BRATISLAVA. Prezidentka Cristina Fernanadezová včera podpísala návrh zákona, ktorým má vláda prevziať kontrolu nad 30 miliardami dolárov v penzijných fondoch. Tvrdí, že tým chce ochrániť úspory ľudí pred finančnou krízou.
Hmla nad penziami
„Pravda je niekde úplne inde,“ povedal konzultant Svetovej banky pre ekonomické reformy Augusto Iglesias. Podobne ako časť tamojšej opozície a tiež aj viacerí analytici tvrdí, že vláda chce takýmto spôsobom získať peniaze na splatenie vysokých úrokov zo štátneho dlhu. Len budúci rok na to potrebuje takmer 12 miliárd dolárov.
„Ak by vláda chcela úspory ľudí v druhom pilieri ochrániť pre finančnou krízou, konala by inak. Asi 55 percent investícií penzijných fondov je totiž v štátnych cenných papieroch,“ hovorí Iglesias. Len sedem percent je na zahraničných trhoch. „Z toho celkom zreteľne vyplýva, že súčasná finančná kríza nie je dôvodom rozhodnutia vlády.“
Argentínska vláda má v súčasnosti problémy požičať si peniaze v zahraničí pre nedôveru investorov. Včerajšie rozhodnutie prezidentky nedôveru ešte viac prehĺbi. Argentínska burza sa krátko potom, čo médiá priniesli správu o pripravovanom znárodnení, prepadla o 11 percent. „Je to veľký úder pre domáci kapitálový trh, ktorý je už aj tak dosť izolovaný. Takéto rozhodnutie negatívne ovplyvní ekonomický rast a investície,“ cituje agentúra Reuters analytika Daniela Kernera z poradenskej firmy Eurasia. Návrh znárodniť druhý pilier v Argentíne musí ešte schváliť parlament. Mal by o tom rokovať budúci týždeň. Neočakáva sa, že by išiel proti návrhu.
Druhý pilier je v Argentíne od roku 1994. Priemerne ročne sporiteľom priniesol výnos cez osem percent. Prežil aj recesiu argentínskej ekonomiky, ktorá v roku 2001 viedla k štátnemu bankrotu. Postupne však vláda doňho začala zasahovať, lebo chcela cezeň riešiť nepriaznivú finančnú situáciu štátu. Pred dvoma rokmi druhý pilier otvorila. Odišlo z neho asi milión ľudí. Vláda tak získala peniaze do rozpočtu. Minulý rok penzijným fondom podľa Reuters obmedzila investovanie v zahraničí.
Argentínskou cestou? Nie
Premiér Fico včera povedal, že nepôjdeme argentínskou cestou. Druhý pilier sa síce znovu otvorí, ale znárodniť sa ho nechystá. Sú tu však podobnosti medzi konaním našej a argentínskej vlády. Obe argumentujú tým, že zmeny v penzijnom sporení robia, aby ochránili sporiteľov. Peniaze, ktoré získajú návratom ľudí do prvého piliera, však hneď míňajú. Obe vlády takisto tvrdia, že sporenie na penziu je sektorom, ktorý kríza najviac ohrozuje. V Argentíne prezidentka označuje penzijných správcov za tých, čo rabujú. U nás im premiér Fico hovorí, že si plnia bruchá a nestarajú sa o ľudí.