Island berie krízu s humorom

Ako správni severania. Islanďania, ktorými najviac zatriasla finančná kríza, zostávajú napriek strate úspor či prepadu meny pokojní.

Dokážeme prežiť v tvrdej prírode a prežijeme aj krízu, hovoria Islanďania.Dokážeme prežiť v tvrdej prírode a prežijeme aj krízu, hovoria Islanďania. (Zdroj: REUTERS)

REYKJAVÍK, BRATISLAVA. Pred týždňom sa na internetovom portáli eBay objavil inzerát, v ktorom neznámy užívateľ chcel predať Island. Cena, v ktorej nebola zahrnutá islandská speváčka Björk, sa pred stiahnutím ponuky vyšplhala na 10 miliónov libier.

Podobné vtipy na účet svojej krajiny, ktoré v súčasnosti kolujú na internete, berú Islanďania s humorom. Obyvatelia malého ostrova v Atlantickom oceáne, ktorý sa stal najväčšou obeťou súčasnej krízy na finančných trhoch, zostávajú napriek hroziacemu štátnemu bankrotu seversky pokojní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

A situácia sa pritom na rozdiel od iných krajín na Islande nelepší. Keď predvčerom po troch dňoch znovu otvorili miestnu burzu, jej index spadol o 76 percent a radšej ju znova zatvorili.

Prišli o celoživotné úspory

Mnoho Islanďanov, ktorí prišli z večera do rána o celoživotné úspory, sa už pomaly zmierili s tým, že svoje peniaze neuvidia. „Mala som vo fondoch dvestotisíc islandských korún (podľa kurzu pred krízou asi 40­ tisíc slovenských korún), o ktoré som prišla,“ povedala pre izraelský denník Haarec 24-ročná doktorandka Helga Flosadottirová. Napriek tomu sa nesťažuje. „Asi začnem viac chodiť na bicykli,“ dodala pre denník.

Podobné problémy trápia väčšinu obyvateľov ostrova. Finančná kríza tu položila tri hlavné banky, ktoré v minulých rokoch (slovami BBC ako Vikingovia) nad pomery krajiny dobývali zahraničné trhy a riziko nezvládli. Štát ich znárodnil a premiér musel s vážnou tvárou priznať, že krajine hrozí bankrot. Rázne padla aj hodnota islandskej koruny.

SkryťVypnúť reklamu

Pokoj na ostrove

Napriek všetkým týmto úderom beží život v hlavnom meste normálne. Nijaké protivládne protesty, nijaké dlhé rady pred bankami.

„Ľudia zostávajú pokojní a čakajú, čo bude nasledovať,“ povedal pre SME historik z univerzity v Reykjavíku Gylfi Magnusson. „Islanďania sú zvyknutý na tvrdé podmienky. Čo iné by ste čakali od ľudí, ktorí pravidelne zažívajú sopečné erupcie, zemetrasenia či chladné zimy?“ dodáva.

Hlavným mottom dňa je podľa neho vydržať a prečkať najhoršie. Island vie, aké to je odrážať sa z dna. Začiatkom 20. storočia patrila krajina medzi najchudobnejšie západoeurópske štáty. Po sto rokoch už je v rebríčku kvality života OSN spolu s Nórskom na prvom mieste.

V súčasnosti však Island potrebuje hlavne finančnú pomoc. Jeho blízki partneri z Európskej únie či Spojených štátov však majú svoje vlastné problémy a k volaniu o pomoc sú zatiaľ hluchí.

SkryťVypnúť reklamu

Spasiteľ Rusko

A tak možno spasiteľ príde z nečakanej strany: z Ruska. Islandská vláda už rokuje o pôžičke štyri miliardy eur, ktoré by mala Moskva poskytnúť zo svojich vlastných rezerv.

„Nie sme veľmi v situácii, keď si môžeme vyberať,“ povedal Magnusson. Po ostrove už v e­mailoch koluje vtip, kde je na bankovke v hodnote milión islandských korún zobrazený ruský premiér Vladimir Putin.

Otázka, čo Rusi budú chcieť za pomoc členovi NATO, teraz vŕta v hlave nielen medzinárodnopolitickým analytikom. Odpoveď ruského veľvyslanca na Islande, že ako náhradu si zoberú „slávne islandské haringy populárne zo sovietskych čias“, ich zrejme neuspokojila.

Skôr sa podľa týždenníka Time Rusi zameriavajú na zvýšenie svojho vplyvu v arktickej oblasti. Podľa odhadov amerických geológov je v oblasti takmer štvrtina celkových neobjavených zásob ropy a zemného plynu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 841
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 072
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 050
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 486
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 744
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 754
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 511
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 283
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu