Rozhoduje o nich Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
BRATISLAVA. Tortúra okolo zúčtovania zdravotných odvodov sa tento rok pomaly končí. Pred poistencami, zamestnávateľmi a zdravotnými poisťovňami stojí posledný a zároveň najdôležitejší termín.
Do konca tohto mesiaca musia svoje resty zaplatiť všetci tí, ktorí dlhujú zdravotným poisťovniam peniaze z ročného zúčtovania odvodov za minulý rok.
Týka sa to podnikateľov a zamestnancov, ktorí si zúčtovávali zdravotné odvody sami bez pomoci firmy. Rovnako musia prípadný dlh zo zdravotných odvodov za minulý rok uhradiť za svojich zamestnancov aj firmy.
Povinnosti majú aj zdravotné poisťovne. Tie musia klientom, ktorí minulý rok zaplatili viac odvodov na zdravotné poistenie ako v skutočnosti mali, vrátiť do konca októbra preplatok z ročného zúčtovania zdravotných odvodov.
Pokutu môže dostať aj poisťovňa
Ak klienti či firmy nestihnú zaplatiť včas, hrozí im niekoľkotisícová pokuta. Ľudia môžu dostať do päťtisíc a firmy až do stotisíc korún. Pri nesplnení povinnosti vrátiť preplatok sa pokute nemusí vyhnúť ani zdravotná poisťovňa.
O pokute pre klientov nerozhoduje poisťovňa, ale Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou až potom, ako mu poisťovňa previnilcov nahlási.
„Ďalší postup už závisí od úradu,“ doplnila hovorkyňa Spoločnej zdravotnej poisťovne Martina Ostatníková.
Poisťovňa môže oneskorencov ešte pred samotným nahlásením úradu vyzvať, aby nedoplatok zaplatili. Ak na výzvu zareagujú, môžu sa vyhnúť pokute od úradu.
„Ak poistenec či platiteľ nedoplatok včas neuhradí a nezareaguje ani na výzvy poisťovne, je oprávnená podať na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou návrh na vydanie platobného výmeru, v ktorom si poisťovňa uplatní voči poistencovi alebo platiteľovi nárok na zaplatenie nedoplatku,“ povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Apollo Radoslava Miklášová.
Nielen pokuta, ale aj úrok
Okrem pokuty v takomto prípade čaká na neplatičov aj úrok z omeškania. Ročný sankčný úrok je 2,5-násobok základnej úrokovej sadby Národnej banky SR. Tá je v súčasnosti 4,25 percenta.
Takýto sankčný úrok sa však nevzťahuje na zdravotnú poisťovňu. Ak však včas poistencovi nevráti preplatok, môžu od nej poistenci alebo platitelia poistného vymáhať sankčný úrok podľa Občianskeho zákonníka.
To, či niekomu vyjde preplatok, alebo nedoplatok, sa zisťovalo v ročnom zúčtovaní zdravotných odvodov. Do konca júna ho museli urobiť všetci podnikatelia.
Zamestnancov sa to všetkých netýkalo. Zúčtovanie robili len tí, ktorí mali takzvané kolísavé príjmy. Presnejšie, robili ho vtedy, ak vlani v niektorom z mesiacov zarobili viac ako 51 822 korún hrubého. Výnimka platí pre tých, ktorí mali viac ako 51 822 korún každý mesiac. Tí zúčtovanie nerobili.
Zamestnanci mali na výber. Mohli požiadať firmu, aby odvody zúčtovala za nich, alebo sa do toho pustili sami.
Tí, ktorí boli zamestnancami, ale popri tom aj podnikali, zamestnávateľa o zúčtovanie požiadať nemohli. Firmy za zamestnancov nedoplatky a preplatky nahlasovali zdravotným poisťovniam do konca septembra.
Kto si musel zúčtovať odvody
poistenec, ktorý bol minulý rok aspoň deň podnikateľom,
zamestnanec, ktorý mal vlani takzvané kolísavé príjmy, teda v niektorých, ale nie všetkých mesiacoch zarobil viac ako 51 822 korún v hrubom mesačne,
poistenec štátu (dôchodca, študent, osoba na materskej), ak jeho príjem z podnikania alebo zamestnania nebol vyšší ako v priemere 4936 korún mesačne,
zamestnanec v prípade, že mal každý mesiac príjem nad 51 822 korún v hrubom, ale nebol zamestnaný celých 12 mesiacov,
zamestnanec, ak mal popri príjmoch zo zamestnania aj príjmy z honorárov, ktoré mu nikto nezdanil,
zamestnávateľ, ktorého o to požiadal zamestnanec,
samoplatiteľ, ktorý minulý rok zarobil v priemere mesačne viac ako 4936 korún. Samoplatiteľom je dobrovoľne nezamestnaný.
Platiť sa dá aj po častiach
Klienti môžu zaplatiť nedoplatok zo zdravotných odvodov aj po častiach. Musia však o to poisťovňu požiadať.
Nedoplatky zo zdravotného poistenia sa dajú platiť aj po častiach. Závisí to však od rozhodnutia zdravotnej poisťovne. „Zdravotná poisťovňa môže povoliť platenie nedoplatku v splátkach, ak predpokladá, že do deviatich mesiacov bude klient schopný zaplatiť nedoplatok z ročného zúčtovania a riadne plniť povinnosť platiť preddavky na poistné,“ povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Judita Smatanová. Žiadosť treba poslať písomne.
Hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzana Horníková tiež potvrdila, že takáto možnosť existuje, ale poistencom odporúča, aby si „nedoplatky vyrovnali v riadnom termíne“. Na zaplatenie nedoplatkov majú ľudia viacero možností. Dá sa to poštovou poukážkou, bankovým prevodom, ale aj v hotovosti v pobočkách zdravotných poisťovní. Niektoré poisťovne pritom umožňujú klientom, aby nedoplatky zaplatili s pravidelnými mesačnými platbami, iné vyžadujú, aby to bolo samostatne.
Podľa údajov z poisťovní si väčšina ľudí necháva nedoplatok na poslednú chvíľu. Napríklad poisťovňa Dôvera, ktorá je dvojkou na trhu, dostala nedoplatky od tretiny klientov.
Poisťovne tiež ešte nevrátili všetky preplatky. „Preplatok sme vrátili už približne 70 percent poistencom a platiteľom,“ povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.
Ako uhradiť nedoplatok
Ako ho zaplatiť
bezhotovostným bankovým prevodom,
v hotovosti v poisťovni,
poštovou poukážkou.
Čo ešte treba vedieť
okrem čísla účtu poisťovne treba uviesť aj variabilný, konštantný a špecifický symbol,
niektoré poisťovne umožňujú poslať nedoplatok s mesačným preddavkom, iné nie.
Čo to je ročné zúčtovanie
Platiteľ poistného, teda napríklad podnikateľ alebo zamestnanec, pri zúčtovaní zdravotných odvodov porovnáva príspevky, ktoré zaplatil do zdravotnej poisťovne s tým, čo mal v skutočnosti podľa zákona a výšky svojho zárobku aj zaplatiť. Pri zúčtovaní si napríklad podnikatelia museli vypočítať aj nové preddavky, a to podľa dosiahnutého zárobku. Tie začali odvádzať od júla. Ročné zúčtovanie museli stihnúť do konca júna.
Výsledok zúčtovania zdravotných odvodov
Môže ním byť preplatok alebo nedoplatok.
Preplatok - Ak je celková suma preddavkov na zdravotné poistenie vyššia ako celkové poistné, ktoré platiteľovi vyšlo v ročnom zúčtovaní. Zdravotná poisťovňa ho musí klientovi do konca októbra vrátiť. Vypláca sa len, ak je vyšší ako sto korún.
Nedoplatok vznikol tak, že suma minuloročných preddavkov na poistnom je nižšia ako celkové poistné, ktoré platiteľovi vyšlo v ročnom zúčtovaní. Klient ho musí poisťovni do konca októbra zaplatiť. Uhrádza sa len v prípade, ak je vyšší ako sto korún.
Premlčanie nedoplatku a preplatku
Ak klient zdravotnej poisťovni nedoplatok neodvedie a ona príde na to až po piatich rokoch od jeho splatnosti, už ho vôbec nemusí zaplatiť. To isté sa týka aj v prípade preplatku zo zdravotných odvodov.
Autor: Ľuboš Jančík © SME