RAJKA. Trojjazyčná Bratislava, známa ešte zo začiatku minulého storočia, sa presunula o pár kilometrov ďalej. Za slovenské hranice. Schengen definitívne zbúral hraničné priechody a trojmedzie Slovenska, Maďarska a Rakúska opäť rozpráva cudzími jazykmi. V maďarskej obci Rajka znie aj slovenčina. A bežný život nepotvrdzuje varovné vízie niektorých slovenských politikov.
„Oni (Maďari) nás kopú do hlavy a my hovoríme o priateľských susedských vzťahoch. Aby sa to nevyfarbilo tak, že na Kriváni a Lomnickom štíte budú viať maďarské farby,“ predpovedal začiatkom roka 2002 predseda SNS Ján Slota. Píše sa rok 2008 a Slováci v Rajke si život na severe Maďarska pochvaľujú. Dobré vzťahy potvrdzujú i tamojší Maďari. „So Slovákmi nemáme žiadny problém. Som rád, že prišli a pekne poopravovali domy,“ hovorí starosta obce Lajos Bazsó.
„V Rajke nenájdete ani Slováka, ani Maďara, ktorý by súhlasil s tvrdeniami politikov,“ dopĺňa starostu Oľga Petrová. Do pohraničia prišla s manželom pred rokom.
Vzduch sa pokúsili zadymiť len členovia Maďarskej gardy. Asi pred dvoma mesiacmi tam pálili slovenskú zástavu. Pre miestnych to však nič neznamená. „Keď sme sa nasťahovali, prvé, čo urobil náš sused – Maďar – bolo, že nám doniesol pochúťky zo zabíjačky,“ hovorí.
Kurz maďarčiny
Stojíme pred obecným úradom. Z hmly sa vynára voz zapriahnutý koňmi. „Dobar dan,“ zdraví sa mužovi vo voze náš sprievodca Igor Heriban. „V neďalekej dedine žije veľká chorvátska komunita,“ vysvetľuje. Stretli by ste tu aj Čecha, Poliaka, Číňana či černocha.
Najviac je tu však Slovákov a ako sme videli a počuli, dohodnúť sa vedia aj deti v škôlke, aj chlapi na rybačke. Horšie to je, keď treba niečo vybaviť. Výveska obecného úradu je iba v maďarčine. Oznamom polície či informáciám o predaji pozemkov preto nerozumie každý.
Našinci si zatiaľ svojpomocne texty prekladajú a umiestňujú na internet. „Nevylučujem, že v budúcnosti by sme mohli oznamy prekladať do slovenčiny. Slováci by sa však mali čo najskôr prispôsobiť a snažiť sa porozumieť aj maďarčine,“ hovorí starosta. Pomôcť im má aj kurz maďarčiny, ktorý býva v Rajke raz týždenne.
Heriban tu žije s rodinou už štyri roky. „Som z Bratislavy. To mesto mi chýba, no už by som sa tam nevrátil,“ hovorí. Pokoj v Rajke, kúsok od hranice, ktorá už neexistuje, sa len ťažko porovnáva s hlučnou Bratislavou.
Z menšiny pomaly väčšina
„Vzťahy tu sú fantastické, aj keď teraz to bude pre Slovákov asi psychologicky ťažšie. Tvoríme už takmer polovicu dediny, nemusí sa to páčiť všetkým,“ hovorí Heriban. Dodáva, že si tu aj medzi Maďarmi našiel takých priateľov, akých by na Slovensku asi nestretol.
Do prihraničnej dediny prišiel, lebo sa už nechceli s rodinou tlačiť v bratislavskom byte. Ceny pozemkov a nehnuteľností sú tu nižšie ako v okolí Bratislavy. Kúpili si dom, ktorý postupne rekonštruujú.
Pán Heriban si tu založil firmu, jeho manželka je doma s mladšou dcérkou. Staršiu vozí denne do škôlky v Rusovciach. Jej malá maďarská kamarátka tam chodí tiež. A dohovoria sa spolu skôr po slovensky. Keby však Heribanovci nemali auto, deti by chodili do miestnej materskej školy.
Hoci sa Rajka nachádza len desať kilometrov od Bratislavy a žije tu osemsto Slovákov, na vlak či autobus do slovenskej metropoly by ste čakali márne. Autobusy na trase Bratislava – Rajka nepremávajú vôbec, železničné spojenie zrušili. Dôvodom vraj bolo, že jazdili prázdne.
Do Rajky po vlastných
Rajčania práve spisujú petíciu za obnovenie spojenia. Bratislavská integrovaná doprava uvažuje o autobusovom spojení číslo 820, ale najskôr od 1. januára 2010.
O obnovení vlakového spojenia sú ochotné diskutovať aj železnice. „Niekto nám však musí povedať, koľko cestujúcich bude týmto vlakom cestovať. Nie je umenie lobovať za vlak, ale získať doň cestujúcich,“ hovorí hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský.
Igor Heriban však tvrdí, že záujem o prepravu by bol, len treba časy odchodov a príchodov vlakov nastaviť pre školákov a pracujúcich, nie ako v minulosti. Možné je i to, že kým slovenská strana začne konať, biznis s prepravou spustí maďarský súkromný prepravca, ktorý už oň prejavil záujem.
Starostom Slovák nebude
Slovenskí Rajčania sa chcú aj aktívne zapojiť do miestnej politiky. Chcú si zriadiť slovenský spolok na báze krajanskej organizácie, komunikujú najmä cez internetovú stránku rajka.eu. Podporuje ich aj starosta Bazsó.
Spolok má pomôcť aktivizovať Slovákov aj v komunálnych voľbách. Miestnych poslancov budú voliť už o dva roky a zúčastniť sa na nich môžu aj Slováci so stálym pobytom v Rajke. Okrem práva voliť môžu byť aj volení do obecného zastupiteľstva. Starostom sa však podľa maďarských zákonov cudzinec stať nemôže.
V obci je stále viac áut so slovenskými značkami. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |