STARÁ ĽUBOVŇA. Epidémia vírusovej hepatitídy typu A v celom okrese Stará Ľubovňa je na ústupe. Podľa informácií z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Starej Ľubovni situácia je stabilizovaná a zo dňa na deň sa zlepšuje. V okrese už odvolali mimoriadny stav.
Dôvody pominuli
Krízový štáb vyhlásil mimoriadny stav v stredu uplynulého týždňa, keď choroba kulminovala. „Kritická situácia sa už pominula,“ povedal predseda štábu Dušan Krivoňák.
Celkovo od 28. augusta do včerajška ochorelo na žltačku 256 ľudí, najmä detí vo veku do desať rokov z obce Lomnička. „Včera a dnes sme nezaznamenali ani jeden prípad ochorenia,“ informovala nás riaditeľka RÚVZ Ida Hudáková.
Na obecnom úrade už zrušili aj provizórnu detskú ambulanciu, ktorú zriadili po vyhlásení mimoriadneho stavu, aby chorí nemuseli chodiť do najbližšieho zdravotného strediska v Podolínci.
Deti zaočkovali všetky
V Lomničke s 2100 obyvateľmi vakcinovali všetky deti. Tie tvoria takmer polovicu populácie výlučne rómskej obce. „Plošnú imunizáciu sme začali piateho septembra. Postupne sme zaočkovali kompletne materskú školu a základné školy, a približne dvesto dospelých, ktorí boli v kontakte s chorými,“ informovala Hudáková.
Obavy pretrvávajú
„Dnes som nemala už ani jeden prípad. Teším sa, že sa to konečne upokojilo,“ povedala detská lekárka Silvia Wallenfelbová. Do jej ordinácie v Podolínci však naďalej chodia pacienti na kontroly.
Napriek rapídnemu poklesu ochorení v Lomničke i v okolí pretrvávajú obavy z ďalšieho vývoja situácie. Inkubačný čas ochorenia je totiž 50 dní, dá sa teda predpokladať, že do konca roka sa vyskytne aj u ďalších obyvateľov.
„Nedá sa jednoznačne povedať, ako sa situácia vyvinie. V každom prípade to najhoršie je zrejme za nami,“ dodala pediatrička.
Pri podozrení z nákazy, podľa jej vyjadrenia, každý pacient absolvuje podrobné vyšetrenie. „Infekčná žltačka je zápalové ochorenie pečene. Moč môže byť negatívny, až vyšetrenie krvi ukáže, či je človek infikovaný vírusom. Len tak môžeme žltačku stopercentne diagnostikovať a zabrániť jej šíreniu.“
Najviac pacientov bolo hospitalizovaných v prešovskej nemocnici. Podľa riaditeľky Moniky Pažinkovej do včerajška preliečili a prepustili do domáceho ošetrenia 91 pacientov. V nemocnici je ešte stále 47 pacientov. Ďalších nemôžu prijať – všetky lôžka sú obsadené.