BRUSEL. Hodinu a pol trval v Bruseli rozhovor, ktorý medzi štyrmi očami viedli šéfovia diplomacií Slovenska a Maďarska. Upokojovanie turbulentných vzťahov sa zatiaľ nekončí zmierom, ale zhodou, že dozrel čas na to, aby sa spravila revízia v základnej slovensko-maďarskej zmluve z roku 1995. Ján Kubiš a Kinga Gönczová sa na tom dohodli ešte pred začiatkom vrcholnej schôdzky Európskej únie v Bruseli.
„Urobíme revíziu mechanizmov základnej zmluvy – napríklad, ako fungujú jednotlivé podkomisie, pretože často nemajú ani predsedov. A dohodli sme sa, že si na základe toho tiež preberieme, ako nám vlastne funguje v našich vzájomných vzťahoch zmluva,“ povedal Kubiš po stretnutí s Gönczovou. K úpravám v zmluve podľa neho príde počas budúceho stretnutia oboch šéfov diplomacie pred koncom roka v decembri.
Spokojnosť chýba
Podobne ako pred ním Gönczová, aj minister pripustil, že nie je so zmluvou celkom spokojný. „Vždy je čo zlepšovať a my chceme, aby tá zmluva fungovala podstatne efektívnejšie.“
Slovensko-maďarskú základnú zmluvu podpísali v marci 1995, okrem vzájomného uznania hraníc obsahovala aj záväzky na ochranu národnostných menšín v oboch štátoch. Slovenský parlament ju ratifikoval až o rok neskôr a medzitým prijal niekoľko zákonov odporujúcich duchu základnej zmluvy – napríklad jazykový zákon. Napĺňanie zmluvy sa začalo až po zmene vlády na Slovensku v roku 1998. Vtedy vzniklo aj jedenásť zmiešaných odborných komisií, ktoré mali riešiť jednotlivé oblasti vzťahov oboch štátov.
Maďarská ministerka počas rozhovoru opäť kritizovala učebnice pre žiakov maďarských škôl na Slovensku, v ktorých nie sú geografické názvy v ich materinskom jazyku, prípadne sú len s maďarskou príponou. „Chceme, aby sa prestali vydávať učebnice s tými veľmi čudnými vetami, polovica v maďarčine, druhá v slovenčine. To je naozaj veľmi zvláštne,“ povedala Gönczová ešte pred schôdzkou s Kubišom.
Ten jej odvetil, že nemôže sľúbiť stiahnutie sporných kníh, ale že sa pracuje na detailnom vysvetlení aféry. „Pripravuje písomnú odpoveď. Upozornil som pani ministerku, že vydavateľstvo nedodržalo podmienky. Potvrdil som, že celá otázka bude v odpovedi podpredsedu vlády Dušana Čaploviča, ktorú pripravujeme a v najbližšom čase odošleme.“
Kubišove otázky
Maďarské sťažnosti na nedostatok dotácií z EÚ pre maďarské školy sú podľa Kubiša vecou pre expertov, a preto „bude najlepšie zvolať podkomisiu pre školstvo. Gönczová naznačila, že by za malým prílevom peňazí pre slovenských Maďarov mohol byť zámer. „Chceme si overiť, či tu nedochádza k diskriminácii.“
„Aj ja som položil otázky,“ kontroval Kubiš, „vrátane financovania menšinového školstva v Maďarsku, vrátane toho, že máme informácie, že niektoré zariadenia neboli schopné získať peniaze z európskych fondov, hoci boli pripravené, išlo napríklad o základnú školu v Békešskej Čabe či Slovenskom Komlóši “ upozornil minister. Napriek zjavným rozporom označil rozhovor za veľmi „otvorený a užitočný.“
Ako sa začal posledný spor
2. október
Šéfka maďarskej diplomacie Kinga Gönczová predvolala slovenského veľvyslanca v Budapešti.
Požiadala ho, aby podal vysvetlenie k slovenským vyjadreniam z posledných dvoch týždňov, ktoré maďarská strana považuje za neprijateľné a nepochopiteľné vo vzťahoch medzi dvoma susedmi a členmi EÚ a NATO.
3. október
Premiér Fico odpovedá:
Odpovedám kategoricky nie. Nebudeme podliehať ultimátu, ktoré nám dáva vláda Maďarskej republiky.
5. október
Predseda SNS Ján Slota opäť uráža šéfku maďarskej diplomacie a Maďarov.
My sa nepokloníme, nepodvolíme sa tomu obrovskému tlaku, ktorý na nás vyvíjajú susedia z Budapešti, kde je tá strapatá pani, tá chudera. My sme tu od vekov a tí Mongoli prišli ďaleko za nami.
14. október
Kinga Gönczová oznamuje, že sa bude Jána Kubiša pýtať, ako sa plní slovensko-maďarská základná zmluva.
My nechceme vyhrať v tejto situácii, my by sme chceli dosiahnuť takú spoluprácu, v rámci ktorej možno skutočne opraviť chyby.
Autor: Kateřina Safaříková, Brusel