä rozhodnutie investora zvýšiť hrúbku izolácie alebo použitie tepelnej izolácie s lepšími tepelno-izolačnými parametrami. Takéto navýšenie sa však investorovi rýchlo vráti v podobe ušetrených energií.
Vývoj v budúcom roku vidí podobne aj výrobca izolácií Knauf Insulation. "Pokiaľ ide o úpravu cien, vlani sa zmeny vstupných nákladov do cien našich výrobkov premietli len minimálne a počas roka 2008 sme urobili len také zmeny, ktoré súviseli s prechodom slovenskej koruny na euro bez toho, aby to malo negatívny vplyv na zákazníka. Ďalšie zmeny v súčasnosti neočakávame," hovorí obchodný riaditeľ Vladimír Boroš.
Polystyrén už zlacnel
Na budúci rok nepredpokladá výraznú zmenu cien ani výrobca polystyrénu spoločnosť Polyform. "Ceny polystyrénu sa už znížili a výrobcovia robia prakticky za výrobné náklady," hovorí Ivan Zajac, jeden z konateľov firmy, ktorá vyrába v podtatranskom Podolínci. Oproti roku 2006 sú ceny polystyrénu v súčasnosti o viac ako tridsať percent nižšie. Ďalšie zlacnenie Zajac nepredpokladá, no ani ho nevylučuje. "Ťažko hovoriť tri mesiace vopred, keďže naši dodávatelia nám oznamujú ceny iba s mesačným predstihom," hovorí. Cena suroviny pritom tvorí sedemdesiat percent hotového výrobku. Predikcie znemožňuje aj aktuálny vývoj na trhu s ropou.
Zníženie cien polystyrénu v uplynulých rokoch spôsobil rast konkurencie. Zatiaľ čo v roku 1993 na Slovensku pôsobili dve firmy, tento rok sa rozbieha sedemnásty závod. Dopyt pritom narastá veľmi mierne a delí sa medzi viaceré firmy.
Pri strechách rozhodne materiál
Podľa vyjadrení jednotlivých výrobcov pokiaľ ide o materiály a prácu na streche možno očakávať skôr minimálne zvýšenie cien. Aktuálny cenový prieskum pre S-reality urobil Cech strechárov. O koľko strecha zdražie alebo nie, to podľa prvého podpredsedu cechu Eduarda Jamricha závisí od druhu použitého materiálu a technológie. "Momentálne je situácia na trhu nejasná," hovorí Jamrich. Veľa projektov je pozastavených a nikto nevie povedať, čo bude ďalej. Taktiež v dôsledku hospodárskej krízy sa obmedzuje aj ostatná výroba. "Je to cítiť v automobilovom priemysle a priemyselných parkoch. Práve tieto oblasti odčerpali značné množstvo stavebných profesií. Stavební robotníci vymenili náročnú stavebnú prácu plnú stresov za pohodlnejšiu prácu v priemyselných parkoch," vysvetľuje podpredseda cechu.
Keďže príprava kvalifikovaných pracovníkov zaostáva, nedostatok týchto profesií vyhnal ceny do maxima. Cech spolu s prísunom pracovníkov z iných oblastí očakáva väčšiu konkurenciu, ktorá bude mať vplyv na ceny stavebných prác - mohli by sa znížiť, pretože investori si budú môcť vyberať. Takúto situáciu už zažívajú na východe Slovenska, kde sa v dôsledku navrátilcov z Írska zvýšil počet stavebných firiem. Výrobcovia tvrdých strešných krytín zatiaľ avizujú mierne zdraženie vyvolané cenami energií.
Podlahy zatiaľ s otáznikom
Materiály pre podlahy a krytiny k nám prúdia až na niekoľko výnimiek zo zahraničia a výrobcovia každoročne zvyšujú ceny podľa nárastu cien vstupov a miery inflácie. "Keďže koruna posilňovala, zvyšovanie sme nepociťovali. To sa však zmení od 1. januára budúceho roka," zhŕňa cenový vývoj v odvetví vrchný cechmajster Cechu podlahárov Slovenska Jaroslav Lalak. Podľa skúseností cechu z predchádzajúceho obdobia by to znamenalo zdraženie zhruba o päť až sedem percent. V prospech nárastu cien hovoria aj náklady drobných predajcov, spojené s prechodom na euro.
Z internetových ponúk niektorých firiem z krajín Európskej únie je naopak zreteľné, že časť materiálov pre podlahy je a bola v zahraničí lacnejšia aj pri kurze 32 korún za euro, čo by zasa hovorilo v prospech zlacnenia produktov.
Jednoznačnejší vývoj v cechu vidia v cenách za prácu. Tá by mohla mierne rásť pretože ostatných päť rokov sa nemenila. Všetko však môže zmeniť priebeh finančnej krízy - vývoj cien ovplyvňuje aj situácia v okolitých krajinách. "Ak príde k stagnácii v stavebníctve, spôsobí to pokles cien aj u nás," mieni Lalak.
Aké zmeny v cenách očakávajú dodávatelia stavebných materiálov a prác
CEMENT: Priemerné sedempercentné zvýšenie cien cementu pri výstavbe betónovej konštrukcie bežného rodinného domu bude stáť stavebníka zhruba desať až pätnásť tisíc korún (332 až 498 eur). Ďalších desať až pätnásť tisíc korún vynaložených navyše môže stavebník predpokladať pri použití výrobkov, ktoré obsahujú cement - teda betónových tvárnic, dlažieb a suchých omietkových zmesí, ak výrobcovia zakomponujú zvýšenie cien cementu aj do svojich cien.
PÓROBETÓN: Výrobca Xella avizuje podobný rast cien ako vlani, teda približne päťpercentný. Pri takomto vývoji by sa rast cien pri stredne veľkom dome mal pohybovať medzi desiatimi až pätnástimi tisícami korún.
SUCHÉ ZMESI: Ručné omietky, potery, murovacie malty a podobné materiály by mal výrobca Baumit zdražieť len na úrovni tohto roku. V roku 2008 výrobky tejto firmy zdraželi v priemere o jeden a pol percenta.
ZATEPĽOVACIE SYSTÉMY: Tak ako tento rok výrobca Baumit očakáva, že ponúkne akciové ceny. Tie by mali kompenzovať mierne zvýšenie cien materiálov pre interiér.
MINERÁLNA VLNA: Výrobcovia neočakávajú žiadnu zmenu v cenách. Viac by mali zaplatiť len tí, ktorí si vyberú kvalitnejší materiál alebo pre vyššie úspory na teple zvolia väčšiu hrúbku izolácií.
POLYSTYRÉN: Nepredpokladá sa zmena cien
STRECHA:
- Ceny asfaltových hydroizolácií sa nemenia a ani sa nepredpokladá ich cenový pohyb
- Strešné fólie by nemali zdražieť. Naopak, v dôsledku otvárania nových výrobní sa očakáva konkurenčný tlak na ceny.
- Tvrdé strešné krytiny - výrobcovia avizujú minimálne zvýšenie cien. Tie sa skôr viažu na energie.
- Plechy - ceny tohto materiálu ovplyvňujú pohyby na svetových burzách. Ceny na burzách v súčasnosti klesajú, no do cien materiálu sa to premietne až o tri - štyri mesiace.
- Tepelné izolácie - ceny sa nemenia a zrejme ani meniť nebudú.
PODLAHA: Ak v okolitých krajinách nedôjde k stagnácii stavebníctva, predpokladá sa zvýšenie cien materiálov zo zahraničia o päť až sedem percent. V bežnom rodinnom dome by to pri kvalitnej drevenej viacvrstvovej plávajúcej podlahe znamenalo zvýšenie výdavkov o šesť až deväťtisíc korún.
Pozn. Ide iba o predikcie, ktoré môže zmeniť napríklad výkyv v cenách energií
Zdroj: výrobcovia, cechy