RÍM – Neapolská polícia minulú stredu zadržala manželku uväzneného mafiánskeho šéfa Luigiho Giuliana, ktorý bol do svojho zatknutia začiatkom 90. rokov „kápom“ jedného klanu camorry, neapolskej verzie sicílskej mafie. Carmela Marzanová zrejme v neprítomnosti manžela prevzala niektoré z jeho povinností, čo je znamením toho, že talianske ženy v poslednom čase prenikajú do siete organizovaného zločinu, napísal International Herald Tribune.
Marzanovú obvinili, že sa vyhrážala vdove po členovi konkurenčného klanu, ktorá chcela svedčiť proti zaťovi Marzanovej a dvom spoločníkom obvineným z vraždy jej manžela v marci 1999.
Pred niekoľkými týždňami zadržali inú ženu stojacu na čele mafie, údajne omnoho mocnejšiu Erminiu Giulianovú, sestru Luigiho Giuliana, ktorá prevzala „rodinný podnik“ potom, čo polícia zatkla päť jej bratov. Na stopu Giulianovej, ktorú volajú Kráľovnou klanu alebo Nebeská pre jej modré oči, narazila polícia po desať mesiacov trvajúcom pátraní koncom decembra minulého roka. Mocná šéfka sa ukrývala v tajnej skrýši za kredencom v kuchyni svojej dcéry neďaleko Neapola. Jej zatknutie označil taliansky minister vnútra Enzo Bianco za „milý vianočný darček pre bezpečnosť Neapola“.
Stereotypná predstava o žene mafiána, vernej, mlčanlivej a úctivej, sa postupne začala meniť a úloha ženy v organizovanom zločine získavala na význame. Stalo sa tak potom, čo bolo porušené dlho dodržiavané pravidlo o nedotknuteľnosti žien a detí. V roku 1995 v byte priamo pred očami dcéry dvaja útočníci zastrelili Carmelu Santapaolovú, ženu „krstného otca“ východosicílskej mafie. Bola zrejme prvou vyššie postavenou ženou mafie, ktorá prišla o život pri vybavovaní účtov medzi rôznymi klanmi.
Ženy sa vo vedení mafie objavujú častejšie v Neapole než na Sicílii. „Rodinné väzby sú tu veľmi silné a ženy mali vždy oveľa dominantnejšiu úlohu v rodine než na Sicílii,“ tvrdí hovorca neapolskej polície Giuseppe Donno. V Neapole odráža nezvyčajné vystúpenie žien z tieňa mužov skôr úbytok schopných mužských šéfov mafie než túžbu žien po moci a ich krutosť.
Neapolská camorra sa skladá z rodín, ktoré nemajú spoločné vedenie a musia sa spoliehať na seba a svojich príbuzných, čiže aj na ženy a deti. Pozadie zatknutia Marzanovej údajne svedčí o silnej konkurencii dokonca i medzi členmi jednej rodiny a skrytej nadvláde mužov. Zať Marzanovej v roku 1999 zavraždil Giuseppeho Ginosu vraj za to, že bránil jeho snahám prevziať vedenie rodinného klanu po uväznenom Giulianovi okrem iného od Erminie Giulianovej. Marzanová potom prevzala niektoré aktivity len preto, že jediný priamy mužský dedič rodinného podniku Pio Vittorio Giuliano, ktorý je dosiaľ na slobode, bol považovaný za neschopného.
Naproti tomu Erminia Giulianová si na polícii získala obdiv. „Táto dáma je obdarená všetkými schopnosťami, ktoré majú zločineckí bossovia vrátane organizačných schopností a čara osobnosti,“ ohodnotil ju neapolský policajný riaditeľ Carlo Gualdi. (čtk)