CIUDAD JUAREZ, BRATISLAVA. V uliciach mesta Ciudad Juarez sú vystrely z revolverov a pohodené mŕtve telá na dennom poriadku. „Môjho suseda uniesli a moja šesťročná dcéra bola svedkyňou ozbrojeného prepadu v miestnom obchodíku,“ napísal reportér agentúry Reuters Ignacio Alvarado.
V hraničnom meste na severe Mexika sa narodil a žije tam s manželkou a dvoma deťmi. „Priateľa takmer zabila guľka pri prestrelke na svetelnej križovatke,“ opisuje Alvarado situáciu v meste, kde zúri vojna drogových kartelov.
Bitka o strategické územie
Mesto, ktoré bolo počas prohibície v 20. rokoch rajom smädných Američanov, sa zmenilo na mesto strachu a teroru. V slávnom Kentucky bare, ktorý si obľúbili Frank Sinatra aj Ernest Hemingway, niet po turistoch ani stopy.
Miestne noviny prinášajú dennodenne nové šokujúce príbehy o brutálnych vraždách. Pred týždňom našla polícia telá šiestich osôb, ktoré niekto popopravil zastrelením pri múre. Vystrieľal pri tom sto nábojníc a na mieste nechal odkaz: Všetkým potkanom, toto bude pokračovať. Deň predtým zasa našli v Tijuane telo uneseného člena gangu v mrazničke.
Násilie vypuklo na severe Mexika po tom, ako Joaquin „Shorty“ Guzman, hlava kartelu Sinaloa, vyhlásil vojnu miestnemu drogovému barónovi Vicentemu Carrillo Fuentesovi.
Guzmanovi ľudia mali vytlačiť kartel Juarez zo strategickej oblasti, cez ktorú vedú pašerácke drogové linky do Spojených štátov.
Do vojny sa zaplietol aj Golfský kartel a vo vzájomných prestrelkách zomrelo od januára tohto roku len v Ciudad Juarez asi 1100 ľudí. V celom Mexiku počet obetí prekročil tritisícovú hranicu a výrazne vzrástol aj počet civilných obetí .
Mexický prezident Felipe Calderon nasadil do krízových oblastí 36tisíc vojakov, veľkú zmenu to však neprinieslo. Mnohí sa stiahli, keď kartely uverejnili zoznam mien policajtov, ktorých hodlajú zabiť.
Mexiko čaká na uvoľnenie peňazí z iniciatívy Merida. Kongres Spojených štátov už v júni schválil sumu 465 miliónov dolárov pre Mexiko a Strednú Ameriku, ktorá má pomôcť lepšie vyzbrojiť jednotky v boji s drogovými kartelmi.
Nenásytný mexický trh
Do Mexika včera priletela na dvojdňovú návštevu aj šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová, ktorá považuje túto otázku za prioritu bezpečnostnej politiky oboch krajín.
Pred jej príletom sa mexickej polícii podarilo zatknúť Jesusa Zambadu, prezývaného tiež El Rey (kráľ), ktorý viedol jednu z vetiev kartelu Sinaloa a je podozrivý z vraždy policajného šéfa Edgara Millana Gomeza.
Analytici považujú za príčinu vojny kartelov najmä zvýšený dopyt po kokaíne v samotnom Mexiku. „To už nie je len tranzitnou stanicou do Spojených štátov, ale stalo sa aj dôležitým konzumným trhom,“ povedal pre AFP prokurátor Eduardo Mora.