BRATISLAVA. Najväčšie prepady za posledných dvadsať rokov si pripísali Newyorská a Tokijská burza. Japonský index Nikkei 225 zaznamenal vo štvrtok najväčší pokles od krachu na burzách v októbri 1987. Odpísal si 11,4 percenta. Rovnako aj americká burza Wall Street zažila v stredu svoj najhorší deň od tohto dátumu. Oba trhy reagovali na negatívne správy o poklese amerického maloobchodu o 1,2 percenta, pričom očakávania analytikov boli optimistickejšie. Výrazným poklesom na túto situáciu zareagovali aj akcie na európskych burzách.
Reakcia na Maďarsko
Pražská burza začala včera obchodovanie prudkým pádom. Hlavný index PX bol krátko po otvorení slabší o 7,36 percenta. Potom tlak mierne poľavil a index zmiernil zostup, pričom burza obchodovanie uzatvorila so stratou 6,04 percenta. Investori sa zbavovali hlavne akcií energetických a peňažných firiem. Strata pražskej burzy bola najsilnejšou z krajín strednej Európy.
K nálade v regióne prispievali okrem finančnej krízy v USA a západnej Európe aj problémy v Maďarsku. „Negatívnym motívom pre našu burzu a vôbec stredoeurópsky región sú veľké problémy Maďarska,“ povedal Vladimír Urbánek zo serveru kurzy.cz. Index ruskej burzy RTS oslabil o viac ako sedem percent a burza musela dvakrát prerušiť obchodovanie. Indexy ruských akcií sú teraz o viac ako 60 percent nižšie oproti májovým rekordom. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 najprv oslabil až o 5,6 percenta, neskôr svoju stratu znížil asi na 2,3 percenta. Už okolo obeda strata znovu dosahovala takmer štyri percentá. Neskôr sa straty začali znižovať, čiastočne vďaka očakávanému rastu cien akcií v USA a po správach, že Švajčiarsko pomôže s rekapitalizáciou bankám UBS a Credit Suisse.
Strieborný prepad
Newyorská burza zaznamenala v stredu svoj druhý najhorší denný prepad v histórii. Ústredný akciový index Dow Jones padol o 733 bodov, čo je osem percent.
Aj ostatné americké indexy padali. Burza tak vymazala takmer všetky tohtotýždňové zisky.
Vo štvrtok začala Wall Street seansu relatívne pokojne. Akcie boli po prvej polhodine v miernom zisku, index Dow Jones vzrástol o percento. Vývoj sa však otočil po zverejnení správy o najhoršej priemyselnej výrobe v USA za posledných 34 rokov. Burza v New Yorku sa opäť ponorila do červených čísel. Podvečer nášho času sa prepadla o 3,24 percenta.
„V tejto chvíli je veľmi ťažké hádať, či burzy už dosiahli svoje dno, alebo sa budú poklesy ešte prehlbovať,“ povedala Katarína Antoničová z IAD Investments.
Autor: Katarína Ragáčová