BRATISLAVA. Dosah finančnej krízy na oblasť novostavieb na Slovensku môže byť pozitívny i negatívny.
Možné plusy vidia analytici bánk aj predajcovia nehnuteľností najmä v možnom rýchlejšom dokončovaní stavieb a v prípadnom znížení marží developerov. Mínusy v sťažení financovania nových stavieb z úverových zdrojov.
Viac času, menej peňazí
Kríza môže odľahčiť stavebné kapacity. To by mohlo podľa Ľubomíra Koršňáka, analytika UniCredit Bank, pomôcť developerom dodržať časové plány. V súčasnosti totiž časť projektov mešká preto, že kapacity v stavebníctve nepostačujú.
Analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo však neskrýva, že súčasná situácia na svetovom úverovom trhu prispieva k zdraženiu financovania výstavby nových nehnuteľností.
Týka sa to najmä developerov. Tí budú mať pri nových projektoch pravdepodobne sťažený prístup k financovaniu od bánk, keďže tie budú obozretnejšie posudzovať riziko.
Časť z nich by preto mohla hľadať riešenie v úprave splátkového predaja. Koršňák nevylučuje možnosť, že klient bude musieť, tak ako to bolo zvykom pred niekoľkými rokmi, zaplatiť väčšiu časť ceny vopred.
Môže sa spomaliť predaj
Kvalitné projekty majú financie na výstavbu zabezpečené vopred, z vlastných zdrojov i z bankových úverov, z menšej časti zo záloh od budúcich majiteľov bytov. „Tieto projekty by kríza nemala ohroziť,“ myslí si Marek Michlík z mBank.
Podľa Miroslavy Mitkovej z Hypocentra majú všetky banky, ktoré financujú projekty novostavieb, nad priebehom projektu po všetkých stránkach dohľad, počíta sa aj s určitými rezervami. „Je v záujme financujúcej banky, aby projekt plynule pokračoval ďalej. Takže skôr ako by klienti reálne pocítili zdržanie, vyrieši sa to medzi bankou a developerom,“ dodáva Mitková. Nevylučuje však možnosť, že pri niektorých nových projektoch môžu nastať problémy. Najmä ak sa v dôsledku finančnej krízy spomalí či zastaví predaj.
Kríza, ktorá sa môže odraziť v ťažšom predaji niektorých nehnuteľností, pravdepodobne nepovedie k väčšiemu dôrazu na výstavbu bytov pre stredne a menej solventných klientov. Markéta Šichtařová z Next Finance totiž očakáva, že práve tieto vrstvy obyvateľstva sa budú dostávať k úverom na bývanie ťažšie, zatiaľ čo ľudia s vyššími príjmami dosahy krízy pocítiť nemusia. K zdrojom financovania aj drahších nehnuteľností sa ľahko dostanú.
Všetko sa nemusí stavať
Filip Žoldák zo spoločnosti Lexxus neočakáva, že by sa mohlo oneskoriť dokončenie projektov, ktoré sa dobre predávajú. „Ale projekty, ktoré sa dnes pripravujú, môžu byť prehodnotené, možno aj pozdržané, prípadne sa odpredajú silnejším developerom,“ tvrdí. Môže sa však stať aj to, že budú úplne zmietnuté zo stola.
„Do konca tohto roka nepredpokladáme ohrozenie odovzdávania bytov v novostavbách klientom,“ uviedla Zuzana Stančoková, predsedníčka predstavenstva Realitnej spoločnosti Slovenskej sporiteľne. Podľa nej by k časovému posunu či predraženiu mohlo dôjsť len v prípade, ak developer nebude mať zabezpečené financovanie v dostatočnom rozsahu.
Niekoľko rád pred kúpou
Spomalenie výstavby niektorých nových projektov sa dá, za veľmi nepriaznivých podmienok, očakávať podľa Andreja Churého, riaditeľa bratislavskej kancelárie RE/MAX Elite.
„Odporúčam kupovať, alebo zaujímať sa hlavne o také nehnuteľnosti, ktorých výstavbu zastrešujú veľkí developeri, alebo ich predaj zabezpečujú silné realitné spoločnosti,“ radí.
Orientovať sa skôr na už dokončené novostavby odporúča potenciálnym záujemcom o kúpu nehnuteľnosti do budúcna mBank. Odôvodňuje to tým, že pri mnohých developerských projektoch, ktoré sú financované aj zo zálohových platieb kupujúcich, môže byť pre klesajúci dopyt, najmä po bytoch s vyšším štandardom, pomerne vysoké riziko, že sa nedokončia, alebo sa termín ich ukončenia posunie.
Čo sa dá čakať pri novej výstavbe
l Sprísnenie úverových podmienok bánk môže viesť k nižšej
dostupnosti úverov aj pre developerov,
l banky môžu od nich žiadať na projekt väčší podiel vlastných zdrojov ako doteraz,
l vylúčiť sa nedá posunutie termínu ukončenia začatých projektov,
ak developeri budú mať problém s financovaním, ani ich včasné
odovzdanie v prípade, že sa bude stavať menej a uvoľnia sa kapacity,
l kríza môže mať vplyv aj na pokles marží developerov.
Ceny môžu aj klesnúť
Hoci sú v odhadoch dosahov finančnej krízy na budúci vývoj analytici i developeri opatrní, zväčša sa zhodujú v tom, že by sa vývoj na svetových trhoch nemal odraziť vo zvýšení cien nových nehnuteľností pre klientov.
„Ceny za súčasného stavu hore nepôjdu. Určite nie v najbližších mesiacoch, “myslí si analytik ČSOB Marek Gábriš.
Novostavba je trochu iný segment nehnuteľností. Dopredu sú dané čísla a cena sa môže zmeniť len pri vysokom náraste cien za stavebný materiál, pripomína Andrej Churý, riaditeľ kancelárie RE/MAX Elite.
Podľa Filipa Žoldáka zo spoločnosti Lexxus sa už dnešné ceny novostavieb vnímajú ako vysoké. Aj preto si myslí, že čisto z marketingového hľadiska sa pre zmenu podmienok financovania projektov byty zdražovať nebudú.
„V dôsledku nižšieho dopytu sa však môže menej stavať. Stavebné firmy pôjdu s cenami dolu, materiál môže zlacnieť, a to môže mať vplyv na cenu bytov,“ dodáva Žoldák.
V Česku už v dôsledku krízy ohlásil zlacnenie projektu novostavby v Prahe o 10 percent developer Orco.
(den)
Autor: Denisa Čimová