LONDÝN, BRATISLAVA. Nezamestnanosť vo Veľkej Británii vzrástla v dôsledku finančnej krízy najrýchlejšie od roku 1990 a odborníci predpokladajú, že situácia sa bude ešte zhoršovať.
Podľa britského Národného štatistického úradu za ostatné tri mesiace stúpla nezamestnanosť o 164 000 ľudí a v šesťdesiatmiliónovej Británii je nezamestnaných približne milión sedemstotisíc osôb.
Predstaviteľ Bank of England David Blanchflower pre britský Guardian povedal, že do konca roka by nezamestnanosť mohla stúpnuť až na dva milióny ľudí.
Náborová spoločnosť Michael Page International za tri mesiace zredukovala počet vlastného personálu o päť percent.
Na imigrantov budú tvrdší
Britská vláda chce čeliť rastúcej nezamestnanosti aj zavedením prísnejších obmedzení pre imigráciu.
V rozhovore pre denník The Times to uviedol nový britský minister pre imigráciu Phil Woolas. Labouristická vláda tak plánuje zásadnú zmenu oproti jej doterajšej politike.
„Ak ľudia strácajú zamestnanie, otázka imigrácie sa stáva extrémne chúlostivou,“ poznamenal Woolas.
„Dostať sa do tejto krajiny bolo v minulosti príliš ľahké,“ dodal. Podľa ministra musí byť rovnováha medzi počtom ľudí prichádzajúcich a počtom ľudí odchádzajúcich.
Ako minister uviedol, britská vláda nedovolí, aby počet obyvateľov krajiny vzrástol na 70 miliónov.
Podľa britského štatistického úradu vzrástla britská populácia od roku 2001 do roku 2007 o 3,4 percenta na takmer 61 miliónov, podporená rozšírením Európskej únie.
Britská štúdia z mája tohto roka pritom už hovorila, že približne polovica imigrantov, ktorí po rozšírení Európskej únie do krajiny prišli, sa už aj vrátili domov.
V poslednom roku počet Slovákov pracujúcich v zahraničí stúpal, no tempo sa spomalilo približne na polovičné. Celkovo v zahraničí pracovalo do 200-tisíc ľudí zo Slovenska.
Dôvodom na návrat v posledom roku bola silnejúca koruna.
Na Slovensku sa zatiaľ krízy neboja
Slovenské Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny domácu situáciu zatiaľ v súvislosti s krízou nevidí ako problém a zatiaľ nemá informácie o chystaných hromadných prepúšťaniach v slovenských podnikoch.
Ak by napriek tomu niektoré firmy časť zamestnancov v dôsledku svetovej finančnej krízy prepustili, v štatistike nezamestnanosti sa to odraziť nemusí.
„Uvoľnení ľudia si totiž môžu rýchlo nájsť novú prácu a do evidencie úradov práce sa ani nedostanú,“ povedal riaditeľ odboru informatiky a štatistiky ústredia Vladimír Haško.
Väčšie prepúšťanie minulý týždeň ohlásil výrobca kompresorov a kondenzačných jednotiek Embraco Slovakia. Zo svojho závodu v Spišskej Novej Vsi prepustil 142 z 2188 ľudí.
Spoločnosť však prepusteným zamestnancom našla iné pracovné miesta v ďalších podnikoch v okolitých obciach a mestách.