BRUSEL, BRATISLAVA. Sme s vami. Takýto signál vyslal Západ smerom k Tbilisi na včerajšej donorskej konferencii v Bruseli. Gruzínsko zničené päťdňovou vojnou s Ruskom dostane od medzinárodného spoločenstva tri a pol miliardy eur.
Barroso: Je to aj v našom záujme
„Je to symbol politickej solidarity,“ citovala agentúra Reuters komisárku Európskej únie pre vonkajšie vzťahy Benitu Ferrero-Waldnerovú.
Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso povedal, že je to nielen o susedskej pomoci, ale aj v zájme únie. „Tento konflikt so sebou nesie aj potenciálne škody pre Európu, čo sa týka našej energetickej bezpečnosti a diverzifikačnej stratégie,“ povedal Barroso pred európskymi novinármi.
Samotná Európska únia prispela na obnovu kaukazskej krajiny pol miliardou eur. Jedným z vedúcich európskych krajín na konferencii bolo Česko, ktoré dá Gruzínsku 6,2 milióna eur. Česká diplomacia sa po augustovej vojne jednoznačne postavilo na stranu Tbilisi.
Minister zahraničia Karel Schwarzenberg po tom, ako Rusko bez vyjednávania uznalo nezávislosť gruzínskych separatistov, pripustil bojkot olympijských hier v Soči v roku 2014. Medzinárodné spoločenstvo stále trvá na teritoriálnej celistvosti Gruzínska. K Rusku sa pridala len Nikaragua a teroristická organizácia Hamas.
Ľahostajné Slovensko
Slovensko na včerajšej donorskej konferencii nedalo ani korunu. „Prispeli sme celému postihnutému regiónu už krátko po vojne,“ znelo stanovisko ministerstva zahraničia. Krátko po vojne Bratislava dala vyše sedem miliónov korún na humanitárnu pomoc.
Slovenská absencia medzi donormi podľa Alexandra Dulebu zo Spoločnosti pre zahraničnú politiku svedčí o ľahostajnosti. „Ak sme úprimní v našich slovách o tom, ako podporujeme územnú celistvosť Gruzínska, tak potom sa naše činy rozchádzajú so slovami,“ povedal Duleba.
Slovensko sa Gruzínska nezastalo ani minulý týždeň na Medzinárodnom súdnom dvore. Peter Tomka sa na rozdiel od sudcov zo západných krajín pripojil k ruskému kolegovi a hlasoval proti sťažnosti Tbilisi o rasovej diskriminácii na území Gruzínska. Haagsky súd nakoniec s tesným výsledkom 8:7 gruzínsku sťažnosť akceptoval.
Kto tiež prispel
Európska únia: pol miliardy eur
Medzinárodný menový fond: 750 miliónov eur
USA: miliarda dolárov
Japonsko: 200 mil. dolárov
Česko: 6,2 milióna eur
Nemecko: 33,7 milióna eur
Francúzsko: 7 miliónov eur