TALLIN, BRATISLAVA. Asi štvrtina obyvateľov, ktorí žijú v Estónsku, sú Rusi. Krajina sa ich snaží integrovať aj tým, že sa ruskí školáci musia čoraz viac učiť po estónsky.
Už samotný plán obmedziť ruštinu ako vyučujúci jazyk miestnych Rusov, ako aj úrady v Moskve, rozhneval. Ďalšie rozhorčenie pred dvoma týždňami vyvolal estónsky minister vzdelávania Toni Lukas.
Ten v relácii estónskej verejnoprávnej televízie povedal, že by školy s ruským vyučovacím jazykom najradšej zatvoril úplne. „Keby bolo na mne, zrušil by som ich už zajtra,“ povedal minister podľa poľského denníka Gazeta Wyborcza. Estónske ministerstvo včera pre SME potvrdilo, že podobné kroky „určite neplánuje“.
Ruská menšina, ktorá prišla do Estónska najmä počas sovietskej éry, sa doteraz učila na základných a stredných školách vo svojom rodnom jazyku. Podľa plánu, ktorý odštartoval minulý školský rok, sa má do roku 2011 najmenej 60 percent hodín na vyšších stredných školách učiť v estónčine. Podobné kroky v susednom Lotyšsku viedli k rozsiahlym protestom Rusov.
Mimovládna organizácia Amnesty International pred niekoľkými mesiacmi kritizovala jazykovú diskrimináciu menšín v Estónsku. Miestni Rusi majú podľa nej pre diskrimináciu oveľa väčší problém zamestnať sa. Estónci oponujú, že to je preto, lebo nevedia po estónsky
Autor: vas