podniku očakávajú radikálnejšie zmeny. Tie by podľa konkurzného správcu Eugen Gališina mali prísť už v piatok, keď sa má konať schôdza veriteľov.
„Vihorlat už dnes musí žiť z vlastného zárobku a niektorí ľudia si budú musieť uvedomiť, že prestáva plniť funkciu sociálneho ústavu. Faktom je, že fabrika dlhuje bankám a dodávateľom materiálov okolo miliardy korún. Hoci je pravda, že rozhodujúca časť dlhu vznikla ešte v prechádzajúcom režime, ako správca konkurznej podstaty mám prioritnú povinnosť uspokojiť veriteľov. Nezávisle od toho, kedy ich nárok vznikol,“ hovorí Gališin.
Na schôdzi veriteľov sa bude rozhodovať aj o korkuznom správcovi. Veritelia ho v doterajšom postavení buď potvrdia, alebo odvolajú a navrhnú nového správcu. Ďalším dôležitým bodom schôdze bude prerokovanie návrhu plánu speňažovania Vihorlatu a jeho odsúhlasenie. V piatok sa teda bude rozhodovať o ďalšom osude fabriky a po tomto dni už bude jasnejšie, do akej miery sa schôdza veriteľov stotožní s návrhom ministerstva hospodárstva rozdeliť Vihorlat na tri subjekty.
Oddelila by sa zbrojárska, energetická a strojárska časť, pričom zbrojárska výroba by sa mala vrátiť do vlastníctva štátu prostredníctvom FNM. Energetická časť by prešla pod Slovenské elektrárne a nosný strojársky závod by bolo možné ponúknuť strategickému partnerovi.
(jaj, luk)