BRATISLAVA. Prvou krajinou v strednej Európe, ktorá vážne pocítila dosah finančnej krízy, je Maďarsko. Bude tak možno prvé, ktoré požiada Medzinárodný menový fond (MMF) o úver na preklenutie krízy. Fond totiž tento pondelok ponúkol Maďarsku finančnú aj odbornú pomoc.
Kurz maďarského forintu oproti euru sa prepadol koncom minulého týždňa na dvojročné minimum, keďže investori premiestnili svoje peniaze mimo krajiny. Výrazne padli aj maďarské fondy. Vláda a centrálna banka hneď reagovali opatreniami na podporu finančných trhov a bánk.
Kríza sa u nášho južného suseda výrazne prejavila, keďže ide o jednu z najlabilnejších ekonomík Európy pre jej vysoký rozpočtový deficit, deficit bežného účtu a závislosť od zahraničných financií. Práve to kritizovali aj predstavitelia únie, Budapešť mala totiž minulý rok najvyšší deficit verejných financií vo výške 5,5 percenta HDP.
Ponuka pomoci
Podľa maďarského premiéra Ferenca Gyurcsána Maďarsko využije pondelkovú ponuku fondu len v skutočne krajnej situácii. „Potrebovali sme túto ponuku preto, aby tí, ktorí na nás útočia, videli, že máme silných spojencov a nie sme sami,“ povedal Gyurcsány. Už samotná ponuka môže podľa neho výrazne posilniť dôveru v domácu ekonomiku.
Ponuku MMF podporili aj ministri financií únie a Európska komisia s tým, že „využijú všetky dostupné prostriedky“ na dovŕšenie pomoci Maďarsku pri zvládaní trhových tlakov.
Rýchle reakcie vlády
V snahe stabilizovať hospodárstvo plánuje Budapešť znížiť tohtoročný rozpočtový deficit na 3,4 percenta HDP z pôvodných 3,8 percenta. V budúcom roku chce schodok rozpočtu znížiť pod tri percentá.
Hneď na začiatku tohto týždňa zvýšil maďarský parlament limit na poistenie bankových vkladov zo šiestich na 13 miliónov forintov (teda z približne 73,2 milióna korún na 158,6 milióna korún ). Krok je súčasťou vládneho rozhodnutia ručiť za celé vklady klientov v bankách.
Okrem toho vláda stiahla začiatkom tohto týždňa z parlamentu návrh na zníženie daní. To je tiež príspevok na odvrátenie finančnej krízy. Kabinet chcel pôvodne zoškrtať dane o 160 miliárd forintov (takmer 1952 miliárd korún) v roku 2009. Bude teda musieť hľadať iné cesty, ako zjednodušiť dane a znížiť podiel čiernej ekonomiky.
Maďarský premiér zvolal národohospodársky summit socialistickej strany, ktorej je zároveň predsedom. Zúčastniť sa na ňom by mala aj opozícia. Práve tam by podľa neho mohli maďarský politici nájsť spoločnú reč a pomôcť tak pri riešení dosahu krízy na krajinu. Termín ani miesto konania zatiaľ neurčil.
Autor: zz, čtk